spot_img
spot_imgspot_img
9.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Atatürk Havalimanı’nın hurda uçakları ihale ile satılıyor

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar ihale ile satılmaya başlandı. Yatırımcıların ilgisini çeken 12 hurda uçaktan geriye sadece 5 tanesi kaldı. Hurda uçaklar dron ile havadan görüntülendi.

Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar satılıyor. İhlas Haber Ajansı’nın daha önce gündeme getirdiği 12 hurda uçaktan geriye 5 adet kaldı. Hurda uçaklar fpv dron ile görüntülendi.

İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla 4 Nisan 2019’da sivil uçuşa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar çürümeye terk edilmişti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından terk edilen uçakların sahipleri tarafından alınması için belirlenen süre tamamlandı.

Sahipsiz uçakların ihalesi ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. İhale ile üzerinde bulunan ipotek ve haciz bedeli de fiyata eklenip öyle satışa çıkartıldı.  Medyada yer alan haberlerin ardından atıl vaziyette bulunan 12 hurda uçaktan 7 tanesi satıldı.

Satılan uçaklar taşınması için kanat ve gövde kısımları parçalanarak havalimanından götürüldü. Uçakların bazıları ise restoran, kafeye dönüştürüleceği öğrenildi. Havalimanında sahiplerini bekleyen kalan 5 hurda uçak ise fpv dron ile görüntülendi.

Uçakların birçoğunun dış gövdelerinin döküldüğü kanat kısımlarında ise ciddi hasarlar olduğu göze çarpıyor. Uçakların camları ve motorları tamamen yerinden sökülmüş vaziyette bekliyor. Ancak bazılarının içerisinde halen birçok elektronik aksam bulunuyor.

Sivil uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı içerisinde Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi hizmet veriyor. Ayrıca Millet bahçesi inşaatı için havalimanı içerisinde çalışmalar başlatıldı. Atatürk Havalimanı apronu festivallere de ev sahipliği yapıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika