14.9 C
İstanbul
Salı, 7 Aralık 2021

Havayollarına sıkı takip

Haftanın Haberleri

Avrupa Birliği ekonomik kriz yüzünden zor günler geçiren havacılık sektörü için hem yolcular hem de havayolları için bir dizi kararı uygulamaya sokuyor. İşte bir yıl içinde bütün havayollarının mutlaka uyması gereken o kurallar.

Bilet fiyatlarında oyuna son

Bilet fiyatlarında tüketiciyi aldatmaya yönelik promosyon ve reklam kampanyalarına ciddi cezalar gelecek. Avrupa Birliği Komisyonu, reklam ve promosyon kampanyalarında ekstra harç ve vergileri bilet fiyatlarında belirtmeyen havayollarına ceza verilmesini kararlaştırdı. Havayolları artık reklamlarında ‘Fiyata vergiler (havaalanı, yakıt) ve diğer ücretler dahil değildir. Kampanya, sınırlı sayıda koltuk için geçerlidir’ şeklinde muğlak ifadeler kullanamayacak. Avrupa Komisyonu’nda kabul edilen yeni düzenleme hem havayolları hem de yolcu haklarını koruyacak. Promosyon oyunlarıyla haksız rekabetin önüne geçilecek, her şirkete eşit rekabet ortamı sağlanacak.

Havayollarına sıkı takip

Havayollarının mali bilançoları daha sıkı takip edilecek, batan bir şirketin yolcularının mağdur olmaması için gittikleri şehirlerden ülkelerine bir an önce dönebilmeleri için hemen yedek uçak tahsis edilecek. Geçen yaz döneminde birçok şirket iflas etmiş, binlerce yolcunun ülkelerine nasıl döneceği konusunda ciddi sorunlar yaşanmıştı. Örneğin İngiltere’nin üçüncü büyük tur operatörü XL Leisure’ın batınca bu şirketin değişik ülkelere götürdüğü 67 bin turist ortada kalmıştı. Yeni düzenlemeyle şirket kapanmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Şirketler mali bilançoları ve mevcut durumları hakkında ulusal otoritelere sürekli bilgi verecek.

Uçuş lisansları iptal edilebilecek

Rezervasyonun nereden yapıldığına bakılmaksızın aynı uçuşta aynı fiyatın uygulaması zorunlu hale gelecek. Havayolları 12 ay içerisinde kendilerinden istenilen bu şartları yerine getirmezse uçuş lisansları askıya alınacak veya iptal edebilecek.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika