spot_img
spot_imgspot_img
26.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

DHMİ’ye 1 milyon $’lık kar faturası

Seçtiklerimiz

Olayı uydu fotoğraflaryla ispatlayan sigorta şirketi zararın tazmin için DHMİ’den 1 milyon dolar istedi.Suudi Arabistan Havayolları’nın Boeing 747-400 tipi jumbo jet uçağı Ankaralı umre yolcularını almak üzere geçtiğimiz hafta Esenboğa Havalimanı’na indi. Piste başarıyla iniş yapan ve içerisinde sadece mürettebat bulunan uçak, pisti terk ettikten sonra park pozisyonuna gitmek için taksi yolunda ilerlerken sağ kanadını taksi yolu kenarına kürenmiş karlara vurdu.

Çarpma sonucu uçağın 4 motorundan sağ kanadındaki dış motorunda ezilme meydana geldi. Hasarın büyük olması üzerine pilotlar dönüş uçuşunu iptal ederek, uçak bakım için ayrı bir bölgeye çekildi. Umreye gidecek yolcuları almak için ise Ankara’ya Suudi Arabistan’dan başka bir uçak geldi.

KÜREME HATASI MI?

Suudi Arabistan Havayolları yetkilileri, yaptıkları araştırmalar sonucunda İsviçre’de yedek motor buldu. Bulunan motor şirketin anlaşmalı olduğu bir kargo şirketinin 747 Jumbo jet uçağına yüklenerek Ankara Esenboğa Havalimanı’na getirildi. Firma yetkilileri yaptıkları incelemede Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekiplerinin uçakların piste gitmesini sağlayan taksi yollarındaki küreme işlemini yaparken karı yanlış bölgeye topladıklarını ortaya çıkardı.

Karların, uçakların taksi yolunun temiz olması gereken ve emniyetle geçeceği bölüme yanlışlıkla yığıldığı, bu nedenle pilotların gözünden kaçtığı belirtildi.

UYDU FOTOĞRAFIYLA İSPATLADILAR

Motorda oluşan zarar ve yeni motorun bulunup Ankara’ya getirilmesinin kendilerine 1 milyon dolara mal olduğunu söyleyen şirket yetkilileri, DHMİ’den bu parayı talep etti. Sigorta şirketinin zarar karşılığı talep ettiği bu paraya DHMİ yetkilileri itiraz etti.

Pilotların emniyetli sahadan geçmediğini savunan DHMİ’ye karşı sigorta şirketi çekilen fotoğraflar ile olayın olduğu tarihin uydu fotoğraflarını sunarak karın yanlış bölgede toplandığını ispatladı. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika