spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Frankfurt’ta büyük zafer, sıra Yeşilköy’de

Seçtiklerimiz

Sadece Almanya’nın değil tüm Avrupa’nın en önemli uçuş noktalarından biri olan Frankfurt Havalimanı ile ilgili aylardan beri devam eden protesto eylemleri sonuca ulaştı. Almanya Federal İdare Mahkemesi, çevre sakinlerinin ‘Havalimanı gürültüsü nedeniyle gecelerimiz zehir oluyor. Ayrıca bu gürültü kalp hastalıklarına, kan dolaşımı ve uyku bozukluğuna davetiye çıkarıyor’ diyerek yaptığı başvuruyu karara bağladı ve gece uçuşlarını tamamen yasakladı.

Kargo şirketleri yandı

Mahkemeden çıkan karar, havayolu şirketi Lufthansa için tam bir hezimet anlamına geliyor. Çünkü Almanya’daki kargo trafiğinin yüzde 70’i Frankfurt Havalimanı üzerinden gerçekleşiyor. Bunların büyük çoğunluğunu da gece uçuşları oluşturuyor. Lufthansa Cargo gece uçuşu yasağının yıllık cirosunda 40 milyon euro kayba yol açacağını açıkladı. Kararın ardından Lufthansa’nın borsadaki hisseleri yüzde 2,5 düştü.

Frankfurt Havalimanı’nda yılda toplam 500 bin iniş ve kalkış gerçekleşiyor. Havalimanında yolcu ve mal taşımacılığı alanında faaliyet gösteren yaklaşık 500 şirket ve kuruluşun 71 bin civarında çalışanı bulunuyor. Yasak getirilen saatler arasında ortalama 77 iniş kalkış gerçekleşiyordu. En çok iniş kalkışın yaşandığı gün ise Frankfurtlular geceyarısı 103 kez uçak sesine maruz kalmıştı.

“Uçağı Ataköy’den indirince binlerce dilekçe geliyor”

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, ”Şehir, Atatürk Havalimanı’nı abluka altına almış. Kıpırdama imkanı, fırsatı vermiyor. İstanbul’da uçağın rüzgar değiştiğinde bir bölgenin üzerinden inmesi dahi problem oluyor. Yani neden Ataköy’den uçağı indiriyorsunuz diye binlerce dilekçe geliyor” dedi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika