spot_img
spot_imgspot_img
15.3 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

Aeroflot ve Svyazinvest özelleşiyor mu?

Seçtiklerimiz

Bakanlığı, beş yılda özelleştirmelerden 10 milyar dolar gelir beklendiğini açıkladı. Devletin özelleştirme paketinde hangi işletmeler var? İşte ayrıntılar:
        Komsomoslkaya Pravda gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz cuma günü iktidar partisi Birleşik Rusya’nın grup toplantısında konuşan Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, bütçe açığını kapama hedefi doğrultusunda devletin özelleştirme politikalarının önemini vurguladı.

       

“Hükümet yalnızca petrolden medet ummuyor, aynı zamanda büyük devlet işletmelerini özelleştirmeyi de planlıyor” diyen Kudrin, ulusal havacılık şirketi Aeroflot ve telekomünikasyon şirketi Svyazinvest’in de özelleştirme programı kapsamında olduğunu açıkladı.  

       

Aeroflot’ta yüzde 51’lik hisse devlete ait. Şimdi yüzde 10’unun özellştirmede satılması gündemde.

       

Bakan, “Çok büyük bir özelleştirme programını hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Bununla yalnızca kamu bütçe açığının kısılması değil, kilit sektörlerde devletin payının azaltılması ve piyasada işlem gören hisse senetlerinin artırılması da hedefleniyor” diye konuştu.
       
        Rusya’da devlet, kamu bankaları Sberbank, VTB ve Rosselhozbank’ın yanı sıra Rosneft, Transneft, Sovkomflot, Rosagrolizing, Rosspirtprom, OZK, FSK ve Rusgisro gibi stratejik öneme sahip kamu işletmelerini de özelleştirmeye hazırlanıyor.

       

 

       

Turkrus

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika