spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Genelkurmay 2011’de 141 Hasta ve Yaralı Taşıdı

Seçtiklerimiz

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, hasta ve yaralıların; yerinde tedavi olanaklarının bulunmaması, karayoluyla tedavi merkezine ulaşımın mümkün olmaması veya sağlık durumlarının karayolu ile tahliyeye elverişli olmaması halinde hayat, uzuv ve organlarının kurtarılması amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan 2 ambulans uçak ile tahliye hizmeti verildiği belirtildi.

Açıklamada, öncelikli olarak İç Güvenlik Harekat Bölgesi’nden tahliye amaçlı kullanılan ambulans uçaklarının, uçak başına 2 yoğun bakım hastası ve 12 hasta veya yaralı olmak üzere toplam 14 kişiyi taşıma kapasitesi bulunduğu vurgulandı. Açıklamada, "Ambulans uçaklar ile 2011 yılı içinde yurt ve dışı olmak üzere toplam 85 uçuş ile 141 hasta veya yaralı, ileri düzeyde sağlık hizmeti sunma kapasitesi bulunan hastanelere taşınmıştır" denildi.

Açıklamada, bu hastaların 19’unun subay veya astsubay, 90’ının erbaş ve er, 22’si sivil olduğu, ayrıca 6 Libyalı ve 4 Afgan’ın sağlık hizmeti almak üzere Türkiye’ye getirildiği duyuruldu.

Her uçuşta bir uzman tabip, bir sıhhiye teknisyeni astsubay ve bir hemşire ile birlikte hastanın sağlık durumuna göre ilave uzman tabibinde görevlendirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı, havadan hasta veya yaralı tahliyesi amacıyla ambulans uçak isteği yapmaya yetkili makamların zivil hastalar için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, hasta veya yaralının tedavisinden sorumlu doktor veya askeri sağlık kuruluşu yetkilileri, hasta veya yaralının bulunduğu mahaldeki birlik komutanlığı, Garnizon Komutanlıklar, askeri birlik bulunmayan yerlerde yerel mülki amir olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika