AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Sırbistan'da gözler Türk Hava Yolları'nda

Sırbistan'da gözler Türk Hava Yolları'nda

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş, “Sırbistan’ın en büyük tur operatörü Big Blue yöneticileri haftada 5 seferle Alanya’ya yolcu taşımak için THY’nin Gazipaşa Alanya Havalimanı’na Belgrad’dan sefer planlaması yapmasını bekliyor.

» Havayolları | 26 Şubat 2020 Çarşamba • Air News Times
Sırbistan’ın 2 milyondan fazla kişinin yaşadığı başkent Belgrad’da 19-23 Şubat tarihleri arasında 42’ncisi düzenlenen Uluslararası Belgrad Turizm Fuarı’nda Alanya tanıtımı yapıldı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş temsil etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında Alanya’nın da dahil olduğu 4 turizm bölgesi, 3 acente ve Türk Havayolları (THY) temsilcileri ülkemizin tanıtım çalışmalarını yürüttüler. Fuarla ilgili yaptığı görüşmeleri aktaran ve genel değerlendirmede bulunan Güneş, Bakanlık standının 2018 yılında 305 metrekare, 2019’da 150, bu yıl da 120 metrekareye çekildiğinin altını çizdi. Güneş, açıklamasının devamında şunları söyledi:
 
‘Sırp ünlüleri ağırlamaya devam’
 
40 ülkenin 900’den fazla katılımcısı fuarda yer aldı. Türkiye standı fuarın en renkli stantlarından biriydi. Alanya ve THY ortaklığında 3 gün boyunca toplamda 3 aileye ulaşım dahil Alanya tatili hediye ettik.

Sırbistan Müşaviri olmadığı için Zürih Kültür Turizm Ataşesi Senem Arslan, fuarda Bakanlık organizasyonunu yönetti. Sırbistan Büyükelçimiz Sayın Dr.Tanju Bilgiç, fuar süresince her yıl olduğu gibi bütün gelişmeleri yakından takip etti.

Bu yıl hayata geçireceğimiz projeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki günlerde yine bu pazarda yarattığımız hareketi daha da artırmak için Alanya’da Sırp ünlülerini ağırlamaya devam edeceğiz. Bunun İçin kendilerine özellikle teşekkür ederiz.‘Türkoloji bölümü var’
 
Fuar dönemleri bizim için önemli bir fırsat. Biz de ALTAV olarak en iyi ve en verimli şekilde bölgemize katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Sırbistan, Balkanların lokomotif ülkesi. Türkleri ve Türkiye’yi çok seviyorlar. Ayrıca Türk dizileri de bu ülkede çok popüler.

Atatürk zamanında 1930 yılında Türkoloji bölümü kurulmuş. Bu sebeple Türkçe konuşan çok kişiye rastlayabiliyorsunuz. Ayrıca 257 yıl Osmanlı’nın hüküm sürdüğü bu topraklarda Sırpların resmi dili olan Sırpçada 9 bin 700 kadar Türkçeden türemiş kelimeler var. Birçok ortak noktamızdan dolayı ülkemize bakış açıları çok sıcak.
 
‘2019’da 282 bin Sırp Türkiye’ye geldi’
 
Sırbistan’ın nüfusu 2017’deki son sayıma göre 7 milyon 121 bin. 2 milyondan fazla kişi başkent Belgrad’da yaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığım bilgilere göre 2016’da 11 bin, 2017’de 146 bin, 2018’de 225 bin, 2019’da yüzde 25,3 artışla 282 bin kişi ülkemizi ziyaret etmiş.

Görüldüğü üzere sürekli artarak büyüyen bir pazar. ALTAV olarak geçtiğimiz yıllarda ağırladığımız Sırp pop yıldızları, çektirdiğimiz video klipler, gazeteciler, turizm dergi yazarları ve ürün odaklı davet ettiğimiz acente temsilcilerinin Alanya’yı yakından tanımış olmaları ve medyanın gücünü kullanarak yaptığımız çalışmalar bölgemizin daha çok Sırp misafirler tarafından ziyaret edilmesine neden oldu.
 
‘Uçak bulmakta zorlanıyoruz’
 
Türk orijinli tur operatörlerinin varlığı ve ülkenin paket tur satışında en yüksek paya sahip olmaları ülkemiz için büyük bir avantaja dönüşmüş durumda. Bölgenin lokomotif Acentesi Big Blue geçtiğimiz yıllarda Kontiki tur operatörünü de alarak gücüne güç katmıştı. Fuara geniş alanda ve güçlü katılan Big Blue, standını Türkiye görselleriyle donatarak önemli bir tanıtım çalışmasına imza attı.

Pazarda önemli payı olan 109 destinasyona paket tur satan bölgenin önemli acentelerinden Big Blue’nun Yönetim Kurulu Üyesi Enver Babat ile yaptığım görüşmede 2018 yılında 36 bin 700 rakamına ulaştıklarını, 2019’da 47 bin, 2020’de 57 bin yolcu planladıklarını, talepte yoğunluk olduğunu ve uçak bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Müşteri profillerinin yüksek bütçeli kesim olduğunu, ülkenin kaliteli tesisleriyle çalıştıklarını ve aynı kalitede ulaşım sağlamak istediklerini, THY ile anlaşma için çok çaba sarf edildiğini ama bir sonuç alamadıklarını söyledi. Yapılan satışların yüzde 40’ının Alanya olduğunu, eğer Gazipaşa Alanya Havalimanı’na THY charter seferi başlatılırsa haftada 5 uçak ile Alanya’ya uçabileceklerini söyledi.

Babat, otel fiyatlarının makul seviyede seyrettiğini, şu an için en önemli problemin ulaşım olduğunu belirtti. 13 Mayıs 2020-23 Ekim 2020 arası günlük 4 uçak ile Antalya’ya, haftada 2 uçak ile Dalaman’a, haftada 6 uçak ile Bodrum’a, haftada 2 uçak ile İzmir’e ve Bosna-Hersek’den Antalya’ya haftada 4 uçak ile operasyonlarını gerçekleştireceklerini söyledi.
 
Fibula Travel 7 uçakla operasyona devam edecek
 
Yine bölgenin önemli acentelerinden Fibula Travel Destinasyon Müdürü Zlatan Savkovic ile yaptığımız görüşmede bu yıl 45 bin civarında planlama yaptıklarını, fuara 14 otelci ile katılım sağladıklarını, 28 Mayıs 2020-15 Ekim 2020 arası haftada 7 uçak ile operasyonlarına devam edeceklerini, 3 günlük fuar döneminde 500 kişiye satış gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
‘1A Travel haftada 6 uçakla yolcu taşıyacak’
 
1A Travel ortaklarından Mehmet Gündüz, bu yıl fuara 15 otelci ile katılım sağladıklarını, 2020 yılında satış planlamalarının yoğunlukla Antalya Bölgesi olacağını, gelen yolcuların yüzde 15’ini de Alanya’ya taşımayı planladıklarını söyledi. Haftada 6 uçak ile Antalya’ya uçacaklarını ayrıca bu yıl Bodrum kapasitelerini de artırdıklarını söyledi.‘THY’den Belgad-Alanya/Gazipaşa arasında uçuş beklentisi’
 
Belvi Travel yetkilisi Ana Tomaskovic, bu yıl 6 otelci ile fuara katıldıklarını, fiyatların artması nedeni ile biraz zorlandıklarını, bu yılki planlamalarının geçen yıl ile aynı seviyede olduğunu söyledi. Alanya’dan StayProperty ortaklarından Halil İbrahim Daye de fuara stant ile katıldı.

3 yıl önce bu pazara girmişler ve satışlarının yüzde 30’unu Sırpların oluşturduğunu söyledi. Çok fazla talep olduğunu ama ulaşım konusunda çok sıkıntı yaşadıklarını, müşterilerini THY ile getirmek istediklerini ama hem İstanbul aktarmalı olması hem de uzun saatler (8-12) bekleme süresinin olması kendilerini ve müşterilerini zorladığını, THY’den, Belgrad-Alanya arasında direkt uçuş müjdesi beklediklerini söyledi.
 
‘Alanya Sırp TV kanallarında’
 
Pink Studio B TV kanalına röportaj verdik. 2 buçuk-3 milyon izleyicisi olan TV kanalında, verdiğimiz Alanya tanıtım filmi ile 5 dakika Alanya’ya yer verildi. Ertesi gün ‘Dün akşam sizi TV’de izledik’ deyip standa gelenler oldu. Daha önce Alanya’da ağırladığımız Ivana Dukcevic, standımıza yine turizm dergi direktörü olan Emira Azganovic ile geldi.

Web sayfası ayda 100 bin kişi tarafından ziyaret edilen, yılda 2 dilde 5 dergi çıkaran ve her bir sayısını toplamda 5 bin adet olarak ücretsiz dağıtan Emira Azganovic’i dergilerinde Alanya’ya yer verilmek üzere mayıs-haziran aylarında Alanya’da ağırlayacağız.
 
‘2020 kazançlı bir yıl olacak’
 
Sırplar yeme-içme ve eğlenceye düşkün bir millet. Her yıl ülke nüfusunun yüzde 65’i tatile çıkıyor. ALTAV olarak biz de küçük-büyük demeden alternatif pazarlarda sayımızı artırmaya çalışıyoruz. Çok verimli bir tanıtım süreci geçirdik. Olağan üstü bir durum olmaz ise ve satışlar böyle devam ederse 2020 çok verimli ve bol kazançlı bir yıl olacak.”
 
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
Easyjet tüm uçuşlarını durdurdu
Easyjet tüm uçuşlarını durdurdu
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle
Airbus, COVID-19 mücadelesine destek veriyor
Airbus, COVID-19 mücadelesine destek veriyor
Airbus, COVID-19 salgını ile mücadele çabalarını desteklemek amacıyla Frans
Lufthansa, 7100 Uçuşunu İptal Etti
Lufthansa, 7100 Uçuşunu İptal Etti
Alman havayolu şirketi Lufthansa, koronavirüs sebebiyle mart ayı içerisinde
Flybe'ye corona vurgunu! İflas etti
Flybe'ye corona vurgunu! İflas etti
İngiltere'de Connect Havayolları'nın alt kuruluşu olan bölgesel hava yolu ş
Dünya pilot borsasına koronavirüs darbesi
Dünya pilot borsasına koronavirüs darbesi
DÜNYA genelinde koronavirüs alarmı devam ederken, havayolu şirketlerinin bi
Lufthansa doğruladı: 150 uçağını yere indirecek
Lufthansa doğruladı: 150 uçağını yere indirecek
Almanya'nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Lufthansa, 150 uçağını yere in
Pegasus'tan İtalya ve Irak kararı!
Pegasus'tan İtalya ve Irak kararı!
Pegasus Hava Yolları, 26 Şubat 2020'den önce satın alınan ve 31 Mart 2020'y
Koronavirüs Lufthansa'yı vurdu
Koronavirüs Lufthansa'yı vurdu
Alman hava yolu şirketi Lufthansa, koronavirüs salgını sonrası hizmet maliy
Uçak Devi Boeing'de  737 Max Krizi Sürüyor
Uçak Devi Boeing'de 737 Max Krizi Sürüyor
Amerikan uçak firması Boeing, 737 Max krizini aşamıyor. ABD'de 3 havayolu ş
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
AtlasGlobal resmen iflas başvurusu yaptı!
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Atlas Global Havayolları'nın resmen
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Boeing'in CEO'su Hollanda'nın Davetini Red Etti
Amerikan New York Times gazetesinin geçtiğimiz haftalarda gündeme getirdiği
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
SunExpress'in yeni CEO'su Max Kownatzki oldu
Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress'in yeni CEO'su
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonyalı LOT, Condor'u Satın Alıyor
Polonya'nın milli hava yolu şirketi LOT'un, iflas eden Thomas Cook'a ait Al
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
Ryanair Airbus'tan 100 adet uçak alacak
İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair, Airbus SE'den 100 adet uçak satı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
Emirates 2020'yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı
2019 yılını ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında önemli gelişmelerle ka
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times