AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Yerli ve milli göklerin beyefendisi GÖKBEY

Yerli ve milli göklerin beyefendisi GÖKBEY

GÖKBEY ve ATAK dahil tüm helikopterleri tasarlayan grupta bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Helikopter Grubu Mühendislik Direktörü Hulusi Ali Kasap, göklerin beyefendisi olarak adlandırılan GÖKBEY'i anlattı

» Havacılık | 11 Temmuz 2019 Perşembe • Air News Times
Yerli ve milli helikopterimiz 'GÖKBEY' test uçuşlarına devam ediyor.
 
GÖKBEY ve ATAK dahil tüm helikopterleri tasarlayan grupta bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Helikopter Grubu Mühendislik Direktörü Hulusi Ali Kasap, göklerin beyefendisi olarak adlandırılan GÖKBEY'i anlattı
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu yaparak 45 dakika havada kalan Gökbey, "göklerin beyefendisi" olarak adlandırılıyor. 
 
Gökbey ve Atak dahil tüm helikopterleri tasarlayan grupta bulunan TUSAŞ Helikopter Grubu Mühendislik Direktörü Hulusi Ali Kasap, Gökbey'i anlattı. Gökbey projesinin 6 Eylül 2013 yılında başladığını belirten Kasap, "Yine başlangıçtan 5 yıl sonra 6 Eylül 2018 saat 6'da ilk prototipin uçuşunu yaptık.

Gökbey helikopterimizin ikinci prototipi için ise hem ilk uçuşunu hem de sertifikasyon uçuşunu 29 Haziran'da yaptık. Proje de bundan önceki aşamalarda tasarım, yer testleri, laboratuvar testleri ve bir takım analizlerle belirli bir olgunluğa geldi.

Üretim aşamasında iki prototipimiz, ki daha iki prototipimizin üretimi devam ediyor. Prototiplerimiz devam edecek ve bundan sonra sertifikasyon test uçuşlarımızla devam eden bir kalifikasyon süreci olacak" diye konuştu.
 
"Uçuşa el verişlilik sertifikası aldıktan sonra kullanıma hazır bir helikopter olarak tescillenecek" 

Sertifikasyon uçuşunun önemine değinen Kasap, "Bizim helikopterimiz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onların teknik ekipleri ve bizim teknik ekiplerimizle uçuşa el verişli olup olmadığı konusunda değerlendirilecek.

Sonucunda da uçuşa el verişlilik sertifikası yayınlanıyor. Bizim uçuşa elverişlilik sertifika faaliyetlerimiz çok daha önceki aşamalarda başladı. Teknik ekibimizle birlikte gerek testler, gerek laboratuvar çalışmaları, gerek analizler, gerek tasarımın gözden geçirilmesi aşamaları yapıldı.

Bu aşamanın sonu artık uçuş testleri yani sertifikasyona yönelik uçuş testleri, onlar da 29 Haziran'da öbür helikopterimizin uçuşuyla başladı. Böylelikle uçuşa elverişlilik sertifikası sürecinin uçuş testleri aşamasına geçtik.

Bir, iki sene kadar normal şartlar altında süren bir aşamadır bu, sonunda da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Gökbey'imize uçuşa elverişlilik sertifikası yayınlanacak. Kullanıma hazır bir helikopter olduğu tescil edilmiş olacak" ifadelerini kullandı.
 
"Helikopterimizin planlanan seri üretim tarihi 2021" 

Gökbey'e hem ülke içinden hem de ülke dışından talepler olduğunu anlatan Kasap, "Projenin sahibi Savunma Sanayi Başkanlığımız. Gerek Savunma Sanayi Başkanlığımızla yaptığımız görüşmelerde, gerek fuarlarda yaptığımız görüşmelerde helikopterimize hem iç hem de dış talep var.

Neticede ülkemiz dağlık bir ülke, hem askeri hem de sivil anlamda helikopter ihtiyacı yüksek olan bir ülke. O yüzden bizim T-625 genel maksat helikopterimizin planlanan seri üretim tarihi 2021. Talebe bakıldığında da başarılı bir sertifikasyon sürecinin ardından seri üretime gireceğini biz öngörüyoruz" şeklinde konuştu.
 
"Gökbey'i ön plana çıkartan en önemli özellik bizim olması" 

Gökbey'in özelliklerinden bahseden Kasap, "Gökbey her şeyden önce bizim helikopterimiz, milli tasarımımız kendi mühendislerimiz tasarlıyor, kendi teknisyenlerimiz üretiyor.

En önemli özelliği, güncel bir tasarım, elektronik ve mekanik altyapımız daha güncel ve kendi tasarımımız olduğu için ihtiyaca binaen değişik konfigürasyonlarını oluşturabileceğimiz bir helikopter. Gökbey'i ön plana çıkartan en önemli özellik bizim olması" dedi.
 
"Gökbey, askeri, sivil, ambulans ve yangınla mücadelede ihtiyaç karşılayabilecek" 

Gökbey helikopterinin birçok ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayan Kasap, "6 tonluk bir genel maksat helikopteri sınıfında askeri versiyonu olacak, sivil versiyonları olacak, kullanım alanlarına baktığımızda konfigürasyon değişikliği ile ambulans helikopter, vip taşımacılığı ve yangınla mücadele gibi pek çok farklı ihtiyaca cevap verebilecek şekilde tasarladık biz helikopterimizi" ifadelerini kullandı. 
 
Teknik özellik olarak 12 yolcu ve 2 mürettebat taşıyabilen Gökbey'in maksimum tavan irtifası 20 bin feet (fit), 700 kilometre (km) gibi bir menzile sahip olan Gökbey, 3.5 saat havada kalma süresi ile tüm muadilleri gibi bu sınıfta görev yapabilecek.
 
"Havacılığın tüm alanlarında TUSAŞ olarak sektör oluşturmak istiyoruz" 

Havacılığın tüm alanlarında TUSAŞ olarak bir sektör oluşturduklarını kaydeden Kasap, "Yüksek teknolojinin önemi şudur; birincisi bağımsızlığınızla ilgili bir konudur bu. Bir helikopter yapabiliyorsanız, artık teknolojik olarak pek çok şeyi yapabilecek hale gelmişsinizdir.

Onun haricinde biz helikopterimizi seviyoruz. İlk uçuşlarında da olumlu geri beslemeler aldık. Veriler hep olumlu geldi. Normal şartlar altında bir helikopter ilk uçuşunu bir kaç dakika ile sınırlarken, bizim ilk uçuşumuz 45 dakika sürdü.

Tüm yönlerde, belirli bir limite kadar uçuş hızımızı aştık, genişlettik. Bu açılardan iyi bir helikopter yapmak için çalışıyoruz" dedi.
 
"Helikopterimiz milli, çünkü bizim tasarımımız, bizim üretimimiz" 

Sosyal medyada Gökbey helikopteri hakkında yerli mi yoksa milli mi tartışmalarından bahseden Kasap, "Helikopterimiz milli, çünkü bizim tasarımımız, bizim üretimimiz. Alt sistemlere geldiğimiz zaman, hazır bir motor kullandık.

Ancak onunda millileştirme çalışmaları devam ediyor. Diğer pek çok alt sistemi biz kendimiz tasarladık, kendimiz ürettik. Hatta onları, Türkiye'deki bazı firmalarımızla görüşüyoruz.

Onların da katılımıyla daha geniş bir ekosistem, daha geniş bir teknoloji alanı olacak pek çok firma için helikopterimiz oldu, motora ihtiyacımız oldu.

Önce helikopteri yapıyorsunuz, ihtiyaç motor oluyor onu da yapıyorsunuz. İnşallah yakın zamanda motorumuz ve diğer alt sistemlerimizde milli olacak. Bu sadece milli olsun diye değil, bir ekosistem oluşturuyorsunuz" diye konuştu.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Corendon Turizm Profesyonelleri ile Buluştu
Corendon Turizm Profesyonelleri ile Buluştu
Corendon Airlines, Kuşadası otel ve acenteleriyle Corendon Turizm Grubu Yön
Turkish Cargo Büyümeye Devam Ediyor
Turkish Cargo Büyümeye Devam Ediyor
Turkish Cargo, WACD'nin mayıs ayı verilerine göre global hava kargo pazarın
Havaş, Gümrüklü Kargo da Yeni Dönem
Havaş, Gümrüklü Kargo da Yeni Dönem
Havacılık sektörünün önde gelen şirketlerinden Havaş, gümrüklü kargo taşıma
Goodyear Airbus'a Lastik Tedarik Edecek
Goodyear Airbus'a Lastik Tedarik Edecek
Goodyear, Airbus'un yeni A321XLR uçaklarının ana ve burun iniş takımları iç
Pegasus İran'a Charter Seferleri Başlatacak
Pegasus İran'a Charter Seferleri Başlatacak
Pegasus Havayolları, İran'ın Tebriz ve İsfahan kentlerinden İzmir'e charter
THY Toronto'ya uçuşlarının 10. yılını kutladı
THY Toronto'ya uçuşlarının 10. yılını kutladı
Türk Hava Yollarının (THY) Kanada'nın Toronto şehrine uçuşlarının 10. yılı
Yerli ve milli göklerin beyefendisi GÖKBEY
Yerli ve milli göklerin beyefendisi GÖKBEY
GÖKBEY ve ATAK dahil tüm helikopterleri tasarlayan grupta bulunan Türk Hava
SunExpress'ten Türkiye'ye Yeni Yatırım
SunExpress'ten Türkiye'ye Yeni Yatırım
THY ve Lufthansa'nın ortak girişimi SunExpress, Antalya Havalimanı'nda uçak
THY'nin İkinci Rüya Uçağı İstanbul'a Geldi
THY'nin İkinci Rüya Uçağı İstanbul'a Geldi
Türk Hava Yolları'nın, teslimi için 2017 yılının Eylül ayında Boeing ile gö
Pegasus Kabin Memuru Alımı Yapıyor
Pegasus Kabin Memuru Alımı Yapıyor
Pegasus resmi internet sitesi üzerinde tecrübeli tecrübesiz olmak üzere bay
Emirates'ten Milyonlarca Çikolata İkramı
Emirates'ten Milyonlarca Çikolata İkramı
İnsanları ve şehirleri birbirine bağlayan Emirates Havayolu, Dünya Çikolata
Corendon Yine Türkiye'nin En Büyükleri Arasın'da
Corendon Yine Türkiye'nin En Büyükleri Arasın'da
Corendon Airlines, Fortune 500 Türkiye listesine 8. kez girerek bu yıl da T
İSG'de Dış Hat Yolcusu Yüzde 31 Arttı
İSG'de Dış Hat Yolcusu Yüzde 31 Arttı
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda haziran ayında dış hat yolcusu yüzde
ANKA'nın Mirasçısı Aksungur İHA
ANKA'nın Mirasçısı Aksungur İHA
İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, ANKA'nın gelişmiş hali o
Türk Hava Yolları Ve Huawei'den İş Birliği
Türk Hava Yolları Ve Huawei'den İş Birliği
Türk Hava Yolları ve Huawei, hayata geçirdikleri iş ortaklığıyla yapay zeka
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times