spot_img
spot_imgspot_img
14.5 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Emirates havacılıkta çığır açtı

Seçtiklerimiz

Emirates ve Avustralya Flex Tracks’ı kutluyor

Dubai merkezli uluslararası havayolu şirketi Emirates, Flex Tracks programı ile yaklaşık 10 milyon litre jet yakıtı ve 772 saat uçuş zamanı tasarruf etti.

 

Dubai merkezli uluslararası havayolu şirketi EMIRATES, AirServices Avustralya (ASA) ile çalışmaya başladığı beş yıl içinde yaklaşık 10 milyon litre jet yakıtı ve 772 saatlik uçuş süresinden tasarruf eden yenilikçi rota planlama ve hava sahası yönetim programı Flex Tracks sayesinde havacılıkta çığır açtı.

ASA ve EMIRATES tarafından Aralık 2003 de geliştirilen Flex Tracks programı; kuyruk rüzgarları ve elverişli hava koşulları gibi hava izlerinin takibi için çok yönlü yer ve kokpit teknolojisinin kullanımını içeriyor.

Flex Tracks in beşinci yıldönümünde EMIRATES, bu zaman dilimi içindeki tüm sonuçları tam olarak analiz etmiş ve bu ortak çalışmayla akaryakıt tüketiminin, uçuş zamanının ve emisyonların azalmasını sağlayarak toplam 9.6 milyon litre yakıttan (yaklaşık olarak 351 tanker kamyona eşit) ve 772 saat 21 dakika uçuş süresinden tasarruf etti.

Azalan akaryakıt tüketimi sayesinde EMIRATES toplam karbondioksit salımını 26,644-ton Nitrojenoksit salımını ise163-ton azaltmış oldu.

Flex Tracks; pilotlar ve EMIRATES uçuş operasyon sorumlularının geçerli hava koşullarından ve kuyruk rüzgarlarından maksimum derecede faydalanmalarına imkan sağlıyor. Flex Tracks programı, özellikle ultra uzun mesafeli uçuşlarda önem kazanıyor. Bu uçuşlar sırasında yükselen ve alçalan rüzgarları düzenli olarak rapor ederek önemli ölçüde akaryakıt ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Havayolu endüstrisinde bir çok havayolu şirketi Flex Tracks programının faydalarını deneyim etmeye başlayarak programın avantajlarından faydalanıyorlar

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika