spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

AHL’de İlk Oylar Kullanıldı

Seçtiklerimiz

Yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük sınır kapısı olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın Dış Hatlar Geliş Terminali’ndeki oy verme işlemi saat 08:00’de başladı. İlk oyu kullanan seçmen Lübnan’dan Türkiye’ye gelen Halid Aydın oldu. Lübnan’da işleri nedeniyle bulunduğunu söyleyen Halid Aydın, gazetecilere "İnşallah vatana millete hayırlı olur. Herkes için daha güzel bir gelecek olsun" dedi.

Dış Hatlar Gidiş Terminali’ndeki oy verme işlemi ise Yüksek Seçim Kurulu’ndan kaynaklandığı iddia edilen arıza yüzünden bilgisayarlar açılamayınca 40 dakika geç başladı. Bu 40 dakikalık bekleme süresi içinde sandık başlarında uzun kuyruklar oluştu ve bazı yolcular uçaklarını kaçıracakları endişesiyle oy kullanamadan uçaklarına gitti. Almanya’da gaz ve petrol pompaları satış işleri yapan Muharrem Aslan gidiş katındaki ilk oyu kullandıktan sonra "40 dakika bekledim ama vatandaşlık görevimi yaptım" dedi.

GÜZEL BİR TÜRKİYE İÇİN  

Bebeği Mehmet Akif ile Güney Kore’den gelen Fatma Betül Salmanoğlu de oyunu Dış Hatlar Geliş Terminali’nde kullandı. Daha güzel bir Türkiye için oy kullandığını söyleyen Salmanoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada "İnşallah daha güzel günler gelir. Çok acı, ızdırap dolu yılları atlattık. Oy verme işleminin bugün başladığını bildiğimiz için gelişimizi bu tarihe göre ayarladık" dedi.

34 gün boyunca sürecek olan oy verme işlemi Dış Hatlar’ın Gidiş Terminalı’nde 6, Geliş Terminali’nde ise 9 olmak üzere toplam 15 şeffaf sandıkta gerçekleşecek. Sandıklar 24 saat açık olacak ve oy kullanma işlemi 12 Haziran günü seçim bitene kadar devam edecek. Bakırköy İlçe Seçim Kurulu yetkilileri yapılan hazırlıkları yerinde denetlerken Atatürk Havalimanı’nda oy kullanılacak 34 gün boyunca 320’ye yakın personel görev yapacak.

Atatürk Havalimanı’nda ve diğer sınır kapılarında yurtdışında yaşayan vatandaşlardan yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olanlar, Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ibraz ederek giriş ve çıkış yaparken oy kullanabiliyor.

24 SAAT OY KULLANILABİLECEK

Gümrük kapılarında, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip ve yalnızca bu pasaport ile oy kullanacak yurt dışındaki vatandaşların oy verme işlemleri, 12 Haziran 2011 Pazar günü seçimin bitiş saatine kadar devam edecek. Gümrük Kapılarında tatil günleri dahil 24 saat süre ile oy kullanılabilecek.

Gümrük kapılarında, Türkiye’de seçmen kütüğüne yazılı olmayan, yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, oy verme günü olan 12 Haziran 2011 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan, oy vereceği günde yurda giriş veya çıkış yapan, çifte vatandaş olup da Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu ibraz eden Türk Vatandaşları oy kullanabilecekler. Bu seçmenler, sadece siyasi partilere oy verebilecek, bağımsız adaylar için oy kullanamayacak.

 

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika