AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Milli uçak için hedef 2030 öncesi

Milli uçak için hedef 2030 öncesi

Milli Muharip Uçak üzerine çalışmaların yoğunlaştığını söyleyen Demir, '2030'da tam kapasiteye girmeyi konuşuyoruz ama onun öncesinde belirli kabiliyetlerde uçakların devreye girmesini planlıyoruz' dedi.

» Havacılık | 30 Mayıs 2020 Cumartesi • Air News Times
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünya ülkelerini ve tüm sektörleri çeşitli şekillerde etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Bu kapsamda salgın sonrasında Türkiye savunma sanayisinin durumunu ve güncel çalışmaları Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SETA tarafından düzenlenen çevrimiçi panelde değerlendirdi.

Demir, panel boyunca savunma sanayisi, 5'inci nesil savaş uçakları, TCG Anadolu'nun son durumu ve faaliyet alanı gibi birçok konuda gelen soruları yanıtladı. 
 
Demir, konuşmasının başında, şu an dünyanın alışık olmadığı bir süreçten geçtiğini ve kendilerinin de bu sürece odaklandıklarını belirtti: “Bu süreç bazı sorgulamaları beraberinde getirdi. Güvenlik ve savunmanın sadece cephelerde olmayacağı, toplumların çeşitli şekillerde zarar görebileceği de göründü. Bu konuda bir farkındalık oluştu. Bu yeni düşünce tarzı ile umarım ki aynı gemide olan, aynı gezegenin insanları daha barışçıl bir zamana girer.” 
 
'UÇAKLAR 2030'DAN ÖNCE GELEBİLİR' 

Katılımcıların, Türkiye'nin 5'inci nesil savaş uçağı ihtiyacı, ara süreçte Türkiye'nin ihtiyaçlarının nasıl karşılayacağı, F-35 sürecinin ne yönde ilerlediği yönündeki sorusuna Demir, şu ifadelerle cevap verdi: 
 
“Şu an çalışmalarımız Milli Muharip Uçak (MMU) üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu uçağın devreye girmesinde operasyonel ihtiyaçlar ve performans parametrelerinin tek seferde sağlanması yerine belirli parametrelerin sağlandığı, üst üste konularak ilerlendiği bir yaklaşım belirleyeceğiz. Bu anlamda ilk prototiplerimizin belki 5'inci neslin bir altında performans göstermesini ve ara boşluğu gidermesini düşünüyoruz. 
 
“Bu arada F-16'ların da modernizasyonları devam edecek. İHA'larda alınan mesafe ve bilgi, kendi uçağımızda da bize destek sağlayacak. Safha safha ve taş taş üzerine koyarak ilerliyoruz. Toplu şekilde ileri seviyede havacılık için birçok sektörün mühendislik alanında iş yapması ve belirli çalışmalar yapmaları gerektiğini görüyoruz.

Bu alanlarda da hem ARGE hem diğer çalışmalar devam ediyor. Bu yolculukta iddialıyız ve güçlüklerin de farkındayız. Hayallerimiz büyük ama hayalperest değiliz. Genç arkadaşlarımızı da kısa sürede işe alıp onları da geliştirmeye çalışıyoruz.

Bazen ümitsiz yorumlar bizi üzüyor. Ama çok çalışarak yüreğimizi ve beynimizi oraya koyarak bunu başaracağımıza eminiz. 2030'da tam kapasiteye girmeyi konuşuyoruz ama onun öncesinde belirli kabiliyetlerde uçakların devreye girmesini planlıyoruz. Havacılık bizim öncelikli konularımızdan. İHA'lar konusunda da çeşitli boyut ve sistemler de gündemimizde. İHA'ların da bu alanda bizim büyük bir boşluğu doldurduğunu da biliyoruz.” 
 
'ALTAY'DA ÜST ÜSTE KOYARAK İLERLİYORUZ' 

Savunma Sanayi Başkanı Demir'e gelen bir diğer soru da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda yapılması planlanan ve çalışmaları devam eden Altay tankı ile ilgili oldu. Üretim konusunda bir anlaşma yapılıp yapılmadığı ve bir teslim tarihinin bulunup bulunmadığına yönelik soruyu Demir, şöyle yanıtladı: 
 
“Bu konuya iki fazda cevap verebilirim. İlk olarak motor meselesi, iki değişik güç grubunda güç sistemi çalışması var. Sadece motor çalışması demek doğru olmayacaktır çünkü burada bir güç sistemi çalışması var. Motor ve transmisyondan oluşuyor. Devam eden çalışmalar da üst üste koyarak ilerliyor.

Burada sadece motor değil bir dizi aksamların çalışması da yapılıyor. Firmalar belirli bir yetkinlik oluşturdular. Diğer taraftan üretimin daha erken başlaması için işbirliklerini belirli noktalara taşıdılar. İmzalar atılıp bir kesinlik kazanmadan bir şey söylemek istemiyorum ama iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.

Elimizde önceden alınmış motorlar var başlangıçta bunları kullanacağız. Elimizdeki tanklara da modernizasyonlar yaptık. Bu da mevcut tanklarımızın kabiliyetlerinin iyi seviyeye çıkması sağlandı.” 
 
'20-30 SENE SONRA İÇİN ŞİMDİ ÇALIŞMALIYIZ' 

Savunma Sanayi Başkanlığı'nın gelecek stratejileri ve bu stratejiler doğrultusunda ne gibi çalışmaları yapıldığını Demir, şu ifadelerle açıkladı: “Bu konunun SSB bünyesinde düşünülmesi yanında Türkiye'deki çeşitli kuruluşlar ve TSK ile konuşuyoruz. Biz bir taraftan belirli teknolojilerin arkasından koşuyoruz ve teknolojimiz çok iyi değil. Gelecekteki ortamı da düşünmek zorunda kalıyoruz.

Şu anki durumları göz önüne alarak belirli senaryolar düşünülerek hassasiyet parametreleri düşünüyoruz. Yapay zeka ve veri analitiği kullanılarak geleceğe yönelik analizler yapılmalı. Muhtemel geleceğin simüle edilmesi çok önemli. 
 
“Geleceğini hissettiğimiz teknolojiler var. Buna yönelik çalışmak ve 20-30 sene sonrasının çalışmaların şimdiden yapmak gerekiyor. Burada çoklu işbirliği gerekiyor. Özellikle savunma kavramının nereye gittiğini görmek gerek. Geleceğin politikasının akademik çalışmaların yapılması ve bu anlamda yayınların teşvik edilmesi gerekiyor.” 
 
'ŞİRKETLER AYNI ALANA YOĞUNLAŞMAMALI' 

Türkiye'yi küresel piyasa öne çıkaracak optimum stratejinin ne olabileceğine dair gelen soruya Demir, şu ifadelerle yanıt verdi: 
 
“Önceliklendirme konusu burada düşünülmeli. Sadece Türkiye değil tüm diğer ülkelerin tüm alanlarda iyi olması çok mümkün değil. Belirli alanlarda derinleşmek gerekiyor.

Bu nedenle iyi olduğunuz konuları görmek önemli. Verilere dayalı olarak mevcut kabiliyetleri tespit etmeli, güçlü yönlerimizi öne çıkarmalıyız. En etkin olduğumuz alanlarda gitmek önemli. Bugün Türkiye İHA'da öndeyse bunun nasıl gelişeceğinin altını doldurmak önemli. İHA'da ve SİHA'da iyi olacağız derken diğer alanlarda da ilerleyeceğiz. Güçlü yanlarımızı geliştireceğiz. 
 
“Tüm şirketlerin aynı alana yoğunmasını ve kaynak israfını önlemeyi de görev olarak görüyoruz. Bir noktada şirketlere emri vaki yapmak gündeme gelebilir ama özellikle birkaç şirketin aynı alana hücum etmesi kaynak israfı gibi görünüyor. Burada ince bir denge kurulmalı.” 
 
'TCG ANADOLU İÇİN F-35 ZORUNLU DEĞİL' 

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen amfibi tarruz gemisi TCG Anadolu'nun görev grubunun ne gibi bir mahiyette olacağını ve ne gibi yeteneklere sahip olacağını Demir, şöyle açıkladı: 
 
“TCG Anadolu platformu çok kabiliyetli olacak. Hava kabiliyeti olacak, bu F-35 olmak zorunda değil. Masa başında çalışılan projelerimiz var. Üzerine koyulacak sistemlerde kabiliyetinin artacağının farkındayız. Bunlarının artırılması için çalışmaların olduğunu belirtmek istiyorum.” 
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
TAV kurumsal yönetimde zirvede
TAV kurumsal yönetimde zirvede
TAV, ödüllerin verilmeye başlandığı günden bu yana her yıl en yüksek nota s
İGA 150-200 milyon yolcu hedefinden vazgeçmedi!
İGA 150-200 milyon yolcu hedefinden vazgeçmedi!
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu
Sabiha Gökçen'den bir günde 15 bin yolcu uçtu
Sabiha Gökçen'den bir günde 15 bin yolcu uçtu
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan dün gerçekleşen iç hat seferlerinde
THY, bir günde 25 bin kişiyi uçurdu
THY, bir günde 25 bin kişiyi uçurdu
Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri sonrası
İGA: 1300 uçağı almaya hazırız
İGA: 1300 uçağı almaya hazırız
'Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı' belgeselini anlatan İGA İcra Kurulu
Pegasus'la yurt içi seyahat başlıyor
Pegasus'la yurt içi seyahat başlıyor
Pegasus Hava Yolları, 1 Haziran tarihinden itibaren yurt içi uçuşlara başla
İstanbul Havalimanı belgeseli izleyiciyle buluşuyor
İstanbul Havalimanı belgeseli izleyiciyle buluşuyor
İstanbul Havalimanı'nın planlamadan inşaat ve operasyon süreçlerine geçişin
TAV havalimanlarında hazırlıklar tamamladı
TAV havalimanlarında hazırlıklar tamamladı
Koronavirüse karşı alınan önlemleri tamamlayan TAV Havalimanları, Türkiye'd
THY: İç hatlardan ikramları kaldırıyoruz
THY: İç hatlardan ikramları kaldırıyoruz
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip Koronavirü
Akıncı TİHA'nın Belgeseli Yayınlandı
Akıncı TİHA'nın Belgeseli Yayınlandı
Bayraktar AKINCI TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) geliştirme çabalar
Onur Air, Amerika'ya kargo taşıyor
Onur Air, Amerika'ya kargo taşıyor
Onur Air, bu uçuşlar ile birlikte yolcu taşımacılığı yapan hava yolları ara
Türk Hava Yolları 87 yaşında
Türk Hava Yolları 87 yaşında
Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi THY, bugün 360 uçaklık modern
Pegasus Hava Yolları bu sefer 3 Haziran dedi
Pegasus Hava Yolları bu sefer 3 Haziran dedi
Pegasus Hava Yolları daha önce 28 Mayıs tarihine kadar iptal ettiği iç hat
Korona güvenliğinde en iddialı havalimanıyız
Korona güvenliğinde en iddialı havalimanıyız
Türkiye dahil koronavirüs salgınını kontrol altına alabilen birçok ülke nih
Mehmet Nane:Uçakta sosyal mesafe olmaz
Mehmet Nane:Uçakta sosyal mesafe olmaz
Yolcularımızı ve çalışanlarımızı korumak için hijyen zinciri oluşturacağız.
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times