spot_img
spot_imgspot_img
12.9 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

Ercan Havalimanı’na 6 günde 90 uçak

Seçtiklerimiz

Ercan Havaalanı, bayramdaki yoğun yolcu trafiğine hazırlanıyor. Özelleştirilip, 25 yıllığına Taş Yapı-Terminal (T&T) ve yerli ortak Kaner Grubu’na devredilen Ercan, Kurban Bayramı süresince, altı günde 90 uçağa hizmet verecek; 17 bin yolcu havaalanını kullanacak.

T&T Direktör Yardımcısı M. Serhat Özçelik, bayramda Ercan Havaalanı’nı kullanacak yolcuların rahat giriş ve çıkış yapabilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.

Özçelik, bayramda yaşanacak yoğunluğun önüne geçmek için dün sabah saat 11.00’de Ercan’daki işletmelerle birlikte toplantı yaptıklarını kaydetti.

Özçelik, toplantıya Taş Yapı-Terminal (T&T), Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları (THY), AtlasJet Hava Yolları, Cyprus Airport Services (CAS), İstanbul Handling, polis, gümrük ile muhaceret yetkililerinin katıldığını ifade etti.

6 günde 90 uçak

Özçelik, havaalanına bayram boyunca 90 uçağın inip kalkacağını, hava yolu şirketlerinin yeni uçuş (slot) almaya devam ettikleri için bu sayının daha da artabileceğini belirtti.

90 uçak ele alındığı zaman her uçakta yaklaşık 190 yolcu bulunduğu varsayılmasıyla Ercan’ın 17 bin yolcuya hizmet vereceğini ifade eden Özçelik, güvenliği ve rahatlık için gerekli önlemleri aldıklarını kaydetti.

Uçak ve yer operasyonu (Handling) firmaları yanında polis ve muhaceret yetkililerinin bayram süresince personel artırımına gideceğini anlatan Özçelik, personel izinlerinin kaldırıldığını da açıkladı.

Bayram süresince herkesin çalışacağını anlatan Özçelik, “Havaalanında bir sıkıntı beklemiyoruz. Alınacak önlemlerle Ercan’a gelip gidecek yolcular bir sıkışıklık yaşamadan huzurlu bir şekilde giriş ve çıkış yapacaklardır” dedi.

Yoğunluk birinci ve sonuncu gün olacak

Havaalanındaki yoğunluğun bayramın ilk günü ile son günü yaşanacağına dikkat çeken Özçelik, alandaki X – Ray cihazlarının tümünün devreye sokulacağını kaydetti.

Bayram arasındaki günlerde bir yoğunluk beklemediklerini de dikkat çeken Özçelik, kendisinin de ekibi ile görevinin başında olacağını belirtti.

Tadilatlar devam ediyor

Özçelik, havaalanı içerisinde devam eden tadilatlardan yolcuların mağduriyet yaşamaması için gerekli hazırlıkların yapıldığın da söyledi.

Tadilatları yolcuların görmemesi için büyük branda çekildiğini ve iş makinelerini ise uçuşların olmadığı zamanlarda kullandıklarını, ancak zaten ağır iş makinelik bir durum kalmadığını kaydeden Özçelik, “Havaalanı içindeki tadilatların 1.5 ay daha sürmesini bekliyoruz. Ardından, havaalanı daha modern ve çağdaş bir yapıya kavuşacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika