spot_img
spot_imgspot_img
28.2 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Temmuz 2024

Dubai Havaalanı 4.5 Milyon Yolcu Ağırladı

Seçtiklerimiz

Uluslararası yolcu sayısında halen dünyada dördüncü sırada gelen Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan Şubat ayında 4.5 milyondan fazla yolcunun geçtiği bildirildi.

Şehirdeki iki havaalanının yönetiminden sorumlu Dubai Havaalanları tarafından yapılan açıklamaya göre yolcu sayısının yanısıra kargo trafiğinde de hızlanma görüldü.

Yolcu trafiği Şubat’ta son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 19’luk artış ile 4 milyon 561 bin 147 yolcuya ulaştı. Geçen yıl Şubat’ta ise 3 milyon 831 bin 385 yolcu kaydedilmişti. Yine bu yılın Ocak ayındaki yolcu sayısı rekor seviyeye ulaşarak 4.8 milyonu buldu.

En çok yolcu trafiğinin yaşandığı bölge Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri oldu. Ardından Hint alt kıtası, Batı Avrupa ve Afrika geldi. Açıklamada, bölgesel istikrarsızlık nedeniyle Ortadoğu’daki hatların hala zayıf olduğu kaydedildi.

Yolcu sayısındaki en hızlı büyüme Güney Amerika’da yaşandı. Bu büyümede Dubai merkezli Emirates havayollarının Rio de Janeiro ve Buenos Aires’e başlattığı yeni seferler ile ucuz maliyetli havayolu flydubai’nin Rusya’ya artırdığı uçuşların etkili olduğu ifade edildi.

Ayrıca Dubai havaalanında Şubat’ta yüzde 9.8’lik artış ile 27 bin 58 uçak hareketi kaydedildi. Aylar süren zayıf performansın ardından kargo hacmi ilk defa yükselerek yüzde 6.5 arttı ve Şubat’ta 157 bin 492 tona ulaştı. Şubat 2011’de kargo hacmi 147 bin 937 tonda kalmıştı.

Yetkililere göre Şubat, yolcu trafiğinde dört milyon sınırının aşıldığı 12’inci ay oldu. Dubai havaalanı 2012’de 56.5 milyon yolcu ağırlamayı hedefliyor. Havaalanının kapasitesi 60 milyonu buluyor ve genişleme projelerinin tamamlanmasıyla bu rakamın gelecek yıl 75 milyona çıkması bekleniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika