spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

AN-124 Japonya’ya uçtu

Seçtiklerimiz

11 Mart’ta Japonya’yı vuran deprem ve ardından meydana gelen tsunami ile büyük hasar gören Fukushima nükleer santralinde sorun bir türlü giderilemeyince, dünyanın en büyük su ve beton pompası devreye sokulacak.

 

Fukuşima’daki radyoaktif sızıntıyı gidermek için bir aydan bu yana verilen mücadelede ilerleme kaydedilemedi. 95 tonluk dev pompa ise 3.2 kilometre mesafeden uzaktan kumanda edilerek çalıştırılabiliyor.

 

Böylelikle, reaktörün soğutulması için hem gerekli miktarda su basabiliyor hem de 3.2 kilometre mesafeden uzaktan kumanda edilerek çalıştırılabildiği için insan hayatının fazla riske atılmasını önlüyor. Putzmeister America şirketi tarafından üretilen 2 milyon dolarlık dev pompa, ABD’nin Atlanta kentinden dünyanın en büyük kargo uçaklarından Antonov AN-124  tipi uçakla dün yola çıktı.

 

Pompanın Japonya’ya en kısa zamanda taşınabilmesi için yine dünyanın en büyük kargo uçağı kullanıldı. Putzmeister America’nın CEO’su Dave Adams “Dünyayı sarsan, Japonya’yı derinden etkileyen bu nükleer sızıntıyı önlemekte ürettiğimiz ekipmanın fark yaratacağına inanıyoruz” dedi. 26 tekerli bir araçla birlikte Rusların dev kargo uçağına yüklenen dev pompa işte böyle yola çıktı:

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika