spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Çarşamba, 21 Şubat 2024

Airbus, SDA programı için 42 uydu platformu ve ilgili hizmetleri sağlayacak

Seçtiklerimiz

Airbus, ABD Uzay Geliştirme Ajansı (SDA) programı için Northrop Grumman’a 42 uydu platformu ve ilgili hizmetleri sağlayacak.

Airbus U.S Space & Defence Inc., ABD Uzay Geliştirme Ajansı`nın Birinci Aşama Uzay Nakliye Katmanı Prototip Takım Uydu projesi kapsamında Northrop Grumman’a 42 uydu platformunun yanı sıra montaj, entegrasyon ve test (AIT), fırlatma ve uzay aracı kabul destek hizmetleri sağlamak üzere sözleşme imzaladı.

Nakliye Katmanı; garantili, esnek, düşük gecikmeli askeri veri ve dünya çapında her türlü savunma uygulamasina bağlantı sağlayarak SDA’nın Ulusal Savunma Uzay Mimarisi için omurga görevi görecek. Bu hayati çabayı desteklemek, Airbus USA’nın, Florida tesisini genişletmeye ve ABD Hükümeti`ni ve ticari uzay görevlerini desteklemek amacı ile Uzay Kıyısı’na yatırım yapmaya olan bağlılığının altını çiziyor.

Kendini kanıtlamış ARROW platformundan türetilen Airbus U.S. platformu, daha fazla güç ve daha fazla yük yerleşimi sağlayan ticari uydu gövdesi tasarımını genişletiyor. Bu modüler çözüm, Northrop Grumman`a taşıma yükü ve gelecekteki ABD Hükümeti misyonları için 300 – 500 kg’lık ölçeklenebilir bir uydu platformu sunuyor.

SDA Birinci Aşama Nakliye Katmani`nin kritik bir ulusal güvenlik programı olduğunu ve Northrop Grumman’ı ve Uzay Geliştirme Ajansı’nı desteklemekten onur duyduklarını ifade eden Airbus USA Space and Defense Başkanı ve CEO’su Rob Geckle, “Buş, Airbus’ın, ABD’de ABD savaş uçağı için kritik olan teknolojiyi geliştirme ve sunma misyonunun önemini ortaya koyuyor.” dedi.

Son derece uyumlu bir uzay aracı platformu tasarlayan Airbus USA, Airbus USA ve OneWeb`in ortak girisimi olan Airbus OneWeb Uydularından, bu platformun son teknoloji ürünü üretim hatlarında montaji icin faydalanacak. Bu hat şu anda OneWeb’e günde en fazla iki uydu gönderiyor. AOS, bu endüstri lideri sonucu, olgun tedarik zinciri ve üretim yaklaşımı ile elde ediyor. Bugüne kadar bu tesis, OneWeb için sipariş edilen 648 uydunun 400’ünden fazlasını üretti.

Merkezi Arlington, Virginia’da bulunan ve bir Özel Güvenlik Anlaşması (SSA) kapsamında faaliyet gösteren Airbus U.S. Space & Defense, Inc., en karmaşık ABD savunma, güvenlik, uzay ve istihbarat gereksinimlerini karşılamak için gelişmiş çözümler sunuyor. Uzun süredir ABD hükümeti ortağı olan şirket, ulusal güvenlik odaklı müşterilerinin görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için birinci sınıf uydu, lazer iletişimi, döner ve sabit kanat çözümlerinden yararlanıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika