18.9 C
İstanbul
Cuma, 23 Nisan 2021

Havacılık ve Uzay Fakültesi Mezunlarına Tuvalet Temizliği İstihdamı

Haftanın Haberleri

Havacılık ve Uzay Fakültesi Mezunlarına Tuvalet Temizliği İstihdamı

Havacılık ve uzay fakültesi öğrencilerine ve mezunlarına başarılı bir gelecek hazırlamak isteyen Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin fevkalade, sıra dışı ve olağanüstü istihdam projesi projesi ülkemizin ve gençlerimizin geleceği adına takdire şayan, kendilerini tebrik ediyor ve ayakta alkışlıyoruz. Ülke olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri konusunda niçin çok geride kaldığımızı Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi yetkilileri çözmüş.

Personel ilanını ilk gördüğümde çok tuhafıma gitmişti, lakin uzun uzadıya bir düşününce Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi yetkililerine hak vermemek ve katılmamak elde değil. Acaba NASA’nın yıllarca gizlediği ve süper beyinlere uyguladığı proje, uçak temizliği veya uçak tuvalet temizliği olabilir miydi? Şahsen bana çok mantıklı ve bilimsel geldi. Acaba bu sıra dışı istihdam projesini diğer üniversitelerin uygulamalı projelerinde de kullanarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartabilir miyiz diye düşünüyorum. Tabi ki bu söylediklerim tamamen bir ironiden ibaret. Amma velâkin.

Havacılık – Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve mezunları için yayınlamış oldukları istihdam projesine ülkem, öğrenci velileri ve geleceğimiz adına şaşırmamak, derinden üzülmemek elde değil.! Amacımız; Ülkemizin geleceğine imza atacak bu pırıl pırıl cevherlere sahip çıkmak. Unutmamalıyız ki genç beyinlere muhtacız. Ve ülkemizin doğru istihdamlarla kalkınmasına katkı sağlamak hepimizin boynunun borcudur. İnşallah yapılan bu hatadan bir an önce geri dönülür….!

İsterseniz Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bu sıra dışı istihdam projesine göz atalım. Kısaca personel ilanı detayları şöyle;

UÇAK RAMP (YÜKLEME/BOŞALTMA) PERSONELİ İLANI

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nda, yaz döneminde 3 aylık süreyle, Handling hizmeti veren Gökçe Grup’ta görev alacak çalışma arkadaşları aranmaktadır.

PERSONEL İLANINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaldırılan Personel İlanına Bakmak İçin TIKLAYINIZ.

GÖREV TANIMI:

  • Uçakta yolcu bagajı ve kargonun yüklenmesi ve boşaltılmasında görev almak.
  • Engelli yolcuların uçağa binişi ve uçaktan inişine yardımcı olmak.
  • Uçağın uçuş öncesi ve sonrası temizliğini yapmak. (Yani SHY-YTH Havaaracı Temizlik Talimatına Göre)

ÖN KOŞUL:

  • Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencisi veya mezunu olmak

KISACA İŞİN GEREKLİLİKLERİ ve SAĞLANACAK İMKÂNLAR:

  • Vardiyalı çalışma sistemi bulunmaktadır (uçak ve sefer sayısına göre değişebilir).
  • Hafta sonu ve bayram tatilinde çalışma olacaktır (uçak ve sefer sayısına göre değişebilir).
  • Yapılacak iş fiziksel güç gerektirmektedir.
  • Sigorta + yemek + servis + fazla mesai ücreti.

Geleceğimiz adına istihdam projeleri ile öğrencilerimizi kendi alanlarına uygun projelerle desteklemeli ve yönlendirmeliyiz. Aksi takdir de ilerleyen yıllarda bu tür projelerin geri teptiğine şahit oluruz. Ülkemiz gençlerinin zaten en çok feryat-ü figan ettiği asıl mesele bu husustur. Çünkü öğrencilerimiz staj ve istihdam konularında özellikle kendi teorik alanlarına uygun pratik bölümlerde çalışmak, desteklenmek, kendilerini geliştirmek ve ülkelerine faydalı olmak istemektedir.

Ama yetkililer ne yazık ki görmezlikten geliyor. Bunun neticesinde; Ülkemiz gençleri kendi alanları dışında çalışmaya mecbur bırakılmakta ve/veya ülkemiz gençleri kendi alanlarında öz güvenlerini kaybederek başarısız olmakta veyahut da ülkemiz gençleri işsiz kalmaktadır. Geleceğimizin genç beyinlerini bile bile, göz göre göre uçuruma atmak kesinlikle vicdani ve insani olamaz. Asıl gayemiz genç nesillere doğru yolu göstermek ve ülkemizin geleceği adına doğru alanlarda staj ve istihdam alanları sağlamak veya oluşturmak olmalıdır.

İşe başlama tarihi: (15 Haziran 2021) – İşin bitiş tarihi: (15 Eylül 2021) bu 3 aylık süre zarfına baktığımızda çok yoğun – yüksek sezon aylarının olduğu görülmektedir. Gelecek beyinlerimizi böylesine zor şartlar da ve koşullar da çalıştırmak reva mı? Yoksa ceza mı? Sizce bu öğrenciler bunu hak ediyor mu?  Hele ki SHGM yer hizmetleri talimatı (SHY-YHT) detaylarına baktığımızda ise içler acısı bir tablo ortaya çıkıyor.

Özellikle SHY-YTH / EK MADDE: 7 yani HAVAARACI TEMİZLİĞİ hususu ve içerikleri ise özetle şöyle:

DIŞ TEMİZLİK: Pilot mahalli pencerelerinin, Kabin pencerelerinin Temizliğini yapmak, Hava aracının kendi merdivenlerinin makul bir miktarda temizlemek, Motor kapakları ve iniş takımlarındaki fazla yağları silmek, Kanatları, kontrol kollarını, motor kapaklarını ve iniş takımlarını temizlemek

İÇ TEMİZLİK: Taşıyıcının talimatları doğrultusunda pilot mahallini temizlemek ve tertiplemek ve şayet belirtilmişse yetkili bir kişinin nezaretinde; Mürettebat kompartımanlarının (pilot mahalli hariç), Hollerin, Barların, mutfakların, kilerlerin, Yolcu kabininin, Tuvaletlerin, Vestiyerlerin, Hava aracı kapı giriş boşluklarının

Uygun bir şekilde; Küllüklerini boşaltmak, Çöplerini atmak, Koltuk arkalıklarındaki ceplerdeki ve üst raflardaki çöpleri temizlemek, Masalarını silmek, Koltukları ve yolcu hizmet ünitelerini temizleyip toparlamak, Yerlerini temizlemek (halılar ve etrafı), Mutfak bölümlerini ve dolapların yüzeylerini (çalışma sahasını ve lavabosunu) ve tuvaletleri (lavaboyu, aynayı, klozeti ve çevrelerini) silmek, Kusmuk, etrafa dökülmüş yiyecek içecek artıklarını ve rahatsız edici lekelerin neden oldukları kirlenmeyi, temizlemek.

Taşıyıcı tarafından temin edilen malzemelerin; Kabinde, Tuvaletlerde dağıtımını yapmak. Hava aracını dezenfekte etmek ve/veya koku giderici kullanmak (malzemeler taşıyıcı tarafından temin edilebilir.) Yerel yönetmeliklere ve/veya taşıyıcının talimatları doğrultusunda gelen uçuştan çıkan, yemek artıklarını ve diğer malzemelerin artıklarını çıkartmak, imha etmek. Kabin battaniyelerinin ve örtülerinin temizleme ve/veya yıkanmasını sağlamak, düzenlemek.

TUVALET SERVİSİ:  Sağlamak, Tuvalet hizmeti aracını yanaştırmak ve çekmek, Taşıyıcının talimatları doğrultusunda, tuvalet atığını boşaltmak, temizlemek ve tuvalet rezervuarını tekrar doldurmak…..!

SHT-YHT TALİMATINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dolayısıyla yukarda mevzu bahsi geçen personel alımını bu nedenle eleştiriyor ve öğrencilerimize bu tür gelecek vaat etmeyen istihdamların ülke olarak daha ne kadar ceremesini çekeceğimizin altını çizerek vurguluyor ve yetkililerce tekrar sorgulanması akabinde düzeltilmesi gerektiğine işaret ediyoruz. Bu önemli hususu sadece Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve mezunları için değil, tüm gelecek nesil öğrencilerimize iş işten geçmeden uygulamalıyız.

Ayrıca ülkemiz iş insanlarının ticari anlamda iş hayatlarının Eğitim/Öğretim kurumları ile engellenmesi tavsip etmediğimiz bir durumdur. SHGM, DHMİ, YÖK, MEB v.b bağlantılı kurumların Eğitim/Öğretim kurumlarına ‘Havalimanı Terminal İşletme’ yetki belgesi vermelerini de çok manidar buluyoruz. Bizce bir eğitim/öğretim kurumunun görevi bu olmamalıdır.

Esasen, Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi istihdam konusuna kendi öğrencilerinin ve öğrenci velilerinin de tepki göstermeleri gerektiğine inanıyoruz. Çünkü Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi yetkililerinin, kendi öğrencilerine bunu reva görmeleri kesinlikle kabul edilebilir bir istihdam modeli değildir.

Özetle; Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi istihdam projelerini destekliyoruz. Lakin İstihdam alanını ve görev içeriğini (SHT-YTH talimatı MADDE: 7) eleştiriyor, yanlış buluyor rahatsızlığımızı değerli kamuoyu ve okurlarımız ile paylaşıyoruz. Ve en azından GÖREV TANIMI:  “Uçağın uçuş öncesi ve sonrası temizliğini yapmak. “ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrenci ve mezunlarının dışında/altında tutulmasını istiyoruz. Siz değerli Kamuoyu, havacılık camiası  ve okurlarımız da mevzu bahis konu hakkında eleştiri ve rahatsızlıklarını hph@eskisehir.edu.tr adresine e-posta ile bildirebilir veya Eskişehir Teknik Üniversitesi – Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi arayarak bizatihi yetkililerine söyleyebilirsiniz. Bilginize

Şen ve Esen kalınız…!


Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğü TEKZİP METNİ

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün bu köşe yazımız için web sitemize göndermiş olduğu tekzip metni’ni PDF formatın da okumak için aşağıdaki Linki tıklayınız veya Tekzip Metni website yayınımız için Tıklayınız.

**Eskişehir Teknik Üniversitesi-TEKZİP METNİ.pdf

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika