spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Havalimanını bırak kendi işine bak

Seçtiklerimiz

Başkan Akşit, dün saat 11.30’da düzenlenen toplantıda, Gazipaşa Havalimanı ile ilgili gelişmeleri değerlendirerek, Belediye Başkanı Cemburak Özgenç’i eleştirdi. Havalimanıyla ilgili ortaya atılan iddialara açıklık getiren Başkan Akşit, “Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz Mart ayında Gazipaşa’ya, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ile beraber TAV’ın CEO’su Sani Bey geldi.

Bir basın toplantısı yaptılar ve tüm gerçekleri ortaya koydular. Bu söylenenlerin üzerine başka bir şey dememizin anlamı yok. Bize açıkça, ‘Siz yolcuyu bulun, havalimanınız işlesin’ diyorlar. Dedikleri gibi, havalimanı gerçek manada işlemeye başladığı zaman, zaten burası kendiliğinden büyüyecek. İhtiyaç hasıl oldukça, onun karşılığı mutlaka verilecek. Yolcu yokken ne yapacaksın sen 4 bin metrelik havalimanını.

Alanya’ya büyük görev düşüyor bu konuda. Havalimanı kesinlikle mazeret değil. Borajet’in fiyat politikası ve uçuş saatleri gibi bir takım yanlışlar olabilir fakat düzelir. Antalya Havaalanı neredeydi, nereye geldi, bunu insanlar çok iyi biliyor. Gazipaşa’da biz daha koşmaya başlamadan, çok büyük hedefler istiyoruz.

Antalya hava trafiğinin yüzde kaçını alabildik, önce bu gerçeklere bir bakalım. Biz havalimanı bu şekilde yeterli demiyoruz. İhtiyaç oldukça biz bu ihtiyaçları takip edeceğiz. Etmeye de devam ediyoruz. Geçenlerde il başkanımız kongremizde söyledi, ben de söyledim. İnek çiftliği yapılması düşünülen bir alanı tuttuk biz ihalesini yaptırdık. Gazipaşa Havalimanı için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, gerekli girişimlerde bulundu ve yönetmelik değiştirdiler.

Bununla ilgili de Gazipaşa Havalimanı’nın ihalesini yaptılar. TAV gibi güçlü bir firma ihaleyi aldı, çalıştırmaya başladı. Bakıyoruz şimdi bir hayli yolcu sayısı var. Verilere bakıyoruz, en çok bu havalimanını Anamurlular kullanmış. Gazipaşa da kullanmamış, Alanya da kullanmamış. Alanya halen, servisle gidip Antalya Havalimanı’nı kullanıyor” dedi.

 
TADINI KAÇIRIYOR
 
Gazipaşa Havalimanı ile ilgili sık sık açıklama yaparak AK Parti’yi eleştiren Belediye Başkanı Cemburak Özgenç’e seslenen Akşit, “Sen önce kendi işini yap. Bizim halen yürüyebileceğimiz bir yolumuz yok, caddemiz yok, çocuklarımızın gidip oynayabileceği doğru dürüst bir park alanı yok. Belediye Başkanı kendi işine baksın.

Havalimanı konusunda, sözü geçiyorsa, tanıdıkları varsa, beraber gidelim Ankara’ya biz de yardımcı olalım. Ama endişelenmesine gerek yok çünkü biz gerekeni yapıyoruz. Sayın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis Başkanımız, Sayın eski Milli Savunma Bakanımız Vecdi Gönül, Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç ve diğer Antalya milletvekillerimiz, herkes bu konuyu takip ediyor. Gazipaşa Havalimanı her yerde gündemde.

Bizim Belediye Başkanı her ne hikmetse, dönüyor dolaşıyor Gazipaşa Havalimanı. Ya sen önce ilçeyi turizme aç, tesislerin ruhsatlarını ver, buraya tesisler yapılsın, Gazipaşa Havalimanı zaten kendiliğinden canlanır. Bunun en güzel cevabını, geçmiş dönemde Sayın Genel Müdür ve TAV CEO’su açık bir şekilde verdi. Ondan sonra Sayın Ulaştırma Bakanımız Gazipaşa Havalimanı’nı kullandı. Sayın Başbakanımız, özellikle Gazipaşa Havaalanını tercih etti. Bu şekilde bir yerlere mesaj verildi. Belediye Başkanımız artık bu işin tadını kaçırıyor” diye konuştu. 

 
ALANYA’YA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
 
Gazipaşa Havalimanı’na son anda inişi engellenen Corendon uçağı konusunda yaşanan spekülasyonlara yanıt veren Akşit, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Gazipaşa’ya, Corendon’un Boeing 737 tipi uçağı indirmek istiyorsanız, 15 gün içerisinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden(SHGM) yasal izni almak zorundasınız.

Genel Müdür Yardımcısıyla telefonla görüşüyorsunuz, şifahen bir bilgi aktarıyorsunuz, ama ortada bir belge yok. Elbette ortada belge olmadığı için buna SHGM kesinlikle izin vermez. Allah korusun, Gazipaşa Havaalanı’na o şekilde uçak inerken başına bir iş gelse, her şey biter. Pilotlar rahatlıkla iniş yapabileceklerini söylüyorlar.

Ama SHGM’nin dünya ile bütünleşmiş olan bir takım öngörüleri var, çalışmaları var yönetmelikleri var. Elbette ona uyacaklar. Gazipaşa’ya elbette büyük uçak inecek. Ama önce yolcu bulmamız gerekiyor. Bura konuda Alanya’ya büyük görev düşüyor.”

 
ÖNCE YOLLARIMIZI YAP
 
Akşit, Belediye Başkanının, “Ben olmasaydım Gazipaşa’ya ilk tarifeli uçak inmezdi” şeklinde açıklamasını da eleştirdi. Akşit, “Eğer sende ahde vefa diye bir duygu olmuş olsaydı, o gün AK Parti İlçe Başkanını o programa davet ederdin. Bugün havalimanı faaliyete geçtiyse, AK Parti Gazipaşa İlçe Teşkilatı sayesindedir. Bir şeyi söylerken, siyasi polemik yapmadan Gazipaşa’ya katkı vermek istiyorsanız, o şekilde düşünün ve öyle konuşun.

Ben ve bir Belediye Başkanı bir şey söylerken rastgele konuşamaz. Çünkü bizim ağzımızdan çıkan ifadeler bir sözdür.  Bizi bağlar her zaman. 10 yıl sonra, benim söylediğim söz önüme konur. Gazipaşa’ya Hollanda’dan ilk uçak indiği gün akşamı kulede ben, Kaymakam Bey, Gazipaşa Belediye Başkanı ve Alanya Belediye Başkanı vardı. Uçak hiçbir sıkıntı yaşanmadan indi. Belediye Başkanı’na dedim ki; ‘Bak Başkan, bu uçak indi, bunu da mı sen indirdin?’ ses yok. ‘Sesini kes, senden istediğim bu. Gazipaşa Havalimanı ile ilgili bir açıklama yapmanı istemiyorum.

Biz her türlü çabayı sarf ediyoruz’ dedim. Gazipaşa Havalimanı ihalesinin yapıldığının müjdesini bir yılbaşında vermiştik. Gazipaşa çok müjdeler verdik, vermeye de devam edeceğiz. Gazipaşa Belediye Başkanı, uçakların önüne geçip poz vermeyle, havalimanı açılıyordu, açılmıyordu şeklinde ifadelerle bir sonuç alamaz. O gitsin, o yollarımızı biran önce bitirsin. Bizi tozdan topraktan kurtarsın. Koru Mahallesi’nde ve diğer yerlerde 18 uygulamasını tamamlasın.

Turizmle ilgili gerekli tesislerin yapılması için ruhsatlar versin, biz ondan bunları istiyoruz. Biz Gazipaşa, Anamur ve Alanya teşkilatlarımızla birlikte, havalimanıyla yeteri kadar ilgileniyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika