spot_img
spot_imgspot_img
23.7 C
İstanbul
Çarşamba, 29 Haziran 2022

Kıbrıs Havayolları Tüm Sermayesiyle Özelleştiriliyor

Haftanın Haberleri

Nisan ayına kadar özelleştirme sürecinin tamamlanması beklenen devlet şirketi niteliğindeki Kıbrıs Havayolları’na (Cyprus Airways), özellikle Heathrow’daki slot hakları nedeniyle Rus Aeroflot, Katar ve Lübnan havayollarının talip olduğu belirtildi. Kıbrıs Rum Kesimi’nde özel haberleri ile öne çıkan Politis gazetesi, haberi ‘ Aeroflot’un Kanatları Kıbrıs Havayolları’nın Üzerinde. Aeroflot, Avrupa Pazarı ve Heathrow’daki Slotları Nedeniyle Kıbrıs Havayolları’nı Satın Almaya Talip ‘ başlığıyla manşettenverdi. Gazete, Rum Devlet Havayolları şirketinin nisan ayına kadar faaliyetleri ve personel maaşları açısından sıfır likiditeye düşmesinin beklendiğini, Rum yönetiminin şirketin ana hissedarı olarak nisan ayına kadar şirketin öz sermayesini 30 milyon euro genişleteceğini, buna paralel olarak aynı düzeyde sermaye yatırımı yapması beklenen bir alıcı arayacağını yazdı.

Habere göre Rus Aeroflot, Kıbrıs Havayolları’nı satın almaya ilgi gösterdi. Portekiz’in TAP isimli devlet hava taşımacılık şirketinin yanında, Lübnan’ın Middle East Airlines firması da ilgi gösterenler arasında. Kıbrıs Havayolları şirketine özellikle Heathrow’daki slotları ve Avrupa şirketi olarak Avrupa havaalanlarına uçuş imkanı nedeniyle ilgi gösterildiğine dikkat çekiliyor.

Simerini de, ‘ Kıbrıs Havayollarına Yatırımcı Aranıyor ‘ başlığıyla birinci sayfasından verdiği haberde, Rum Bakanlar Kurulu’nun dün havayollarının stratejik yatırımcıya satılmasına onay verdiğini yazdı. Haberde, şirketin 2011 yılı zararıyla ilgili resmi veriler 30 milyon euro olmasına karşın gerçek zararının 50 milyon euronun üzerinde olduğuna işaret edildi.

Haravgi ise, haberi ‘ Kıbrıs Havayolları’nın Sermaye Artırımına Bakanlar Kurulu’ndan Yeşil Işık ‘ başlıklı haberinde, Dimitris Hristofyas başkanlığında dün toplanan bakanlar kurulunun havayolları şirketinin sermaye artırımına gitmesine ve stratejik yatırımcı aranmasına onay verdiğini yazdı.

Fileleftheros da, haberi ‘ Kıbrıs Havayolları’nda Yatırımcıya Kapılar Açılıyor. Başlıca Talipler Middle East Airlines, Aeroflot ve Katar ‘ başlığıyla okurlarına aktardı.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

Son Dakika

CORENDON AIRLINESspot_imgspot_img