spot_img
spot_imgspot_img
20.5 C
İstanbul
Pazartesi, 2 Ekim 2023

Çanakkale Havaalanı şehrin dışına taşınsın

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Çanakkale’de inşaat sektörünün ve şehrin sorunlarını masaya yatıran Çanakkale İnşaatçılar ve Yapı Müteahhitleri Birliği Derneği (ÇİMDER), ilk olarak gündeme getirdiği bu konuya belediye başkanından destek geldi. ÇİMDER Başkanı Güven Barış Yüksel, "Şehrin gelişimi için kısa vadede çok önemli yararları olan havaalanımız uzun vadede Çanakkale’nin büyüme hızı ve gelişmesini engelleyecektir. Bu yüzden derhal uygun bir alan tespit edilmeli ve planlama faaliyetlerine başlanılmalıdır. Önümüzdeki dönemde yapılacak olan köprü ve çevre yolları da dikkate alındığında Çanakkale – Lâpseki arasında tüm bölgeye hizmet sunabilecek uluslar arası bir havaalanı düşünülmelidir." dedi.

 

Mevcut havaalanı arsasının yerleşim ve konut yapımı açısından değerinin fazla olduğuna dikkat çeken Yüksel, havaalanının şimdiki hali ile kenti ikiye böldüğünü kaydetti. Havaalanının kısa zamanda şehir dışına taşınmasının şart olduğunu anımsatan Yüksel, şehir dışında bir alana yurtdışı uçuşlarının da yapılabileceği yüksek standartlarda bir havaalanının inşa edilebilmesinin önemli bir gelişme olacağını vurguladı. Havaalanının şehrin gelişmesinin ve kat yüksekliklerindeki kısıtlama ile engellendiğini, ses gürültü kirliliğine sebep olduğunu da sözlerine ekleyen Yüksel, havaalanının, tarla fiyatına alınacak şehir dışındaki alanlara taşınması gerektiği görüşünü savundu.

 

"HAVAALANI ÇANAKKALE’Yİ İKİYE BÖLÜYOR"

 

ÇİMDER Yönetim Kurulu Üyelerinin görüşüne Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da destek verdi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan her fırsatta Çanakkale Havaalanı’nın konumu gereği kenti ikiye böldüğü, kentin İzmir istikametine doğru daralan bir koridora girdiğini ve mevcut havaalanının şehir dışına taşınarak uluslararası uçuşlara uygun şekilde inşaa edilmesi gerektiğini belirtti. Gökhan, ÇİMDER’in görüşüne katıldığını belirterek, “Daha öncede bu konuyu bizzat ben dile getirmiştim. Çanakkale’yi havaalanı ikiye bölüyor. Havaalanı kesinlikle şehir dışına taşınmalı. Havaalanı nedeniyle bugün yollar kapandı ve yine bir yol daha kapanacak. Kentimizin İzmir yönüne doğru giden bölümü havaalanı dolayısıyla daralıyor. Kent bu bölgede dar bir koridora hapsedildi. Havaalanı kent dışında uygun bir bölgeye taşınarak uluslar arası uçuşlara uygun bir şekilde inşaa edilebilir. Mevcut alan ise gerek yeşil alan, gerek konut alanı gerekse diğer ihtiyaçlar için kullanılabilir.” diye konuştu.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika