spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Air Australia da iflas ettiğini açıkladı

Seçtiklerimiz

Air Australia’nın iflas koruma başvurusunu kabul eden gönüllü yönetim, şirketin mali sorunlarını çözmek için devreye girecek.

     

Şirket, iflas korumasına girmesinin ardından filosundaki beş uçağını acil olarak indirdi. 

 

Air Australia’dan yapılan açıklamada, bütün uçuşların iptal edildiği ve faturalarını ödeyemediği gerekçesiyle yeni rezervasyonların alınmayacağını da açıkladı.

 

BİR GECEDE İFLAS ETTİ

 

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, “Şu anda, işletme maliyetlerini ödeyebileceğimiz finansmana sahip değiliz. Bu yüzden de uçuşları acil olarak durdurduk” ifadesine yer verildi.

 

Daha önceden seyahat kartları ya da kredi kartlarıyla bilet alan yolcuların parasının geri ödeneceğini de açıklandı.

 

Avustralya’daki gönüllü yönetimden Mark Korda, şu anda Air Australia biletiyle seyahat eden 4 bin kişinin olduğunu, bunlardan bazılarının Honolulu, Phuket ve Tayland’da mahsur kaldıklarını belirtti.

 

Korda, Avustralya’daki bir radyoya yaptığı açıklamada, “Bir gecede şirket Phuket’teki uçaklarını yakıt masraflarını ödeyemeyecek hale geldi. Yetkililer görevlendirildi ve geceden beri bu zor sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor” dedi.

 

Avustralyalı diğer havayolu şirketleri Qantas’ın CEO’su Alan Joyce, diğer bir havayolu şirketi Jetstar ile birlikte, mahsur kalan yolcuları evlerine döndürmek için ek seferler koymayı planladıklarını açıkladı.

 

Joyce, mahsur kalan yolculara Air Australia bileti için verdikleri parayla aynı rakamda bilet satacaklarını söyledi.

 

Air Australia’nın filosu Airbus A330-200 ve A320-200’den oluşuyor ve düzenli olarak Bali, Phuket, Honolulu ve Avustralya içindeki şehirlere uçuyordu.

 

DİĞERLERİNE EKLENDİ

 

Air Australia’ya gönüllü koruma yönetimine girmesiyle birlikte, havacılık sektöründe son dönemde iflas eden şirket sayısı 4’e yükseldi.

 

Macar Havayolları (Malev), Şubat ayının başında iflas etmiş ve çalışanlarının yüzde 30’nu işten çıkaracağını açıklamıştı.

 

200 milyon euro borcu olan şirket AB’den de yardım talep etmiş ancak talebi olumsuz karşılanmıştı. Macar devletinin de yardım etmemesi, Malev’in iflasını kaçınılmaz hale getirdi.

 

Malev’den önce Spainair de mali sıkıntılardan dolayı operasyonlarına devam edemeyeceğini açıklamış ve yaklaşık 2 bin kişinin işsiz kalmasına neden olmuştu.

 

ABD DEVİ DE BATTI

 

Mali sıkıntılar, sektörün devlerini de vurdu. ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden American Airlines, Kasım 2011’de iflas koruma başvurusunda başvurdu.

 

Şirket 2001’den bu yana yaklaşık 11 milyar dolardan fazla zarar etmişti.

 

Dünyanın dördüncü büyük havayolu şirketi American Airlines’ın iflası, 13 bin kişiyi işsiz bıraktı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika