spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

CIA insansız uçaklarla vuracak

Seçtiklerimiz

ABD hükümeti "terörle mücadele" gerekçesiyle, yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olan insansız uçak saldırıları için CIA’ya 2008’dekinden daha geniş yetkiler verdi.

       

Yapılan açıklamaya göre Pakistan’ın yerel bölgelerinde ‘Taliban ve El Kaide’ye karşı düzenlenen insansız hava uçaklarının gerçekleştirdiği saldırılar artırıldı. Yeni düzenlemelere göre hedeftekilerin kimliği belirlenmese de ABD ordusu “tehlikeli” gördüğü alanları vurabilecek.

       

ABD eski başkanı George W. Bush döneminde başlatılan insansız uçak saldırıları yeni başkan Obama ile artarak devam ediyor.

       

ABD insansız uçakları tarafından Ağustos 2008’den bu yana düzenlenen 100’den fazla saldırıda büyük çoğunluğu sivil 850 Pakistanlı hayatını kaybetti.

       

Uzmanlar, 2009 yılında CIA’nın Kuzey ve Güney Veziristan’da 44 insansız uçak saldırısı gerçekleştirdiğini, ancak sadece bir kaç "önemli hedefin" vurulduğunu hatırlatıyor.
        İnsansız uçakların, şüpheli görülen kişiler hakkında keşif kameralarıyla bilgi topladığı, kimlikleri tam olarak bilinmese de bu kişilerin hedef alındığı belirtildi. CIA daha önce sadece kimlikleri belirlenmiş ve şüpheliler listesine alınmış kişiler için öldürme yetkisi kullanabiliyordu.

       

CIA artık kimlikleri bile bilinmeyen ancak şüpheli görülen militanları vurmak yetki almış oldu. CIA’nın uçakları "düşük seviyedeki militanları" ortadan kaldırmak için de kullanılacağı belirtiliyor.

       

HUKUKİ TARTIŞMA

       

‘Drone’ adı verilen insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılar hukukçular ve insan hakları örgütleri tarafından "yasa dışı" olarak niteleniyor. Uluslararası savaş hukukun, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın ihlal edildiğini savunan bir avukat, bu konuda ilk kez Adalet Bakanlığı’na şikâyette bulunarak konunun aydınlığa kavuşturulmasını istedi.

       

Amerikalı hukuk profesörü Mary O’Connell da, insansız uçak saldırılarının hukuksuz olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

       

“Bu tür olağandışı operasyonlarda, yani birilerinin, hiçbir uyarı yapılmadan öldürüldüğü operasyonlarda, hukukun dışına çıkılıyor. Zorunlu bir hal olmamasına rağmen, sırf El Kaide üyesi oldukları ya da bizlerin savaşçı olarak gördüğü kategoride oldukları için hedef alınıyorlar."

       

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika