spot_img
spot_imgspot_img
23.7 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

Biyoyakıt üretimi hızlandırılıyor

Seçtiklerimiz

British Airways çevre bölümüne göre, biyoyakıtın uçaklarda kullanılmaya başlanmasıyla havayolu milyonlarca Euro tasarruf edecek. Ocak 2012’den itibaren havacılık sektörü Avrupa Birliği Emisyon Ticareti Düzenlemesi’ne (EU ETS) tabi olacak. Bu düzenlemeye göre havayolları atmosfere saldıkları her bir ton karbon için izin almak zorunda kalacak. Bu durum büyük havayollarının yüz milyonlarca Euro karbon izni satın almasına yol açacak.

       

Uçaklardan atmosfere salınacak karbondan alınacak ücretin ton başına 30 Euro olması gündemde. Karbon emisyonu uçulan mesafe, uçak tipi, yolcu sayısı, ağırlık gibi etkenlere bağlı olarak her uçuşta değişiklik gösteriyor. Ancak Avrupa havacılık endüstrisi atmosfere bir günde 344 bin ton karbon salıyor. Bu rakamın daha çok havayolunu karbon salımını azaltan teknolojilere yatırım yapmaya itmesi bekleniyor.

       

Uzmanlar biyoyakıt kullanımının 2050’ye kadar karbon salınımında yüzde 10 düşüşe yol açacağını belirtiyor. Ancak biyoyakıt konusundaki araştırmaların hızlanması ve biyoyakıtın uçaklarda yaygınlaşmasıyla bu oran, küresel havacılık sektöründe 2030’a kadar yüzde 20’ye yükselebilir. Biyoyakıtlar, atık biyokütle, bitkiler ve yosundan elde ediliyor. Ancak atık biyokütleden yakıt elde etmek daha çok tercih ediliyor. Dünya üzerinde çok fazla atık bulunduğu için sıvı yakıt elde etmek daha kolay olacak. Mevcut teknolojiyle uçaklarda normal yakıtlarla biyoyakıt yüzde 50-50 oranında karıştırarak kullanılabilecek.

       

British Airways’in Amerikalı biyoyakıt üreticisi Solena Grup ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, havayolu yakıt ihtiyacının yüzde 2’sini İngiltere’de kurmayı planladığı biyoyakıt tesisinden karşılamayı planlıyor. Bu tesisin 2012’de inşasına başlanması ve 2014’te üretime geçmesi hedefleniyor. Yapımı için 300 milyon dolar harcanacak tesis 73 milyon litre yakıt üretecek. British Airways ayrıca Cranfield Üniversitesi ile birlikte yosundan yakıt elde etmek içinde çalışmalar yapıyor. Ticari tüketime yetecek miktarda üretime 3 sene sonra başlanması öngörülüyor.

       

Habertürk

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika