AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Avrupa Hava Hukukçuları İstanbul'da Toplanıyor

Yaşar Öztürk

ozturkylaw@ttmail.com

Sürekli olarak havacılığın spesifik hukuki konuları, yasalar, yönetmelikler, konvansiyonların hükümleri hakkında yazılarımı yazdım. Bu ay ise hava hukukunun teknik konuları dışında, Türkiye ve Türk havacılığı yönünden önemli olduğunu düşündüğüm, gelecek ay İstanbul'da gerçekleştirlecek bir hava hukuku etkinliğinden ve bu etkinliği yapacak olan EALA (European Air Law Association)'dan bahsedeceğim.

İlk olarak 1996 yılında tanıştığım EALA'nın 2002 yılının Kasım ayında Stockholm'de yapılan yıllık konferansına katıldım ve aynı yıl içerisinde EALA üyesi oldum. EALA her ne kadar Avrupa Hava Hukuku Derneği olsa da, üyeleri arasında Avrupa dışındaki ülke hukukçuları da var. Avrupa ülkeleri, birkaç ülke ve Türkiye dışında Avrupa Birliği bünyesinde birleşmiş görünümü vererek, birleşme sürecini tamamlama yolunda bir takım zorluklara karşı ilerlerken, AB'nin üzerine kurulu olduğu üç temel sütundan bir tanesini oluşturan hukuk sütunu bünyesinde AB Hava Hukuku da oluşturulmuştur. AB hava hukuku düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin ticari ve genel havacılık operasyonlarının tabi olacağı kurallar olması nedeniyle tüm havacıları da yakından ilgilendirmektedir. Bunun ötesinde AB üyesi olabilmek için AB müktesabatına uyum için başta havacılık mevzuatımız olmak üzere tüm yasalarımızda uyum düzenlemeleri yapan Türkiye ve Türk havacıları da doğrudan AB hava hukukunun içindedir.  JAR olarak başlayan şimdi EASA olarak devam eden, AB havacılık regülasyonları, standartları, AB Regülasyonları, direktifleri paralel düzenlemelerle ülkemizde de uygulanmaktadır.

EALA düzenlediği yıllık konferanslarda ve seminerlerde AB hava hukukunun ve havacılık endüstrisinin güncel meselelerini ve  uluslararası havacılığın konularını da uzmanlarla değerlendirmekte, tartışmakta ve yasa koyucularla, uygulayıcılara ve havacılığın tüm aktörlerine yardımcı olmakta, destek vermektedir. EALA, yıllık toplantıları her yıl ayrı bir Avrupa ülkesinde yapmaktadır. Türkiye henüz AB tam üyeliğine kabul edilmemişse ve hala kapıda bekletilmekte ise de, EALA bu yılki konferansına Türkiye'de düzenleyerek, Türkiye'nin AB havacılık endüstrisi, ticareti, ekonomisi, hukuku ve uçuş emniyeti için önemi konusunda adeta bir duruş göstermektedir. Lafzen ifade edemediğini, bu tavrıyla gösteriyor  şeklinde düşünüyorum. Bu konferansta havacılık sektöründe bulunanları ve bulunmayıp da ilgisi olanları ilgilendirecek çok önemli konular, değişik ülkelerden, AB Komisyonundan, Euro Control'dan, EASA'dan, üniversitelerden, havayolu kuruluşlarından değerli yöneticiler, akademisyenler, hukukçular tarafından sunulacaktır.

EALA hakkında kısa bir bilgi olarak şunları söylemek istiyorum;
EALA, Avrupa hava hukuku çalışmalarına destek sağlamak ve Avrupa havacılık sektörünü etkileyen havacılık hukuku ve politikasına ilgi duyanlar için açık bir forum sağlamak amacı ile 1988 yılında kurulmuştur. EALA tarafından gerçekleştirilen düzenli konferans ve seminerler yoluyla  kuruluş amacına ulaşılmaktadır.

Avrupa Hava Hukuku Derneği (EALA), hava ulaştırma politikasının yıllar sonra AB entegrasyonunun vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilmesi sonucu, Profesör P.D. Dagtoglou'nun girişimiyle 1988 yılında kuruldu.

EALA, sorumluluğu  sınırlı bir kuruluş olarak İngiltere ve Galler'de tescil edilmiştir. (sicil no: 6374877)
EALA, hava hukuku gelişimine ilgi duyan kişiler için bir Avrupa forumu sağlamaktadır. Bu, ağırlıklı olarak havacılık endüstrisinin tüm spektrumunu etkileyen güncel konuların ele alındığı düzenli aralıklarla düzenlenen konferanslar ve seminerler yoluyla yapılmaktadır. Bu konferans ve seminerler, hava hukukundaki güncel gelişmeler hakkında bilgi edinmek ve hem konuşmacı olarak hem de üye olarak etkinliklere katılarak, pek çok uzmanla bu gelişmeleri tartışmak için bir fırsat sağlar. EALA'nın açılış konferansının 1989 yılının Kasım ayında Londra'da düzenlenmesini müteakiben, yıllık konferanslar, Brüksel, Berlin, Roma, Paris, Amsterdam, Londra, Kopenhag, Madrid, Viyana, Lizbon, Atina, Zürih, Stockholm, Budapeşte, Dublin, Prag ve Roma'da yıllık konferanslar düzenlenmiş ve düzenlenmeye devam edilmektedir. 1997'den beri iki yılda bir, Münih Sorumluluk Seminerleri ve 2006 yılından bu yana da her iki yılda bir Hava Aracı Finansmanı Seminerleri düzenlenmektedir. Derneğin düzenlemiş olduğu konferans ve seminerlerin sunumları  (2004'e kadar) yirmi cilt halinde yayınlanmıştır.

Prag'da 2008 yılında düzenlenen 20. Kuruluş Yıldönümü Konferansı sırasında ilk kez verilen EALA Ödülü, her yıl verilmeye devam edilmktedir.

EALA Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Avrupa ve uluslararası hava hukukuna olağanüstü katkıları bulunanlara verilmek üzere 2009 yılında oluşturulmuştur. İlk ödül, La Haye'de düzenlenen 21. Yıllık Konferans sırasında takdim edilmiştir.

Üyelik:
Hem AB üyesi ülkelerinin hem de AB üyesi olmayan ülkelerin önde gelen akademisyenleri, ulusal yetkilileri ve AB yetkilileri, uluslararası sivil havacılık örgütlerinin temsilcileri, havayolu şirketleri, hava aracı üreticileri, havacılık sigortacıları, uçak kiralayanlar ve diğer finansal hizmet sağlayıcıları ve avukatları EALA'ya üye olabilirler. EALA'nın hem bireysel hem de kurumsal üyeleri bulunmaktadır.

Yönetim Komitesi:
Başkan: Prof. Dr. P.M.J. Mendes de Leon, Leiden
Sekreter:Morten Lundqvist Jakobsen, Kopenhag
Sayman: Dr. P. Nikolai Ehlers, Münih
Komite Üyeleri: André Auer, Köln; Prof.Dr. Anna Masutti, Bolonya; Attila Sipos, Budapeşte;
Prof. Brian F. Havel, Dublin ve Chicago; Geoffrey Graham, Lizbon; George Spyrou, Kıbrıs; Dr. Hannes Jarolim, Viyana; Prof. Jacqueline Dutheil de la Rochère, Paris; Jan Dernestam, Stokholm; Jiri Hornik, Prag; John Balfour, Londra; Kate Staples, Londra; Knut Boye, Oslo; Morten Jakobsen, Kopenhag; Prof. P. D. Dagtoglou, Kurucu Başkan, Atina ve Londra; Rodolfo A. González-Lebrero, Madrid; Prof.Dr. Stephan Hobe, Köln ; Trevor Soames, Brüksel; Yaşar Öztürk, İstanbul; Prof. Zacharias Sundström, Helsinki
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
THY'nin kabin memurları bu kez iyiliğe uçtu
THY'nin kabin memurları bu kez iyiliğe uçtu
Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde görevli kabin memurları, kendi aralarınd
Emirates, 'En İyi Eğlence Ödülü'nü kazandı
Emirates, 'En İyi Eğlence Ödülü'nü kazandı
İnsanları ve mekânları birbirine bağlayan Emirates Havayolu, ABD Los Angele
TUSAŞ milli projelerini Teknofest'te buluşturacak
TUSAŞ milli projelerini Teknofest'te buluşturacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Atat
KLM'den100. Yıl Koleksiyonu
KLM'den100. Yıl Koleksiyonu
Kuruluş tarihinden günümüze kadar aynı isimle faaliyet gösteren Dünya'nın e
Corendon Airlines'tan Almanya Sürprizi
Corendon Airlines'tan Almanya Sürprizi
Almanya'da faaliyet gösteren Türk ve Alman seyahat acenteleri ile Friedrich
Turkish Cargo, Pharma sertifikasını yeniledi
Turkish Cargo, Pharma sertifikasını yeniledi
Turkish Cargo, sağlık ürünlerinin hava yolu ile taşınmasındaki tüm süreçler
Pegasus'un ilk A321 Neo'su filoya katıldı
Pegasus'un ilk A321 Neo'su filoya katıldı
Pegasus Hava Yolları'nın 100 uçaklık Airbus siparişinin 239 koltuğa sahip i
TUSAŞ Beyin Göçü Projesi için Start Verildi
TUSAŞ Beyin Göçü Projesi için Start Verildi
TUSAŞ'ın stajyer mühendis programı ile hedef tersine beyin göçüTÜRK Havacıl
THY'nin Yeni Mobil Uygulaması
THY'nin Yeni Mobil Uygulaması
Türk Hava Yolları (THY), eğlence platformu 'Planet' için geliştirdiği yeni
THY Beş Yıldızlı Küresel Havayolu Seçildi
THY Beş Yıldızlı Küresel Havayolu Seçildi
THY, dünyanın en güvenilir ve saygın havacılık organizasyonlarından biri ol
Hürkuş'un Hikayesi kitaplaştırıldı
Hürkuş'un Hikayesi kitaplaştırıldı
Dünya havacılık sektörünün en büyük oyuncularından biri olarak kabul gören
Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz Projesi 2. Yılında
Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz Projesi 2. Yılında
Pegasus Hava Yolları'nın Sivil Toplum için Destek Vakfı (STDV) koordinasyon
Aksungur Yıl Sonu TSK Envanterine Gircek
Aksungur Yıl Sonu TSK Envanterine Gircek
Türk Uzay ve Havacılık Sanayii'nin çift motorlu yüksek faydalı yük kapasite
Samsunlu İstanbul Havalimanı'nı BBC'ye Anlattı
Samsunlu İstanbul Havalimanı'nı BBC'ye Anlattı
BBC'nin Talking Business programına konuk olan İGA Havalimanı İşletmesi İcr
SunExpress opera ve Bale festivali'ne sponsor
SunExpress opera ve Bale festivali'ne sponsor
Antalya'yı hem iç hem dış hatlarda direkt tarifeli seferlerle en fazla nokt
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times