AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Korean Air Başkanı ve CEO'su: Walter CHO

Korean Air Başkanı ve CEO'su: Walter CHO

Korean Air Başkanı ve CEO'su Walter CHO: Her şey Korean Air ekibi tarafından mümkün kılındı ve çabaları için minnettarım. Fakat daha iyisini yapmak için kendimize daima meydan okumalıyız.

» Röportaj | 3 Temmuz 2019 Çarşamba • IATA Interwiev / Graham Newton
Korean Air Başkanı ve CEO'su Walter Cho, Havayolu ortaklıklarının son müşteri de dahil olmak üzere tüm havacılık paydaşları için değer sağladığını söyledi
 
Kore havacılığının tarihi, ayrılmaz bir şekilde Korean Air ile bağlantılıdır. 50 yıldır taşıyıcı ülke büyümesinde önemli bir bileşen olmuştur. Şimdiki zorluk, dinamik ve rekabetçi bir pazarda büyürken ulusal çıkarları destekleme vizyonunu yerine getirmeye devam etmektir.
 
Havayolunun finansal ve operasyonel performansından memnun musunuz?
2018 yılında, sırasıyla 27 milyon ve KRW 12,65 trilyona yakın yıllık yolcu ve gelir rekoru kırdık. Operasyonlar çok pürüzsüzdü ve PyeongChang'daki Winter Olympic and Paralympic Games’i  çok iyi ele aldık.
 
Her şey Korean Air ekibi tarafından mümkün kılındı ve çabaları için minnettarım. Fakat daha iyisini yapmak için kendimize daima meydan okumalıyız. Örneğin operasyonların daha verimli olabileceğini düşünüyorum. Yapılması gereken temel bir değişiklik yoktur, ancak her zaman ekleyebilecek birçok küçük iyileştirme vardır. Örneğin Kore dışındaki satış performansı da artırabileceğimiz bir şey.
 
Havayolu kargo geliştirmeye nasıl çalışacak ve mevcut kargo işlemlerinde hangi iyileştirmeler yapılabilir?
Kargo pazarı her yıl değişiyor ve geleceği tahmin etmek çok zor. Bir krizde olduğumuz ve sonuçları etkileyeceğimize dair hiçbir şüphe yok. Havayolu zorlukları azaltmak için elinden geleni yapıyor. Yakıt tasarrufu sağlayan yeni bir uçağımız var ve ayrıca rezervasyonları ve işlemleri daha verimli hale getirmek için yeni bir kargo sistemi var. Ancak IATA'nın e-navlun girişimlerinde çok aktif olsak da, henüz pek çok olumlu sonuç göremiyoruz, çünkü endüstri düzeyinde hala yapılması gereken çok şey var.
 
İhtiyacımız olan teknoloji standartlarını daha geniş çapta uygulamak için IATA ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kağıtsız kargo çok önemlidir çünkü sektörün daha verimli olması gerekiyor. Sunduğumuz en önemli yararlardan biri çocuk bakımıdır. Şirket içi çeşitliliği sağlamamıza olanak tanıyor, çünkü Korean Air için çalışan anneleri çok destekliyoruz.
 
Delta ile ortak girişim ne kadar önemli?
Delta Air Lines, 1990'lı yıllardan beri Korean Air için çok önemli bir ortak olmuştur. Ortak girişim (JV) her iki hükümet tarafından da onaylandı ve transpacific pazarında zaten çok önemli olduğu kanıtlandı.
 
Bu önemli pazar segmentindeki trafik ve gelir artmış ve her iki ortak da iki ülke arasında rota eklemeye devam etmektedir.
JV'nin iyi çalışıyor olması şaşırtıcı değil çünkü Delta'nın bu konuda çok fazla tecrübesi var. Korean Air için, devam ettikçe öğreniyoruz ama hızlı öğreniyoruz. Delta, çalışmak için çok kolay bir havayolu şirketidir ve onlarla olan ilişkimiz, hem taşıyıcıların hedeflerimize hem de onlara ulaşmak için ne yapmamız gerektiği anlamına gelir.
 
Konsolidasyon, giderek daha rekabetçi bir pazarda havayolları için ileriye dönük tek yol mu?
Havayollarında konsolidasyonun şart olduğuna inanıyorum. Eğer 20 yıl geriye gidersek, Korean Air temelde dünyanın herhangi bir yerinde uçtu, hizmetlerine yetecek kadar talep olduğunu algıladı. Artık durum bu değil. Şimdi, belirli bir ülke veya bölgede Kore’ye bağlanma talebinin olabileceğini gördüğümüzde, ilk önce ortakları arıyoruz.
 
Bir ortağın bir hedefe hizmet etmenin en uygun maliyetli yolu olması muhtemeldir ve bu ortağın da ağımıza bağlanmanın faydaları vardır. Bu nedenle, diğer endüstrilerin yaptığı gibi birleşmenin uluslararası havacılık için engellenmesine rağmen, ittifaklar, kod paylaşımları ve ortak girişimler gibi ortaklıklar ağ geliştirirken aynı faydaları sağlıyor. Güçlü bir şekilde inandığım bir şey. Hava yolları için daha iyi, ekstra bağlantı nedeniyle yolcu için daha iyi ve optimize edilmiş ağ nedeniyle çevre için daha iyi.
 
Diğer havayollarıyla ortaklıklar oluşturmak ve sürdürmek, bağlantıyı sınırlamak değil, onu geliştirmek demektir.
 
Havayolunun halka açık ve özel yüzlerini nasıl birleştirirsiniz? Havayolu, bayrak taşıyıcısıdır ve ülke ekonomisi için önemlidir, ancak aynı zamanda kâr amaçlı özel bir endişe kaynağıdır.
 
Ulusal ekonominin büyümesine yardım etmemiz çok önemlidir, ancak bunu verimli ve özel bir şirket olarak yapabiliriz.
Korean Air, ülkedeki ana şirketlerden biridir. Kore'nin coğrafi konumu, hava taşımacılığının insanlar ve mallar için şart olduğu ve bunun sonucunda da havacılık sektörünü çok büyük bir sektör haline getirdiği anlamına geliyor.
________________________________________
12.65tr - 2018 KRW , Korean Air'in 12.65 trilyon KRW  gelir elde ettiğini gördü
715m -  Geçtiğimiz 50 yılda, Korean Air 715 milyon yolcu taşıdı, 40.54 milyon ton kargo taşıdı ve Dünya genelinde 250.000 tur'a eşdeğer olarak 10.187 milyar kilometre boyunca uçtu.
 
Çeşitlilik havayolu için kilit bir konu mu ve daha fazla kadın çalışanı teknik ve yönetim rollerinde nasıl çekeceksiniz?
Korean Air, ülkenin en büyük şirketlerinden biridir. Ayrıca çalışmak için en popüler olanlardan biriyiz. Tüm pozisyonlar için daima çok sayıda başvuru sahibiyiz.
 
Buna rağmen, sunduğumuz en önemli yararlardan biri çocuk bakımıdır. Bu alanda, özellikle eğitim alanında birçok girişimimiz var. Şirket içi çeşitliliği sağlamamıza olanak tanıyor, çünkü Korean Air için çalışan anneleri çok destekliyoruz.
 
Bilgi teknolojisi hizmetlerinizi Bulut'a ulaştırmak ne elde edecek?
Şahsen, bilgi teknolojisi (BT) ve Bulut ile çok ilgileniyorum.
 
Havayolu, son yıllarda şirket ve operasyonlarında yeni teknolojiyi uygulamak için çok çalışıyor. Ve bunu yapmanın en kolay yolu, her şeyi Buluta geçirmek.
 
Sadece yeni teknolojileri kullanmamıza, özellikle yolcuya dönük teknolojiler kullanmamıza, aynı zamanda elde ettiğimiz verileri analiz etmemize olanak tanıyor, bu da daha doğru tahminler yapabilmemiz ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlayabilmemiz anlamına geliyor.
Güncel bir IT platformuna sahip olmak için çok fazla fırsat var.
 
 “No-Show” yolcuların durumu neydi ve neden onlara karşı bu kadar güçlü bir duruş sergiledin?
Basitçe, havayolu hiç No-Show yolculara karşı tutumunda çok cömert davranıyordu ve yolcuların kasten bir cezasız uçuşu kaçırması çok kolaydı. 
 
Durum devam edemedi, bu yüzden ceza ücretleri ya da uçuş sık uçuş milleri kullanılarak yapılan rezervasyonlar için bir kilometre düşümü getirdik. Tabii ki, operasyonel bir rahatsızlık unsuru var ama gerçekten, bu havayolu ile ilgili değil.  Herkesi rahatsız etmek adil değil. Çok sık olmuştu ve kabul edilemez hale gelmişti. Bu nedenle, No-Show yolcuların çoğunu durduracağı umuduyla net bir mesaj göndermeye karar verdik.
 
Bölgesel düzeyde ana zorluklar ve fırsatlar olarak ne görüyorsunuz?
Asıl zorluk kesinlikle hava sahası. Batıya Avrupa'ya giden uçuşlar için, kalkış izni almak çok zor olabilir. Korean Air olarak, nerede iyileştirmeler yapabileceğimizi görmek için yetkililerle birlikte çalışıyoruz. Genel olarak hava sahası daha verimli hale getirilmelidir.
ABD-Çin ticaret çatışması da bir sorun haline geldi. Hepimiz durumun dostane bir şekilde çözülebileceğini umuyoruz çünkü bölgedeki ticaretin ve insanların hareketini etkilemeye başladığına dair hiçbir şüphe yok. Bazı Çin rotalarında trafikte bir miktar düşüş görüyoruz.
 
Büyük artı, genel olarak hava yolculuğu talebindeki önemli bir büyümedir. Ayrıca bölge genelinde çok olumlu bazı GSYİH rakamları görüyoruz. İkisi de devam edecek gibi görünüyor.
 
Ancak, elbette, trafikteki artışla başa çıkmak için altyapıya ihtiyacımız olacak. 
 
Rotaya göre yolcu taşımacılığı
% 27 Amerika
% 21 Güney Doğu Asya
% 19 Avrupa
% 12 Çin
% 11 Japonya
% 6 Yerli
% 4 Okyanusya
________________________________________
 
Birçok yeni havayolu CEO'su endüstrinin dışından geliyor. Modern bir havayolu CEO'su havacılık deneyimine ihtiyaç duyuyor mu?
Sanırım endüstri dışından gelen CEO'ların hava taşımacılığı için olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Sektörün iş modelleri ve stratejileri hakkında farklı görüşler edinmesi iyi olacaktır. Bununla birlikte, havacılığın özü güvenliktir. Yolcuya sunduğumuz en büyük hizmet bu ve bir çok uzmanlık çalışması da bu konuya giriyor. CEO'nun bunu bilmesi gerekiyor.
 
Bunu söyledikten sonra hiçbir CEO havayolunu yalnız yönetmez. Genellikle, onunla birlikte çalışan, işin teknik ve operasyonel tarafına yardımcı olabilecek mükemmel, deneyimli bir ekip vardır. Bu yüzden genel olarak yeni bakış açıları memnuniyetle karşılıyorum. Sektörün yenilik yapmasına yardımcı olacak.
 
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
IDC'den TAV Technologies'e ödül
IDC'den TAV Technologies'e ödül
TAV Technologies, IDC CIO Zirvesi'nde Dijital Havalimanı Platformu (Digital
Aksungur tam yüklü mühimmatla 28 saat uçtu
Aksungur tam yüklü mühimmatla 28 saat uçtu
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ve üretilen in
İstanbul Havalimanı'nda yenilikçi görsel tasarım
İstanbul Havalimanı'nda yenilikçi görsel tasarım
İstanbul Havalimanı, adını aldığı İstanbul'un eşsiz güzelliklerini yenilikç
'Cezeri' ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı
'Cezeri' ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı
Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan a
İSG'nin Duty Free İşletmesi Dünya Lideri Dufry'nin
İSG'nin Duty Free İşletmesi Dünya Lideri Dufry'nin
İstanbul'un şehir havalimanı ve aynı zamanda dünyaya açılan kapısı olan İst
SunExpress mobil uygulaması ile kolay rezervasyon
SunExpress mobil uygulaması ile kolay rezervasyon
SunExpress, güncellenen hızlı ve kullanımı kolay mobil uygulaması ile pande
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil taburcu edildi
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil taburcu edildi
Corona virüs nedeniyle hastaneye yatırılan ve yoğun bakım ünitesinde entübe
Corendon yaz 2021 etnik uçuş programını açıkladı
Corendon yaz 2021 etnik uçuş programını açıkladı
Corendon Airlines, yaz 2021 sezonunun etnik uçuş programını açıkladı. Pande
THY ve PIA arasında işbirliği imzalandı
THY ve PIA arasında işbirliği imzalandı
THY Başkanı İlker Aycı, PIA Ceo'su Arshad Mailik ve PIA'nin Türkiye'de tems
İstanbul'dan bu yaz 7.5 milyon yolcu uçtu
İstanbul'dan bu yaz 7.5 milyon yolcu uçtu
İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan yaz dönem
Kuveyt Havayolları İSG seferlerine başlayacak
Kuveyt Havayolları İSG seferlerine başlayacak
Kuveyt'in ulusal hava yolu şirketi Kuveyt Havayolları, 28 Eylül'den itibare
TUSAŞ'tan çocuklara yeni kitap
TUSAŞ'tan çocuklara yeni kitap
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yayımladığı kitaplarla çocukların t
Pegasus'un Karaçi seferleri başlıyor
Pegasus'un Karaçi seferleri başlıyor
Pegasus Hava Yolları, yeni başlatacağı İstanbul Sabiha Gökçen-Karaçi uçuşla
Stevie Ödülleri'nde, TUSAŞ, 3 ödüle layık görüldü
Stevie Ödülleri'nde, TUSAŞ, 3 ödüle layık görüldü
Uluslararası ödüllendirme kuruluşlarından The International Business Award
Türkiye'nin yerli savaş uçağı için Rusya'dan teklif
Türkiye'nin yerli savaş uçağı için Rusya'dan teklif
Rus devlet sanayi şirketi Rostech çatısı altında faaliyet gösteren gaz türb
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times