spot_img
spot_imgspot_img
14.4 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Bu ilan tartışma yarattı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın (THY) uçaklarda dağıttığı Skylife dergisinde yer alan otel reklamında Kabe manzaralı odadaki şarap kadehine benzeyen bardaklar tartışma yarattı. Fotoğrafın orjinalinde, içinde şampanya benzeri bir şişe bulunan buz kovasının da yer alması tartışmayı iyice alevlendirdi.

THY yetkilileri ise otelin çalıştığı reklam ajansının söz konusu fotoğrafı kadrajlayarak servis ettiğini, buz kovalı orjinal fotoğrafın hiçbir reklamda kullanılmadığını söyledi.

İnfomag Yayıncılık tarafından çıkarılan ve THY’nin uçaklarında dağıttığı seyahat dergisi Skylife’ın bu ayki sayısında içkinin yasak olduğu Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki Raffles adlı lüks otelin reklamı yer aldı. Oteldeki Kabe manzaralı bir odada çekilen reklam fotoğrafında garsonun masaya bardak koyması konu edildi.

Beyaz TV’nin canlı yayınına katılan Hulki Cevizoğlu konuyu gündeme getirerek, bardağın şarap kadehine benzediğini, “THY’nin bir skandala imza attığını” söyledi. Aynı programa katılan gazeteci Nagehan Alçı ise söz konusu içeceğin şarap değil, “İslami şarap” veya “İslami şampanya” olduğunu iddia etti.

THY otelden bilgi istedi

Öte yandan dergide kullanılan fotoğrafın orjinalinde odada yer alan buz kovasının içinde şampanyaya benzeyen bir şişenin bulunması da dikkat çekti. THY yetkilileri olayın medyaya yansımasının ardından Mekke’deki otel ile otelin çalıştığı reklam ajansıyla irtibata geçti. Ajansın konuya ilişkin verdiği cevapta, orjinal fotoğrafın hiçbir reklam görselinde kullanılmadığı belirtilerek, reklamlarda kullanılan fotoğrafın ise buz kovası görünmeyecek şekilde kesildiği ifade edildi. THY yetkilileri ayrıca lüks otellerde şarap kadehini çağrıştırdığı gerekçesiyle eleştirilen söz konusu bardaklarla su ve diğer alkolsüz içeceklerin de servis edildiğini savundu.

THY’nin orjinal fotoğraftaki buz kovasının içinde yer alan şişenin içeriğini öğrenmek için Raffles Otel’in yönetiminin bilgisine başvurdu. Ancak THY yetkilileri otel yönetiminden henüz bir cevap alamadıklarını bildirdi.

Dergide kadrajlanmış bir fotoğraf kullanıldı. Ancak bu resimdeki kadehler dikkat çekti.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika