AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

THY ve Aegean Airlines turizmi büyütüyor

THY ve Aegean Airlines turizmi büyütüyor

Avrupa Seyahat Komisyonu Türk Hava Yolları ve Aegean Airlines’ın, büyük nüfuslu ekonomilere büyük iç pazarlara sahip olmaktan faydalandıkları belirtildi.

» Havayolları | 6 Ağustos 2019 Salı • Air News Times
Avrupa Seyahat Komisyonu geçtiğimiz hafta yayınlanan üç aylık raporunda, Avrupa’da turizmin “durgun küresel ekonomik beklentilere” rağmen nasıl “iyi” olduğunu açıkladı.Türkiye’de Türk Hava Yolları ve Yunanistan’da Aegean Airlines’ın, büyük nüfuslu ekonomilere büyük iç pazarlara sahip olmaktan faydalandıkları belirtildi.

Daha küçük pazarlara sahip olan ülkelede ise, ulusal havayolları ile ülkelerinin bayrak taşıyıcıları arasındaki ilişkinin çok daha az olduğu anlatıldı.

Rapor, Güney Akdeniz ülkelerini “şaşırtıcı bir büyüme” bölgesi olarak gösterdi. Yunanistan ve Türkiye’yi turizmin bazı yıldız sanatçıları olarak tanımlayan rapor, bu ülkelerin büyümek için ulusal havayollarına güçlü bir şekilde güvendiklerini belirtti.

Ancak, Karadağ ve Hırvatistan gibi diğer ülkelerde bayrak taşıyıcılarının bu durumda gülünç bir varlığı bulunduğunu bildirdi.

TÜRKIYE VE TÜRK HAVA YOLLARı DOĞRU YAPıYOR

Yunanistan ve Türkiye’nin başkalarının başaramadığı yerlerde başarılı olduğunu anlatan Avrupa Seyahat Komisyonu’nun raporunda Türkiye'nin bu yıl ki büyümesinin yüzde 12 olduğuna yer verildi. Bu rakamın Avrupa'da ikinci en yüksek değer olduğu bildirildi.

Ancak, Türkiye’nin geçen ay DTÖ’nün açıkladığı gibi, dünyada zaten en çok ziyaret edilen altıncı ülke olduğu göz önüne alındığında bu artışın özellikle etkileyici olduğu belirtildi.Raporda, Türk lirasının digger paralara göre zayıflamasının bu yıl turistlerin gelmesi için bir faktör olarak yer alıyor.

Ancak, Türkiye'nin turizm başarısını yalnızca son dönemde yaşanan siyasi istikrarsızlık nedeniyle düşen iç para birimi ile ilişkilendirmek eksik bir tablodur denildi.Aynı zamanda Türk Hava Yolları’nın 2004'ten bu yana sürdürdüğü stratejisinin, Türkiye'deki turizm patlamasını yarattığı anlatıldı.

THY’nin başarısının 2015 yılında Harvard Business School'da örnek bir çalışma olarak gösterilmesine neden olmasının sebebinin stratejisi olduğu bildirildi.Türkiye bayrak taşıyıcısının CEO'su The Daily Sabah ile yaptığı konuşmada, Türk Hava Yolları'nın transfer yolcularını çekmek için net bir strateji belirleyene kadar bölgesel bir oyuncu olarak statüsünü değiştirmediğini belirtti.

THY, 2004-2006 arasında güzergah patlamasıyla başlattığı genişlemeyi hala mümkün olduğu kadar çok ülkeyi Türkiye'ye bağlamaya devam ediyor.

YUNANISTAN'DA AEGEAN AIRLINES

Benzer şekilde, Avrupa'nın en iyi bölgesel havayolu şirketi olarak adlandırılan Aegean Airlines, Yunanistan'daki pazar payını korumaya devam ediyor. Düşük maliyetli taşıyıcıların sert rekabetine rağmen hem iç hem de dış hatlarda uçuyor.

Aegean’in CEO’su Airline Geeks’e verdiği demeçte, şirketinin bunu, sunulan hizmet kalitesini artıran ve verimliliği artıran teknolojiye yaptığı yatırımlarla insanlara yaptığını söyledi.

KARADAĞ BIR YıLDıZ, AMA KARADAĞ HAVAYOLLARı DEĞIL

İtalya’nın eniz kıyısındaki komşusu küçük ülke, Karadağ’ın Lonely Planet tarafından “Akdeniz'in sunduğu en iyi manzaralardan bazılarına” sahip olduğu söylenir.

Ülkenin, komşusu Hırvatistan'ın sahil plajı olarak konumlandığını belirtir. Karadağ'ın sadece iki havaalanı bulunuyor. Podgorica (başkent) ve Tivat (kıyı), birbirlerinden sadece 40 kilometre uzaktalar. Çoğu Avrupalı ​​için tercih edilen yol ülkeye hava yolu ile ulaşmaktır.Avrupa Seyahat Komisyonu, Karadağ'ın bu yıl en iyi performans gösteren pazar olduğunu belirtti.

Turizm destinasyonlarında % 50 oranında inanılmaz bir artış gösterdiğini bildirdi. Komisyon bu patlama için “bağlantıyı” kredilendirdiğini belirtti. Bu yıl Lufthansa, Frankfurt ve Münih'ten Tivat'a tarifeli servis başlattı. Ayrıca Tivat'a da Norveç, Helsinki'den uçuşlar başlattı ve Air Serbia, Niš'ten seferler başlatacak.

Podgorica'da Ryanair, Stuttgart, Bologna ve Barselona'dan uçuşlar başlattı.Nispeten az sayıda yeni rotadan bu kadar hızlı bir büyüme geldiğinde, Karadağ'daki havacılığın yakın zamana kadar uykuda kalması beklenirdi. Ama olmadı.

Aslında, ülkenin 1994'ten beri ulusal bir taşıyıcısı var. Öyleyse ne yaptı?KARADAĞ HAVAYOLLARıKaradağ’ın ulusal taşıyıcısı Karadağ Havayolları, yıllarca kar etmeyen, sınırlı emelleri olan bir devlet havayoludur.

Alen Ščurić'e göre, Karadağ bu iki havalimanında 539.014 yolcu ağırlıyor. Karadağ havaalanlarına göre bu pay % 25'in altındadır.Montenegro Airlines bu yaz Tivat'tan Hannover'a yeni bir uçuş başlattı. Ancak Kopenhag'dan Tivat'a kadar bir rotayı durdurdu. Podgorica'dan yeni uçuş başlatmadı.

Bu, bu yıl % 50 büyüme yaşayan bir turizm destinasyonunun bayrak taşıyıcısının, web sitesinde amacına yönelik iddialarına asgari düzeyde katkıda bulunduğu: “Karadağ ile Avrupa arasında bir hava köprüsü kurulması” anlamına geliyor.

DURMA MODUNDA BULUNAN HıRVATISTAN HAVAYOLLARI

Güney Avrupa'daki bir diğer gelişen pazar, Avrupa Birliği üyeliği sayesinde zaten bir başarı öyküsü olarak tanımladığımız Hırvatistan’dır. Ancak, aynı Karadağ'daki gibi, ulusal havayolu Hırvatistan Havayolları da Hırvatistan’ın büyümesini geliştiren değildir.

Bunun yerine, İberia ve Amerikan Hava Yolları'nın cesurca hamle yapması görülüyor.Avrupa Seyahat Komisyonu raporu, Hırvatistan’ın büyümesine neden olan hava bağlantısının nasıl olduğunu gösteriyor.

Hırvatistan Hükümeti, 2017 ve 2018 yılları arasında mevcut en son yıl olan turist varışlarında % 12'lik bir artış olduğunu bildirdi. Özellikle, Çin'den gelenlerde % 44 oranında bir artış yaşandı. Mayıs ayında Çin havayolları giderek daha fazla yeni uçuş başlatmak için Hırvatistan'a bakıyor.

HıRVATISTAN HAVAYOLLARı HEATHROW'A PARK ETTI

Hırvatistan Hava Yolları, iki yıl önce slotlarını sattığı Heathrow'a park etti.Bu arada Jutarnji List Raporu, Croatia  Airlines'ın bu yıl ağır bir zararda çalıştığını bildirdi. Hırvatistan Havayolları, 2018'de yolcularda % 2'lik bir artış gördüğünü ve Hırvatistan'ın da birkaç yıldır çift haneli yolcu büyümesini kaydettiğini bildirdi.

Hükümet, geçen yıl Hırvatistan’ın dokuz havalimanının 2017’de olduğundan daha fazla olan 10,5 milyon yolcu gördüğünü bildirdi.

KURTARILAMAZ DURUMDA

Stratejik planlama eksikliği, yıllar içinde yetersiz yatırım ve iç pazarlarında yaşanan şiddetli rekabet, Montenegro Havayolları ve Croatia Havayolları'nın hayatta kalması için zorlu koşullar yaratıyor.

Croatia Airlines ekibine danışman olarak görev yapan Alen Ščurić, bu yıl Hırvat bayrak taşıyıcısının kurtarlamaz bir durumda olduğunu iddia etti. Montenegro Airlines, Karadağ’ın AB’de olmamasıyla devlet maliyesine erişme üstünlüğü konumundadır.

Ancak bu, birkaç yıl içinde hala uçacağını garanti etmiyor. Özellikle anavatanındaki pazar payı azalmaya devam ediyor.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Uçak Devi Boeing'de  737 Max Krizi Sürüyor
Uçak Devi Boeing'de 737 Max Krizi Sürüyor
Amerikan uçak firması Boeing, 737 Max krizini aşamıyor. ABD'de 3 havayolu ş
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayolları'nın resmen
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Amerikan New York Times gazetesinin geçtiğimiz haftalarda gündeme getirdiği
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress'in yeni CEO'su
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonya'nın milli hava yolu şirketi LOT'un, iflas eden Thomas Cook'a ait Al
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair, Airbus SE'den 100 adet uçak satı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
2019 yılını ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında önemli gelişmelerle ka
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
Southwest, TV reklam harcaması ikinci ve üçüncü sırada yer alan Türk Hava Y
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), tüm suçu THY yönetimine attı.!
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Sosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, Türk Hava Yolları'na (THY) seslendi ve
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
TÜRSAB, kendilerin İstanbul Havalimanı IGA tarafından 26 Aralık'ta gönderil
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Alınan sürpriz kararla yolculara ücretsiz verilen ikram mönüsünden sandviç
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, elektrikli uçağı ile hız rekoru kıracak.Rolls Royce şirketinin
EasyJet bayanlar ve baylar ifadesini kaldırıyor
EasyJet bayanlar ve baylar ifadesini kaldırıyor
Avrupa'nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan EasyJet'in, trans bir
SunExpress'ten çevreci hamle
SunExpress'ten çevreci hamle
Türk Hava Yolları ile Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, bu yıl Dünya
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   16 Şubat 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times