spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

Düşen askeri helikopteri sis yanılttı

Seçtiklerimiz

       

 

       

Çarpmanın etkisiyle bir anda dengeyi kaybeden helikopterin, bu ağacın dibine düştüğü tespit edildi. Şehitler köyü yakınlarındaki yaylada düşen ‘Skorsky’ tipi askerî helikopterin enkazında Ankara’dan gelen kaza kırım heyeti dün inceleme yaptı.

       

Helikopterin düşmesinde, havacılık literatüründe mevcut yön hissinin kaybolması ya da aşırı zayıflamasıyla istikamet ve yükseklik hissinin karışması durumu olarak bilinen ‘vertigo’ durumunun etkili olduğu tahmin ediliyor. Helikopterin aniden yoğun sise girmesi nedeniyle pilotun ve beraberindeki personelin vertigo durumunu yaşadığı, helikopterin kontrolden çıktığı, irtifa kaybederek sisli bölgedeki yüksek bir ağaca çarparak düştüğü düşünülüyor. Helikopterin kesin düşüş nedeninin, kaza kırım heyetinin raporlarının tamamlanmasıyla ortaya çıkacağı öğrenildi. Önceki gün düşen askerî helikopterde bulunan 3 asker şehit olmuştu.

       

Öte yandan kazada şehit olan askerler dün memleketlerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi. Jandarma Pilot Yarbay Levent Tabak’ın naaşı, Muğla’nın Milas ilçesindeki baba ocağında getirildi. Bu sırada şehidin ailesi ve yakınları sinir krizi geçirdi. Şehit cenazesi, Ulu Cami’deki cenaze töreninin ardından gözyaşları arasında defnedildi. Afyonkarahisar dün iki şehidine ağladı. Şehit Jandarma Pilot Üsteğmen Murat Saraç ve Jandarma Kıdemli Üstçavuş Kamil Tuna, düzenlenen askeri törenlerle son yolculuklarına uğurlandı. Sağanak yağmur altında düzenlenen Saraç’ın cenaze töreninde babası ve eşine sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin 4 yaşındaki kızı da babasının cenaze törenine katıldı. Kamil Tuna’nın cenazesi de ikindi namazını müteakip Çay ilçesinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

       

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika