23.4 C
İstanbul
Pazar, 20 Haziran 2021

Dünyanın en büyük havayolu şirketi kuruluyor

Haftanın Haberleri

Küresel ekonomide ABD kaynaklı iyimserlik satın alma ve birleşmelerin hız kazanmasına neden oluyor. Medya ve teknoloji sektörlerindeki haberlerin ardından yeni birleşme haberi havacılıktan geldi.

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden American Airlines’ın ana şirketi AMR Corp, US Airways ile birleşme görüşmeleri yapıyor.

GÖKYÜZÜNÜN HAKİMİ OLACAK

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar iki şirketin birleşmesiyle gidilen rotalar göz önüne alındığında dünyanın en büyük havayolu şirketinin ortaya çıkacağına dikkat çekti.

Yeni şirketin değerinin 10 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.Birleşme anlaşmasında iki şirket bütün hisselerini karşılıklı olarak takas edecek.

WSJ’nin haberine göre bu şekilde mali sıkıntılar nedeniyle ABD’de iflas korumasında olan American Airlines’da borçlarını kapatacak.

İMZALANMAMA İHTİMALİ DE VAR

Haberde anlaşmanın imzalanmama ihtimali üzerine de duruldu.American Airlines’ın iflas korumasından çıkmasının ardından bağımsız olma konusunda ısrar etmesinin anlaşmanın önüne geçebileceği ifade edildi.

Yeni şirketin kurulması durumunda American Airlines’ın hissedarları yüzde 72, US Airways’ın hissedarlari yüzde 28 pay alacak.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

BLUESKY AWARDSspot_img

Son Dakika