spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Hamdi Akın; Avrupa’nın haline düşebiliriz

Seçtiklerimiz

Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, "Avrupa ile gırgır geçiyoruz şu anda ama başımıza Avrupa kadar taş düşebilir. Avrupa’daki şirketlerin durumu o kadar da kötü değil. Daha iyi olacağız ama kendimizi dev aynasında da görmemeliyiz” dedi. Akın, Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunu belirterek, ”Doğu Anadolu’da talep eksikliği bulunuyor. Talepler, devlette yapılıyor. 30 yıldır işadamları sermayeyi ülkeye getirmeye çalışıyor. Yatırım istiyorsanız gelin bir anlatın. Gelin Mardin’i, Diyarbakır’ı, Hakkari’yi tanıtın. Karlılığını anlatın. Ticaret, sanayi odalarına gidin” dedi.

Paranın değeri artıyor

"Paranın zor bulunduğu kıymetli olduğu döneme giriyoruz. Milyar dolarları görmek artık kolay olmayacak. Bundan sonraki yarış öz kaynağı olan firmalar arasında gerçekleşecektir" dedi. Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nin (GYİAD) düzenlediği ‘Duayenlerle Sohbetler’ konferansında konuşan Hamdi Akın; havaalanlarından, deniz yoluna, enerjiden inşaata kadar son yıllarda yıldızı parlayan Akfen Holding’in hedef belirleme, stratejik değerlendirme, yönetim, niş alanları keşfetme ve yeni proje geliştirmeye ilişkin birikimini genç girişimlerle paylaştı.

Hamdi Akın, sermayenin kar topu gibi olduğunu belirterek ne kadar hızlı çevrilirse o kadar büyüyeceğine dikkat çekerek üretilen malın asla elde tutulmaması gerektiğini kaydetti. Hamdi Akın şunları söyledi: "Bankaların öz kaynağı çok önemsemedikleri dönemde paraya ulaşmak kolaydı, artık değil. Bu özelleştirme idaresinin özelleştirememesinden de anlaşılıyor. Finansman bulmak kolay değil.

Farklı iş modellerini denemeliler. Paranın zor bulunduğu kıymetli olduğu döneme giriyoruz. Milyar dolarları görmek artık kolay olmayacak. Bundan sonraki yarış öz kaynağı olan firmalar arasında gerçekleşecektir." Hamdi Akın, şirketlerle duygusal bağ kurmanın büyük bir hata olduğuna dikkat çekerek, şirketlerin kime ait olduğunun hiçbir öneminin kalmadığını söyledi.

Şirketlerin belli bir büyüklüğe ulaştırdıktan sonra satılması gerektiğini ve buradan gelecek kaynakla yeni şirketlerin kurulması gerektiğini vurgulayan Akın, şöyle devam etti: "Böylece hem eski şirket yeni insanların elinde daha büyük başarılar için çalışır, bunun için istihdamını artırır öte yandan siz yeni kuracağınız şirketlerle farklı insanlara iş alanları açarsınız. Ülkenizin büyümesine ekonominin gelişmesine katkı sunarsınız. Bu nedenle bana İslam’ın 6. şartı ne olmalı diye sorsalar, insanlara iş ve ekmek kapısı açan yeni şirketler kurmak derim. Biz iş adamları olarak işsizliğe çare olmak, ekmeği çoğaltmak zorundayız. Bunu kutsal bir görev olarak görüyorum. Bunun için iş adamının önünü açmak gerekiyor. Şayet bu olmuyorsa suçlu devlettir."

Hamdi Akın, 18 olan otel sayılarını 2014’e kadar 22’ye çıkarmayı planladıklarını belirttiği konuşmasında iş hayatında başarılı olmanın formülünü ilişkilerde gördüğünü ifade etti.

Akın, başarının sırrını, ilişkiye, dostluğa, tecrübeye ve işe odaklanmaya bağladı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika