AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Avrupa Hava Hukukçuları İstanbul'da Toplanıyor

Sürekli olarak havacılığın spesifik hukuki konuları, yasalar, yönetmelikler, konvansiyonların hükümleri hakkında yazılarımı yazdım. Bu ay ise hava hukukunun teknik konuları dışında, Türkiye ve Türk havacılığı yönünden önemli olduğunu düşündüğüm, gelecek ay İstanbul'da gerçekleştirlecek bir hava hukuku etkinliğinden ve bu etkinliği yapacak olan EALA (European Air Law Association)'dan bahsedeceğim.

İlk olarak 1996 yılında tanıştığım EALA'nın 2002 yılının Kasım ayında Stockholm'de yapılan yıllık konferansına katıldım ve aynı yıl içerisinde EALA üyesi oldum. EALA her ne kadar Avrupa Hava Hukuku Derneği olsa da, üyeleri arasında Avrupa dışındaki ülke hukukçuları da var. Avrupa ülkeleri, birkaç ülke ve Türkiye dışında Avrupa Birliği bünyesinde birleşmiş görünümü vererek, birleşme sürecini tamamlama yolunda bir takım zorluklara karşı ilerlerken, AB'nin üzerine kurulu olduğu üç temel sütundan bir tanesini oluşturan hukuk sütunu bünyesinde AB Hava Hukuku da oluşturulmuştur. AB hava hukuku düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin ticari ve genel havacılık operasyonlarının tabi olacağı kurallar olması nedeniyle tüm havacıları da yakından ilgilendirmektedir. Bunun ötesinde AB üyesi olabilmek için AB müktesabatına uyum için başta havacılık mevzuatımız olmak üzere tüm yasalarımızda uyum düzenlemeleri yapan Türkiye ve Türk havacıları da doğrudan AB hava hukukunun içindedir.  JAR olarak başlayan şimdi EASA olarak devam eden, AB havacılık regülasyonları, standartları, AB Regülasyonları, direktifleri paralel düzenlemelerle ülkemizde de uygulanmaktadır.

EALA düzenlediği yıllık konferanslarda ve seminerlerde AB hava hukukunun ve havacılık endüstrisinin güncel meselelerini ve  uluslararası havacılığın konularını da uzmanlarla değerlendirmekte, tartışmakta ve yasa koyucularla, uygulayıcılara ve havacılığın tüm aktörlerine yardımcı olmakta, destek vermektedir. EALA, yıllık toplantıları her yıl ayrı bir Avrupa ülkesinde yapmaktadır. Türkiye henüz AB tam üyeliğine kabul edilmemişse ve hala kapıda bekletilmekte ise de, EALA bu yılki konferansına Türkiye'de düzenleyerek, Türkiye'nin AB havacılık endüstrisi, ticareti, ekonomisi, hukuku ve uçuş emniyeti için önemi konusunda adeta bir duruş göstermektedir. Lafzen ifade edemediğini, bu tavrıyla gösteriyor  şeklinde düşünüyorum. Bu konferansta havacılık sektöründe bulunanları ve bulunmayıp da ilgisi olanları ilgilendirecek çok önemli konular, değişik ülkelerden, AB Komisyonundan, Euro Control'dan, EASA'dan, üniversitelerden, havayolu kuruluşlarından değerli yöneticiler, akademisyenler, hukukçular tarafından sunulacaktır.

EALA hakkında kısa bir bilgi olarak şunları söylemek istiyorum;
EALA, Avrupa hava hukuku çalışmalarına destek sağlamak ve Avrupa havacılık sektörünü etkileyen havacılık hukuku ve politikasına ilgi duyanlar için açık bir forum sağlamak amacı ile 1988 yılında kurulmuştur. EALA tarafından gerçekleştirilen düzenli konferans ve seminerler yoluyla  kuruluş amacına ulaşılmaktadır.

Avrupa Hava Hukuku Derneği (EALA), hava ulaştırma politikasının yıllar sonra AB entegrasyonunun vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilmesi sonucu, Profesör P.D. Dagtoglou'nun girişimiyle 1988 yılında kuruldu.

EALA, sorumluluğu  sınırlı bir kuruluş olarak İngiltere ve Galler'de tescil edilmiştir. (sicil no: 6374877)
EALA, hava hukuku gelişimine ilgi duyan kişiler için bir Avrupa forumu sağlamaktadır. Bu, ağırlıklı olarak havacılık endüstrisinin tüm spektrumunu etkileyen güncel konuların ele alındığı düzenli aralıklarla düzenlenen konferanslar ve seminerler yoluyla yapılmaktadır. Bu konferans ve seminerler, hava hukukundaki güncel gelişmeler hakkında bilgi edinmek ve hem konuşmacı olarak hem de üye olarak etkinliklere katılarak, pek çok uzmanla bu gelişmeleri tartışmak için bir fırsat sağlar. EALA'nın açılış konferansının 1989 yılının Kasım ayında Londra'da düzenlenmesini müteakiben, yıllık konferanslar, Brüksel, Berlin, Roma, Paris, Amsterdam, Londra, Kopenhag, Madrid, Viyana, Lizbon, Atina, Zürih, Stockholm, Budapeşte, Dublin, Prag ve Roma'da yıllık konferanslar düzenlenmiş ve düzenlenmeye devam edilmektedir. 1997'den beri iki yılda bir, Münih Sorumluluk Seminerleri ve 2006 yılından bu yana da her iki yılda bir Hava Aracı Finansmanı Seminerleri düzenlenmektedir. Derneğin düzenlemiş olduğu konferans ve seminerlerin sunumları  (2004'e kadar) yirmi cilt halinde yayınlanmıştır.

Prag'da 2008 yılında düzenlenen 20. Kuruluş Yıldönümü Konferansı sırasında ilk kez verilen EALA Ödülü, her yıl verilmeye devam edilmktedir.

EALA Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Avrupa ve uluslararası hava hukukuna olağanüstü katkıları bulunanlara verilmek üzere 2009 yılında oluşturulmuştur. İlk ödül, La Haye'de düzenlenen 21. Yıllık Konferans sırasında takdim edilmiştir.

Üyelik:
Hem AB üyesi ülkelerinin hem de AB üyesi olmayan ülkelerin önde gelen akademisyenleri, ulusal yetkilileri ve AB yetkilileri, uluslararası sivil havacılık örgütlerinin temsilcileri, havayolu şirketleri, hava aracı üreticileri, havacılık sigortacıları, uçak kiralayanlar ve diğer finansal hizmet sağlayıcıları ve avukatları EALA'ya üye olabilirler. EALA'nın hem bireysel hem de kurumsal üyeleri bulunmaktadır.

Yönetim Komitesi:
Başkan: Prof. Dr. P.M.J. Mendes de Leon, Leiden
Sekreter:Morten Lundqvist Jakobsen, Kopenhag
Sayman: Dr. P. Nikolai Ehlers, Münih
Komite Üyeleri: André Auer, Köln; Prof.Dr. Anna Masutti, Bolonya; Attila Sipos, Budapeşte;
Prof. Brian F. Havel, Dublin ve Chicago; Geoffrey Graham, Lizbon; George Spyrou, Kıbrıs; Dr. Hannes Jarolim, Viyana; Prof. Jacqueline Dutheil de la Rochère, Paris; Jan Dernestam, Stokholm; Jiri Hornik, Prag; John Balfour, Londra; Kate Staples, Londra; Knut Boye, Oslo; Morten Jakobsen, Kopenhag; Prof. P. D. Dagtoglou, Kurucu Başkan, Atina ve Londra; Rodolfo A. González-Lebrero, Madrid; Prof.Dr. Stephan Hobe, Köln ; Trevor Soames, Brüksel; Yaşar Öztürk, İstanbul; Prof. Zacharias Sundström, Helsinki
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
TAV kurumsal yönetimde zirvede
TAV kurumsal yönetimde zirvede
TAV, ödüllerin verilmeye başlandığı günden bu yana her yıl en yüksek nota s
İGA 150-200 milyon yolcu hedefinden vazgeçmedi!
İGA 150-200 milyon yolcu hedefinden vazgeçmedi!
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu
Sabiha Gökçen'den bir günde 15 bin yolcu uçtu
Sabiha Gökçen'den bir günde 15 bin yolcu uçtu
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan dün gerçekleşen iç hat seferlerinde
THY, bir günde 25 bin kişiyi uçurdu
THY, bir günde 25 bin kişiyi uçurdu
Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri sonrası
İGA: 1300 uçağı almaya hazırız
İGA: 1300 uçağı almaya hazırız
'Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı' belgeselini anlatan İGA İcra Kurulu
Pegasus'la yurt içi seyahat başlıyor
Pegasus'la yurt içi seyahat başlıyor
Pegasus Hava Yolları, 1 Haziran tarihinden itibaren yurt içi uçuşlara başla
İstanbul Havalimanı belgeseli izleyiciyle buluşuyor
İstanbul Havalimanı belgeseli izleyiciyle buluşuyor
İstanbul Havalimanı'nın planlamadan inşaat ve operasyon süreçlerine geçişin
TAV havalimanlarında hazırlıklar tamamladı
TAV havalimanlarında hazırlıklar tamamladı
Koronavirüse karşı alınan önlemleri tamamlayan TAV Havalimanları, Türkiye'd
THY: İç hatlardan ikramları kaldırıyoruz
THY: İç hatlardan ikramları kaldırıyoruz
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip Koronavirü
Akıncı TİHA'nın Belgeseli Yayınlandı
Akıncı TİHA'nın Belgeseli Yayınlandı
Bayraktar AKINCI TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) geliştirme çabalar
Onur Air, Amerika'ya kargo taşıyor
Onur Air, Amerika'ya kargo taşıyor
Onur Air, bu uçuşlar ile birlikte yolcu taşımacılığı yapan hava yolları ara
Türk Hava Yolları 87 yaşında
Türk Hava Yolları 87 yaşında
Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi THY, bugün 360 uçaklık modern
Pegasus Hava Yolları bu sefer 3 Haziran dedi
Pegasus Hava Yolları bu sefer 3 Haziran dedi
Pegasus Hava Yolları daha önce 28 Mayıs tarihine kadar iptal ettiği iç hat
Korona güvenliğinde en iddialı havalimanıyız
Korona güvenliğinde en iddialı havalimanıyız
Türkiye dahil koronavirüs salgınını kontrol altına alabilen birçok ülke nih
Mehmet Nane:Uçakta sosyal mesafe olmaz
Mehmet Nane:Uçakta sosyal mesafe olmaz
Yolcularımızı ve çalışanlarımızı korumak için hijyen zinciri oluşturacağız.
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
Diğer Alıntı Yazılar İçin Tıklayın
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times