AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

TAV dünya çapında projeleri radarına aldı

TAV dünya çapında projeleri radarına aldı

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, 'Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Rusya ve Kafkaslar başta olmak üzere dünyanın her yerindeki havalimanı projeleriyle ilgileniyoruz, ihalelere davet alıyoruz' dedi.

» Havaalanları | 15 Ocak 2020 Çarşamba • Air News Times
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Rusya ve Kafkaslar başta olmak üzere dünyanın her yerindeki havalimanı projeleriyle ilgilendiklerini, ihalelere davet aldıklarını belirterek, "Karadağ'da özelleştirilmesi planlanan Tivat ve Podgorica Havalimanları ile yakından ilgileniyoruz. Türkiye'de ise bu yıl yapılması planlanan Antalya Havalimanı yenileme ihalesine mevcut ortağımız Fraport ile hazırlanıyoruz." dedi.
 
Şener, dalgalı geçen 2018 ve 2019'un ardından, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler sonucunda yeniden dengelenme sürecinin başarıyla tamamlandığını söyledi.
 
Şener, geçen yıl sonu itibarıyla ekonomik göstergelere bakıldığında ekonominin yeniden büyüme sürecine girdiğinin görüldüğünü aktararak, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) para politikalarında yeniden gevşemeye dönmesinin de Türkiye için olumlu etkide bulunduğunu ifade etti.
 
Geçen yıl bankacılık sisteminin zorlu süreçten sağlıklı bir şekilde çıktığını, ihracatta artış yaşandığını, enflasyon ve cari açığın olumlu yönde geliştiğini, faizlerin de düştüğünü anlatan Şener, tüm bunların gelecek dönemde yatırım ve istihdamda artışı beraberinde getireceğine inandıklarını vurguladı.
 
Şener, ticaret savaşı, Brexit ve jeopolitik riskler gibi ekonomiyle ilişkili gelişmeleri de takip ettiklerinden bahsederek, şunları kaydetti:
 
"Şu an küreselleşmenin yarattığı ekonomik ve toplumsal tepkileri yaşıyoruz, ancak önümüzdeki dönemde bu sorunlar çözülerek süreç devam edecektir.

İnişler, çıkışlar, duraklamalar olsa da dünya ekonomisi büyümeye devam edecek, biz de gerek Türkiye'de gerek yurt dışında kendi sektörümüze odaklanarak ilerleyeceğiz.

Bu büyümeyi de gezegenimizdeki kısıtlı kaynakları koruyarak ve tüm paydaşlarımız için sosyal fayda yaratarak gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. 2020'de Brexit, ABD-Çin ticaret savaşı ve bölgemizdeki jeopolitik gelişmelerin etkilerini yaşamaya devam edeceğiz. Bu süreçte riskleri doğru yöneterek ve fırsatları değerlendirerek ilerlememiz gerekecek."
 
Turizm sektörü açısından geçen yılki en önemli gelişmenin, kendilerinin de yönetiminde yer aldıkları Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulması olduğunu belirten Şener, "Bu çalışmanın olumlu etkilerini 2020'den itibaren görmeye başlayacağımıza ve Türkiye ekonomisinin ana itici sektörlerinden biri olan turizmde daha da ileri gideceğimize inanıyorum." diye konuştu.
 
"Türkiye'de turizm sektörü 2019'u güçlü bir şekilde geçirdi"

Sani Şener, TAV Havalimanları olarak bugün 28 ülkede, 91 havalimanında ürün ve hizmetlerinin yer aldığını, 7 ülkede de 14 havalimanını doğrudan işlettiklerini ifade etti.
 
Türkiye'de turizm sektörünün 2019'u güçlü bir şekilde geçirdiğine işaret eden Şener, "Ocak-Kasım döneminde yüzde 14 artışla 43 milyon ziyaretçi ülkemize geldi. İşlettiğimiz havalimanlarında dış hat yolcu trafiği de aynı şekilde olumlu etkilendi.

İstanbul harici portföyümüzün toplam cirosu 2019'un dokuz ayında yüzde 9 artarak 592 milyon avroya ulaştı. Toplam yolcu sayımız Atatürk Havalimanı hariç, yüzde 7 artışla 89 milyon yolcu oldu. İç hatlar trafiğinde yaşanan düşüşe karşın, hizmet verdiğimiz dış hatlar yolcu sayısı yüzde 18 artarak 55 milyona ulaştı." değerlendirmelerini yaptı.
 
Şener, 2020'de faaliyet gösterdikleri tüm coğrafyalarda büyümenin süreceğini öngördüklerini vurgulayarak, şunları söyledi:
 
"Atatürk Havalimanı'nın kapanmasından doğacak boşluğun dörtte birini hizmet şirketlerimizin TAV dışında üstlendiği işler, dörtte birini de Antalya Havalimanı'nı portföyümüze ekleyerek kapattık. Son dört yılda yürüttüğümüz başarılı stratejiyle hizmet şirketlerimizin toplam Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) içindeki payı yüzde 30'un üzerine çıktı.

İnorganik büyüme faaliyetlerimiz 2019'da da hız kesmeden devam etti. Kazakistan Almatı Havalimanı için satın alma görüşmelerine başlayarak, iyi niyet anlaşmasını imzaladık. Görüşmelerin olumlu neticelenmesi halinde, Almatı portföyümüzde mülkiyetine sahip olacağımız ilk havalimanı olması bakımından son derece önemli bir yer tutacak.

Karadağ'da ise özelleştirilmesi planlanan Tivat ve Podgorica Havalimanları ile yakından ilgileniyoruz. Türkiye'de ise bu yıl yapılması planlanan Antalya Havalimanı yenileme ihalesine de mevcut ortağımız Fraport ile hazırlanıyoruz."
 
"Gelişmekte olan pazarlara odaklanıyoruz"

Şener, TAV olarak 20 yıllık süreçte havalimanı işletmeciliğinde küresel ölçekte tercih edilen bir marka olduklarını dile getirdi.
 
Ortakları Groupe ADP ile yılda 228 milyon yolcuya hizmet veren dünyanın en geniş havalimanı işletmeciliği platformunun bir parçası olduklarını aktaran Şener, "Amerika, Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Rusya ve Kafkaslar başta olmak üzere dünyanın her yerindeki havalimanı projeleriyle ilgileniyoruz, ihalelere davet alıyoruz." dedi.
 
Şener, halka açık bir şirket olarak, yurt dışından çok sayıda kurumsal ve bireysel yatırımcılarının olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de işini doğru yapan şirketlerin, yabancı yatırımcılar açısından ciddi fırsatlar sunduğunu vurguladı.
 
Dünyada hava yoluyla seyahat eden insan sayısının gelecek 20 yılda ikiye katlanacağına dair beklentilere değinen Şener, "Küreselleşmenin itici güçlerinden biri olan havacılık sektöründeki bu büyüme, havalimanı işletmeciliği alanında da 1 trilyon dolarlık yeni yatırım gerektirecek. Biz de özellikle büyümenin yüksek olacağı gelişmekte olan pazarlara odaklanıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
"Türk mühendislerinin yazılımları dünyada 30'dan fazla havalimanında kullanılıyor"

Sani Şener, katma değer yaratmanın ve küresel ölçekte rekabetçi kalabilmenin yolunun inovasyondan geçtiğini belirterek, dijitalleşmenin de verimlilik ve müşteri memnuniyeti yaratarak inovasyonu destekleyen başlıca süreci oluşturduğunu söyledi.
 
Bir işi dijitalleştirebilmek için önce o işi çok iyi bilmek gerektiğini vurgulayan Şener, "Bilmediğiniz işi dijitalleştiremezsiniz. Biz havalimanı işletmeciliğine odaklandık. Bilişim şirketimiz TAV Technologies de bu birikimi kullanarak sektöre yönelik ürün ve hizmetler geliştiriyor. 300'den fazla yazılımcı ve mühendisimiz var. Türk mühendislerinin ürettiği yazılımlar bugün tüm dünyada 30'dan fazla havalimanında kullanılıyor." dedi.
 
Şener, 2020'de, yeni kurdukları İnovasyon Merkezi'ni üretken hale getirecekleri bilgisini vererek, seyahat ve havacılık alanında çalışan genç girişimcilerle buluşacakları, onları destekleyecekleri ve birlikte üretecekleri bir platform oluşturduklarını, burada geleceğin havalimanı teknolojilerini geliştireceklerini bildirdi.
 
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, kur gelişmelerine de değinerek, "Biz TAV Havalimanları olarak tüm faaliyetlerimizde finansal riskleri minimuma indirecek şekilde hareket ediyoruz ve faaliyetlerimizin odak noktasına operasyonel kazanç elde etmeyi koyuyoruz.

Gelirlerimiz ve giderlerimiz aynı para biriminden gerçekleştiği için bunun doğal bir hedge etkisi var. Öte yandan kurdaki istikrarın sağlanması, öngörülebilirliğin ve yatırım iştahının artması, dolayısıyla da ekonominin genel gidişatı açısından olumlu bir etki yapıyor." şeklinde konuşmasını tamamladı.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Uçak Devi Boeing'de  737 Max Krizi Sürüyor
Uçak Devi Boeing'de 737 Max Krizi Sürüyor
Amerikan uçak firması Boeing, 737 Max krizini aşamıyor. ABD'de 3 havayolu ş
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayolları'nın resmen
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Amerikan New York Times gazetesinin geçtiğimiz haftalarda gündeme getirdiği
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress'in yeni CEO'su
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonya'nın milli hava yolu şirketi LOT'un, iflas eden Thomas Cook'a ait Al
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair, Airbus SE'den 100 adet uçak satı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
2019 yılını ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında önemli gelişmelerle ka
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
TV Harcamalarında En İyi 10 Havayolu 2019
Southwest, TV reklam harcaması ikinci ve üçüncü sırada yer alan Türk Hava Y
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Hava-İş: Bol kepçeden atmaya devam ediyor.!
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), tüm suçu THY yönetimine attı.!
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Şeyma Subaşı'ndan THY'ye çağrı
Sosyal medya fenomeni Şeyma Subaşı, Türk Hava Yolları'na (THY) seslendi ve
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
İGA Havalimanı'nda yolcu karşılaması yasaklandı
TÜRSAB, kendilerin İstanbul Havalimanı IGA tarafından 26 Aralık'ta gönderil
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Anadolujet'te Yolcu ikramları kısıtlandı
Alınan sürpriz kararla yolculara ücretsiz verilen ikram mönüsünden sandviç
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, uçağı hız rekoru kıracak
Rolls Royce, elektrikli uçağı ile hız rekoru kıracak.Rolls Royce şirketinin
EasyJet bayanlar ve baylar ifadesini kaldırıyor
EasyJet bayanlar ve baylar ifadesini kaldırıyor
Avrupa'nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan EasyJet'in, trans bir
SunExpress'ten çevreci hamle
SunExpress'ten çevreci hamle
Türk Hava Yolları ile Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, bu yıl Dünya
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   16 Şubat 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times