spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Engelsiz havaalanı zorunluluğu

Seçtiklerimiz

Engelsiz Havaalanı Projesi kapsamında hasta, yaşlı veya engelli yolculara yönelik düzenlemeler ve sunulan hizmetler tüm havaalanları için zorunlu hale getirildi
 
Engelli vatandaşların daha iyi hizmet alabilmesi için yürütülen Engelsiz Havaalanı Projesi, havalimanlarında zorunlu hale getirildi.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından konuya ilişkin genelge yayımlandı. 

 

Genelgeyle engelsiz havaalanı kuruluşu sertifikası almak için havacılık işletmelerinin kendi istekleriyle yaptıkları çalışmalar yasal bir düzenlemeye kavuşturuldu. Böylece yolcu memnuniyeti ve kolaylıkları kapsamında hasta, yaşlı veya engelli yolculara yönelik düzenlemeler ve sunulan hizmetler tüm havaalanları için zorunlu hale getirildi. 

 

Düzenlemeyle bütün havaalanlarında bu konuda tüm tedbirlerin alınması, engelli yolcuların mağdur edilmemesi ve verilen hizmetlere ilişkin yolculara gerekli tüm kolaylığın sağlanarak, bu yolcuların eşit şartlarda seyahat edebilmesine yönelik imkanların, herhangi bir ek ücret alınmadan verilmesi planlanıyor.

 

Engelsiz havaalanı kapsamında, engelli yolcular için ayrılan park yeri genişliğinin, 2,4 metre olan normal genişlik yerine en az 3,6 metre olması, görme engelli veya kısmi görüşe sahip yolcular için terminale geçiş koridorlarına hissedilebilir yüzeyler konulması ve engelli yolcuların terminal içerisindeki diğer katlara ulaşımı için engelli asansörlerin kullanım imkanlarının artırılması gibi kolaylıkların yer alması öngörülüyor. Proje kapsamında 2009’dan bu yana 3 havayoluna, 31 yer hizmetleri kuruluşuna, 8 terminal işletmecisine ve 33 havaalanı işletmecisine toplam 75 engelsiz havaalanı kuruluşu sertifikası verilmişti.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika