spot_img
spot_imgspot_img
14.3 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

Afrika Açılımı Artarak Devam Ediyor

Seçtiklerimiz

Türkiye ve Libya Sivil Havacılık yetkilileri 19-20 Ağustos 2013 tarihlerinde Libya’nın başkenti Trablus’ta iki ülke arasındaki uçuşların ve sivil havacılık alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yeni bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Libya Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdürü Nasereddin Shabellaın başkanlığında Libya’da gerçekleştirilen müzakereler sonunda, dış dünyadan Libya’ya sefer yapan ülkeler arasında Türkiye’nin liderliği pekişmiş oldu.

İmzalanan Mutabakat Zaptı ile Türkiye’den Trablus’a haftalık 21 frekans (günde üç sefer), Bingazi’ye haftalık 14 frekans, Misurata ve Sabha’ya 7’şer frekans, Al Abrak ve Tubruk’a 3’er frekans tarifeli sefer yapma hakkı elde etti.

Diğer taraftan tarifeli kargo seferlerinde 4 kat yeni uçuş hakkı kazanılarak, Türk taşıyıcılarına haftada 28 frekans sefer yapma imkanı doğdu. Ayrıca, Libya’nın kargo taşımacılığında kendine has özelliklerinden dolayı kargo charter seferlerinde de tam liberal hükümler Mutabakat Zaptına eklendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasının ardından iki ülke arasındaki sivil havacılık ilişkilerinin Afrika açılımıyla elde edilen kazanımlarla artarak devam edeceğini açıkladı.

Ekşi "2012 yılı içinde toplam 63 müzakere gerçekleştirdik. Bu sayı bugüne kadar bir yıl içinde ulaşılan en yüksek sayıdır. Ayrıca, geçtiğimiz yıl 22 yeni ülkeyle İkili Hava Ulaştırma Anlaşması imzaladık. Bu yıl üzerine 11 yeni anlaşma daha ekledik ve eklemeye devam edeceğiz. Türkiye’mize hayırlı olsun." dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika