AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

HIS Travel Küresel Seyahat Raporu Yayınlandı

HIS Travel Küresel Seyahat Raporu Yayınlandı

Japonya merkezli HIS’in Türkiye’de faaliyet göstermekte olan ofisi HIS Travel, koronavirüs salgınına ve ileride oluşacak diğer risklere dikkat çeken bir rapor hazırladı.

» Turizm | 5 Haziran 2020 Cuma • Air News Times
HIS Travel 'İş Seyahatleri ve Küresel Seyahat Riskleri' raporu yayınlandı. Japonya merkezli HIS’in Türkiye’de faaliyet göstermekte olan ofisi HIS Travel, Koronavirüs salgınına ve ileride oluşacak diğer risklere dikkat çeken bir rapor hazırladı.

Satış, pazarlama, fuarcılık, saha çalışmaları gibi birçok etkeni içinde barındıran turizm faaliyetlerine ara verilmesi, iş seyahati yapan çalışanları ve şirketleri de etkilemiş durumda. Yaşanan virüs salgını ile birlikte diğer risk faktörlerinin de hala süregeldiğinin altını çizen HIS Travel, bu kapsamda ‘İş Seyahatleri ve Küresel Seyahat Riskleri’ başlıklı bir değerlendirme raporu hazırladı

Sık sık seyahat eden kurumsal şirketlerin gelecekteki iş seyahatlerinin nasıl şekilleneceğine dair yol haritası bulunan Turizm sektörünün global markalarından olan HIS Travel’ın raporu, dünyanın birçok ülkesinde yaşanan koronavirüs salgını ile birlikte en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm, beraberinde uluslararası ve lokal tüm şirketlerin faaliyetlerini de yakından ilgilendiriyor.
 
SEYAHAT ve TURİZM ALGISI YENİDEN ŞEKİLLENİYOR

Koronavirüs sonrası iş seyahatleri ve seyahat edenleri bekleyen riskler gibi etkileyici başlıkları içeren raporda, risk yönetiminin şirketler için ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor. 

Tüm dengeleri bir anda değiştiren ve her sektörden çalışanı etkileyen küresel salgın sonrasında da risk faktörlerinin devam edeceğini ve tüm bu risk faktörleri için şimdiden ön görülü olmanın önemli olduğunu belirten raporda önlemler almanın, bütünsel bir yaklaşım oluşturmanın ve seyahat hizmetlerinin proaktif bir yaklaşım sergilemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Dünyanın birçok ülkesinde, birbirinden başarılı şirketlerin bu başarılarını ve müşteriye ulaşabilmelerini ‘iş seyahatine’ bağladıklarını gösteren raporda, turizm sektörünün önemli bir paydası olan kurumsal (iş) seyahatlere olan yaklaşım ve gelecekteki ön görüler de bu kapsamda ele alınıyor. Sürekli seyahat halinde olan ve toplantı organizasyonları, seminer, konferans, eğitim, bayii ve tanıtım gezileri, özel etkinlikler gibi seyahat etmeyi gerektiren tüm faktörlerde şu anda olan ve ileride oluşmaya devam edecek riskleri göz önüne seren raporda, riskin türü dikkate alınarak strateji uygulanmasına ve buna göre bir yönetim planı oluşturulmasına dikkat çekiliyor.
 
 
SALGIN SONRASI İŞ SEYAHATİ PLANLAYANLARI BEKLEYEN RİSKLER

Salgın sonrası normalleşme adımlarının atıldığı, ülkelerin birbirlerine kapılarını açtığı ve uluslararası uçuşların başladığı şu günlerde şirketlerin bir sonraki adım için ele alması gereken konulardan biri de iş seyahatleri olacak. Peki salgın salgın sonrası iş dünyasını iş seyahatleri özelinde bekleyen riskler neler?

1.EKONOMİK RİSKLER

Seyahat risklerini doğuran temel öğelerden biri ekonomik riskler oluyor. Zorlu ekonomik süreçler, şirketlere ve seyahat süreçlerine doğrudan etki ediyor. Ekonomistlerin paylaştığı tabloya bakıldığında küresel büyüme 2018’de yüzde 3,2’den 2019’da yüzde 2,6’ya düştü ve ekonomistler, 2009’dan bu yana en zayıf performansı olan 2020’de yüzde 2,3’e kadar yavaşlamasını bekliyor. Ticaret rekabetleri, ekonomik riskleri oluşturan diğer bir faktör olarak öne çıkıyor. Küresel ticaret rekabeti seyahatlerdeki büyük risklerden biri oluyor. Koronavirüs artık açıkça en büyük tehdittir ve 2008/2009 küresel mali krizinden bu yana küresel ekonomiyi benzer bir durgunluğa itebilir.

2. JEOPOLİTİK RİSKLER

Seyahat edenleri bekleyen risklerden biri de evvelden başlayan ve gelecekte de devam edecek olan jeopolitik riskler oluyor. Jepolitik risklerin yoğun olarak görüldüğü bölgeler (Orta Doğu, Afrika…) önümüzdeki yıllarda da seyahat süreçlerinde ihtimam gösterilecek bölgeler olmaya devam edecek. International S.O.S tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, iş seyahati profesyonellerinin yarısından fazlasını bekleyen jeopolitik tehditlerin 2020’de 2019’a oranla artış göstereceği ortaya konuyor.

3. SAĞLIK VE GÜVENLİK RİSKLERİ

Koronavirüs, hastalık riskini tekrar gündeme taşıdı. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ölümle sonuçlanan büyük salgınlar artık “yeni normal” arasına girecek. İklim değişikliği, yağmur ormanlarının tükenmesi, nüfus artışı, terör, eylemler ve protestolar; sarı humma, ebola ve kolera gibi salgın hastalıklar ile son olarak koronavirüs, yeni dünya düzeninde devam edecek seyahat riskleri olarak görülüyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki düşük aşılama oranları, gezginlerin bir zamanlar kontrol altında kabul edilen kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklarla seyahat ettikleri her yerde mücadele etmeleri gerektiğini de gösteriyor. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü, kızamık endemiklerine maruz kalan Avrupa ülkeleri arasında Belçika, Fransa, Almanya ve İtalya’yı listelemiştir. 2019 yılında ise Pasifik adası Samoa, kızamık salgınıyla ilgili 60’tan fazla ölümün ardından olağanüstü hal ilan etmiştir. Bu tabloya göre iş seyahati yapan çalışan gezginler, bilindik yerlere seyahat ederken bile riskleri anlamalı ve sağlık uyarılarını kontrol etmelidir.

4. DOLANCIRICILIK VE SİBER SALDIRILAR

Seyahat öncesinde ve sonrasında meydana gelen dolandırıcılık riskleri, dünyanın her yerinde artış göstermekte. GBTA ve AirPlus International tarafından yapılan araştırma, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun olarak iş seyahati yapan çalışan gezginlerin 68’inin, 2019 yılından öncesine göre çok daha büyük bir tehditle karşı karşıya olduklarını ortaya koyuyor. Başta veri ihlalleri olmak üzere dolandırıcılık ile ilgili riskler, şirketleri güç bir duruma düşürebiliyor. Kredi kartı işlemleri, güvenlik sertifikasyonu olmayan internet siteleri hem ekstra maliyet sonuçlarını doğuruyor hem de zaman kaybı ve psikolojik olumsuzlukları meydana getiriyor.

5. ÇEVRESEL RİSKLER

Dünya Ekonomik Forumu’nun uyarılarına göre seyahatlerde risk oluşturacak önemli faktörler arasında, iklim değişikliğini de kapsayan çevresel riskler bulunuyor. Değişken hava koşulları, buzulların erimesi, kuraklık, sel felaketleri, diğer doğal afetler ve çevrenin korunamaması ile meydana çıkan bulaşıcı hastalıklar görülmeye devam edecek. Bu şüphesiz koronavirüs salgını ile değişim gösterecektir. Salgının yayılımı bittiğinde çevresel riskler uzun vadeli olarak tekrar dikkat edilmesi gereken ana konulardan biri olacaktır

Gençlerin daha fazla yurt dışı seyahati yapması fikriyle 1980 yılında Hideo Sawada tarafından kurulan HIS, Japonya’da tur seyahatinin popüler olduğu bir dönemde seyahati ve tatili farklılaştırdı. Ucuz uçak biletleri satarak daha fazla seyahat severin kişisel seyahatine kapı açan HIS, günümüzde dünyanın en büyük 10 seyahat operatöründen biri konumunda. 70’ten fazla ülkede 500’den fazla ofisi ve 18.000’den fazla çalışanı ile turizmde geleceği şekillendiren şirketin 2005 senesinde açılan ofisi HIS Travel ise, dünyadaki tüm HIS ofisleri arasında en başarılı ofis olarak öne çıkıyor. HIS Travel, yaklaşık 150 çalışanı ile kurumsal seyahat, etkinlik ve ihtiyaçlarını, hayallere en uygun biçimde gerçekleştiriyor.
ETİKETLER: HIS, Koronavirüs,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
IDC'den TAV Technologies'e ödül
IDC'den TAV Technologies'e ödül
TAV Technologies, IDC CIO Zirvesi'nde Dijital Havalimanı Platformu (Digital
Aksungur tam yüklü mühimmatla 28 saat uçtu
Aksungur tam yüklü mühimmatla 28 saat uçtu
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan ve üretilen in
İstanbul Havalimanı'nda yenilikçi görsel tasarım
İstanbul Havalimanı'nda yenilikçi görsel tasarım
İstanbul Havalimanı, adını aldığı İstanbul'un eşsiz güzelliklerini yenilikç
'Cezeri' ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı
'Cezeri' ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı
Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan a
İSG'nin Duty Free İşletmesi Dünya Lideri Dufry'nin
İSG'nin Duty Free İşletmesi Dünya Lideri Dufry'nin
İstanbul'un şehir havalimanı ve aynı zamanda dünyaya açılan kapısı olan İst
SunExpress mobil uygulaması ile kolay rezervasyon
SunExpress mobil uygulaması ile kolay rezervasyon
SunExpress, güncellenen hızlı ve kullanımı kolay mobil uygulaması ile pande
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil taburcu edildi
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil taburcu edildi
Corona virüs nedeniyle hastaneye yatırılan ve yoğun bakım ünitesinde entübe
Corendon yaz 2021 etnik uçuş programını açıkladı
Corendon yaz 2021 etnik uçuş programını açıkladı
Corendon Airlines, yaz 2021 sezonunun etnik uçuş programını açıkladı. Pande
THY ve PIA arasında işbirliği imzalandı
THY ve PIA arasında işbirliği imzalandı
THY Başkanı İlker Aycı, PIA Ceo'su Arshad Mailik ve PIA'nin Türkiye'de tems
İstanbul'dan bu yaz 7.5 milyon yolcu uçtu
İstanbul'dan bu yaz 7.5 milyon yolcu uçtu
İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan yaz dönem
Kuveyt Havayolları İSG seferlerine başlayacak
Kuveyt Havayolları İSG seferlerine başlayacak
Kuveyt'in ulusal hava yolu şirketi Kuveyt Havayolları, 28 Eylül'den itibare
TUSAŞ'tan çocuklara yeni kitap
TUSAŞ'tan çocuklara yeni kitap
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yayımladığı kitaplarla çocukların t
Pegasus'un Karaçi seferleri başlıyor
Pegasus'un Karaçi seferleri başlıyor
Pegasus Hava Yolları, yeni başlatacağı İstanbul Sabiha Gökçen-Karaçi uçuşla
Stevie Ödülleri'nde, TUSAŞ, 3 ödüle layık görüldü
Stevie Ödülleri'nde, TUSAŞ, 3 ödüle layık görüldü
Uluslararası ödüllendirme kuruluşlarından The International Business Award
Türkiye'nin yerli savaş uçağı için Rusya'dan teklif
Türkiye'nin yerli savaş uçağı için Rusya'dan teklif
Rus devlet sanayi şirketi Rostech çatısı altında faaliyet gösteren gaz türb
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times