spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Havacılık üssü askıda kaldı

Seçtiklerimiz

Bursa’da geçen yıl Havacılık Eğitim Merkezi kurmak için düğmeye basan Türk Hava Kurumu, yıllardır Yunuseli’deki havaalanını atıl olarak bekleten ‘bürokrasi hazretlerinin’ engeline takıldı.

Havacılık üslerine Bursa’yı da dahil etmek isteyen THK, kentin havaalanı düğümü hala çözülemediği için yatırım yapamadan eli kolu bağlı bekliyor.

Türk Hava Kurumu’nun (THK) Bursa’da hayata geçirmeyi planladığı Havacılık Eğitim Merkezi, imza engeline takıldı. Havacılık faaliyetlerinin kesintisiz olarak devam etmesi amacıyla çalışmalarına hız veren Türk Hava Kurumu, Bursa’da Havacılık Eğitim Merkezi kurmak için geçen yıl kolları sıvadı. İnönü, Ankara ve Selçuk’ta açılan havacılık üslerine Bursa’yı da dahil etmek isteyen THK, Yunuseli Havaalanı’nın faaliyete açılmasını bekliyor. Havacılık üssü için adres gösterilen Yunuseli’deki eski havaalanının hizmete açılamaması da THK’nın Bursa’daki çalışmalarını engelliyor.

HAVACILIK MERKEZİ ASKIDA KALDI

Yunuseli Havaalanı için Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir türlü onay çıkmadığını kaydeden THK Bursa Şube Başkanı Nizamettin Gökgürler, onayın ardından THK’nın Bursa’da havacılık faaliyetlerine başlayacağını söyledi. THK Bursa Şube Başkanı Nizamettin Gökgürler, Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında hizmet edecek mühendisleri ve teknik personeli yetiştirmek için Bursa’ya kurmayı planladıkları Havacılık Meslek Yüksek Okulu ile Havacılık Fakültesi’nin bir senedir bekletildiğini ifade etti.

AÇILIRSA BURSA KAZANACAK

Havacılık eğitimlerinde Bursa’ya öncelik verdiklerinin altını çizen Gökgürler; paraşüt, planör, model uçak, yamaç paraşütü eğitimlerinin de verilebileceği merkezin açılmasıyla birlikte Bursa’nın kazanacağını söyledi. Üniversite ve yüksek okullarının kurulması için diğer illerde THK çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Bursa bizim için çok önemli ve bir an önce bu eğitim merkezinin kurulması gerekiyor. THK olarak düşündüğümüz projeyi tesisin tahsis edilmesiyle birlikte hayata geçireceğiz. Bütün harcamaları biz yapacağız" ifadelerini kullandı. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika