spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Bizim havaalanını kimse sahiplenmedi

Seçtiklerimiz

Hadi diyelim olmadı, 2000’li yılların başlarında, en geç 2005 yılında Cengiz Topel’in sivil ulaşımlara açılması şarttı.

Yapmadılar. Siyasi irade gereksiz gördü. Türkiye’nin 50’den fazla ilinde havaalanı açıldı, çok hızlı büyüyen Türk Hava Yolları, dünyanın ve Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar yolcu taşıma hizmeti verdi de, bu şehri gereksiz buldular.

Yazdık, çizdik, hatırlattık, her fırsatta siyasetçilerin yüzüne vurduk. Nihayet sonunda,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne terminal binasını, çevre düzenlemesini yaptırdılar, Cengiz Topel Havaalanını sivil ulaşıma açtılar.

2 Kasım Günü Cengiz Topel Havaalanının sivil ulaşıma açılışı için düzenlenen görkemli töreni çok iyi hatırlıyorum. Bu havaalanının sivil ulaşıma açılması için özel çaba harcayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, samimi bir heyecan ve mutluluk içindeydi. Bakan Ergün açılış törenindeki konuşmasında, “Birkaç ay içinde bu havaalanından Türkiye’nin pek çok kentine seferler yapılacak” demişti.

2 Kasım’dan buyana neredeyse 5 ay geçti. Bizim Cengiz Topel Havaalanına,  THY’nin yan kuruluşu olan Anadolu Jet’in hergün bir uçağı iniyor, aynı uçağı kalkıyor. Sadece İzmit-Trabzon arasında seferler yapılıyor. Bu seferler de bazen “Hava muhalefeti”, bazen “Yolcu yetersizliği” gerekçe gösterilerek iptal ediliyor.

Türkiye’nin gündeminde İstanbul için 3 ncü havaalanı var. Mevcut Atatürk Havaalanına yeni bir pist yapımı konuşuluyor. Ama Cengiz Topel üvey evlat. THY hızlı büyümeyi sürdürüyor. Yeni uçaklar alınıyor, başka yenilerin siparişleri veriliyor. THY veya yan şirketleri, Adıyaman’a, Eskişehir’e yapılan uçak seferlerinin sayısını arttırıyor. Türkiye’nin 50’den fazla iline her gün büyük kentlerden uçaklar gelip gidiyor.

Bizim Cengiz Topel, günde karşılıklı bir kez İzmit-Trabzon seferleri ile yerinde sayıyor. Şimdi önümüzdeki günlerde, Almanya merkezli Türk seyahat firması Oger Tur’un, Carter seferleri için haftada iki gün Cengiz Topel’i kullanacağı açıklanmıştı. Avrupa’dan Türkiye’deki tatil bölgelerine gelecek turistler, İstanbul’daki havaalanları sıkışık olduğu için İzmit’e indirilecek. Buradan otobüslere konulup, Antalya’ya, Bodrum’a, Çeşme’ye götürülecek. Yine bu turistler tatil süreleri bitince otobüslerle Cengiz Topel’e getirilip, buradan Almanya’ya uçurulacak.

Şimdiye kadar İzmit Havaalanından en azından Ankara seferleri başlamalıydı. THY’nin, Anadolu Jet’in,  Türkiye’deki diğer özel havayolu şirketlerinin bu seferler için uygun, orta boy uçakları var. İzmit’ten Ankara’ya uçarsanız, Ankara Esenboğa Havaalanından Türkiye’nin her yerine, hatta dünyanın her yerine aktarma yaparak gidebilirsiniz. Ama bunu bize, bu kente çok görüyorlar. Kimse sahiplenmedi Cengiz Topel Havaalanını. İstanbul yetmiyor, sıkışmış, Cengiz Topel’i devreye sokalım demiyorlar. Bizim havaalanının ufak tefek eksikleri var, devlet bunları gidermek için kılını kıpırdatmıyor.

Geçen gün ulusal gazetelerde THY’nin bir ilanını görünce, Cengiz Topel Havaalanının tamamen gözden çıkartıldığına iyice emin oldum. THY ihale açmış. Bursa-Yalova-Sabiha Gökçen Havaalanı hattında; Bursa şehir merkezi İstanbul Atatürk Havaalanı hattında;  Adapazarı-İzmit-Sabiha Gökçen Havaalanı hattında 27’şer kişilik küçük otobüslerle yolcu taşıma hizmeti alma işini ihaleye çıkmış. İhaleler 4 Nisan’da yapılacak. THY, kiraladığı otabuslerle Bursa’dan Sabiha Gökçen’e 27 TL’ye, Yalova’dan Sabiha Gökçen’e 20 TL’ye;  Adapazarı’ndan Sabiha Gökçen’e 25 TL’ye, İzmit’ten 17 TL’ye yolcu taşıyacak otobüsler arıyor.

Oysa, Adapazarı, Yalova, Bursa’daki uçak yolcusu potansiyelinin İzmit Cengiz Topel Havaalanına yönlendirilmesi gerekir.

Bakan Ergün, “Birkaç ay içinde diğer kentlere uçuşlar başlayacak” demişti.

Vali Topaca, “Yaz aylarında İzmir’e, Antalya’ya, Dalaman’a İzmit’ten uçaklar gidip gelecek” demişti. Bu yönde en küçük bir çaba yok. Tam tersine, Bursa, Yalova, Sakarya’daki yolcuların İstanbul Cengiz Topel ve Atatürk Havaalanlarına götürülüp, getirilmesi konusu için THY hazırlık yapıyor. Hatta İzmit yolcuları için Sabiha Gökçen ve Atatürk’e servis araçları kiralanıyor.

İzmit Cengiz Topel Havaalanından günde bir kez karşılıklı Ankara seferleri yapılsa, üstelik bu seferler 60-90 kişilik uçaklarla yapılsa, yine bu havaalanı canlanır. Ama yok, kimsenin umurunda değil. Bu kentin, bu bölgenin potansiyelini görmezden geliyorlar.

Bir yakınımın oğlu, Erzincan’da trafik kazasında vefat etti. Gidip, Erzincan’dan cenazeyi aldılar. Ankara’ya uçtular. Buradan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına getirdiler. Oradan karayolu ile İzmit’e.

Pek çok örnek verilebilir. Bu kentten her dönem çok sayıda acemi asker birliklerine gidiyor. Onların yakınları ziyarete gidiyor. Bu kent cıvıl cıvıl. Bölgedeki sanayi kuruluşlarına Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden insanlar gelip gidiyor. Havaalanımız da var. Ama bizim havaalanı, günde sadece bir kez İzmit-Trabzon hattında kullanılıyor. Biz İzmit’teki havaalanından hiç değilse Ankara seferleri başlasın istiyoruz. Ama THY, Bursa, Yalova, Adapazarı, İzmit bölgesindeki uçak yolcularını İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanlarına taşımak için servis otobüsü ihalesine çıkıyor.

Şimdiden, “Cengiz Topel zarar ediyor. Devlete yük oluyor” söylentileri de başladı. Günde sadece bir kez bir tek hat üzerinde uçak çalıştırırsanız, elbette havaalanı zarar eder. Bu havaalanını yalvar yakar zor açtırmıştık. Aradan 5 ay geçti. Bir arpa boyu yol alamadık. Yazık günah. Bu kente kömürcüleri, gazcıları, kimyasalcıları, çelikçileri gönderip fabrikalar kurduruyorlar da, bu şehre havaalanını yakıştıramıyorlar.

Görürsünüz, böyle giderse, Cengiz Topel Havaalanı yakında tamamen kapanır. Yazık bu şehrin sahipsizliğine. Yazık bu kentin bu kadar ihmal edilişine.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika