spot_img
spot_imgspot_img
22.5 C
İstanbul
Çarşamba, 27 Eylül 2023

A400M Schönefeld hava alanında görücüye çıktı

Seçtiklerimiz

Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki Schönefeld hava alanında düzenlenen Uluslararası Uzay ve Havacılık Fuarı (ILA), Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından açıldı. İki yılda bir düzenlenen fuara bu kez, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 47 ülkeden 1153 şirket katılıyor.

       

Merkel, bu yıl konuk ülke olan İsviçre’nin Cumhurbaşkanı Doris Leuthard, Almanya Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle, Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer, Brandenburg Eyaleti Başbakanı Matthias Platzeck, Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit ve diğer bazı davetliler ile birlikte fuar alanını gezdi. Merkel’e Airbus A380 tipi dev yolcu uçağının maketi hediye edildi.

       

Türkiye’nin ilk kez katıldığı fuarda bu yılki ana konuları, hava trafiği ve çevre, uzay yolculuğu ve hava gürültüsünün azaltılması için yeni teknolojilerin oluşturacağı belirtildi.

       

Her büyüklükte ve tipte yaklaşık 300 aracın sergilendiği fuarda ilk kez, Türkiye’nin de ilgilendiği A400M tipi askeri nakliye uçağı ve dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380 de sergileniyor. Fuarda A400M uçağı, bugün bir gösteri uçuşu yaptı.

       

ILA’nın 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla nostaljik uçakların da yer aldığı fuara Türkiye’den "myTechnik MRO Teknik Servis" adlı şirket de katılıyor.

       

Şirketin satış direktörü Renzi Saltoğlu, uçak bakım ve onarım merkezi olarak Sabiha Gökçen havaalanında bulunduklarını belirterek, şirketin 2 yıl önce tümüyle özel sermayenin iştiraki ile kurulduğunu ve hızla geliştiğini ifade etti.

       

Saltoğlu, ilk kez ILA’ya katıldıklarını, burada ilk aşamada Almanya’daki hava yolu şirketleri ile görüşme yapmayı planladıklarını, büyük ilgi çeken bir fuar olması nedeniyle diğer müşteriler ile de görüşmeler yapacaklarını kaydetti.

       

Akrobasi gösterilerinde Türk pilot

       

Fuar çerçevesinde düzenlenecek akrobasi gösterilerine Türk pilot Ali İsmet Öztürk de katılacak.

       

Öztürk, bu fuara 1988 yılında ziyaretçi olarak geldiğini, yaklaşık 20 yıl sonra 2006 yılında ILA’da gösteri pilotu olarak uçtuğunu, 2008 yılında ikinci kez ve bu yıl da 3. kez davet almasının kendisine büyük mutluluk verdiğini söyledi.

       

Burada Türkiye’yi ve Türk havacılığını temsil ettiğini, bu sorumluluğun bilincinde olduğunu ifade eden Öztürk, ILA fuarı süresince her gün uçacağını kaydetti.
        Fuar 13 Haziran’a kadar açık kalacak.

       

 

       

Cnnturk

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika