AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Gençlere havacılığa yönelin çağrısı

Gençlere havacılığa yönelin çağrısı

Türkiye'de geçtiğimiz yıl sivil havacılık cirosunun 110 milyar TL'ye ulaşmasına paralel olarak çalışan sayısı da her geçen yıl katlanarak artıyor.

» Basın | 26 Kasım 2019 Salı • DHA
Türkiye'de geçtiğimiz yıl sivil havacılık cirosunun 110 milyar TL'ye ulaşmasına paralel olarak çalışan sayısı da her geçen yıl katlanarak artıyor. 2018 yılı sonunda sektörde 65 bin kişi çalışırken, sektör temsilcileri de gençleri kolay iş bulabilecekleri ve kendilerini dünya vatandaşı yapacağı için havacılığa yönelmeleri tavsiyesi yapıyor. Havacılık sektörüne yetkin personel yetiştiren Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Tuncel Öz, "Bu sektörde istihdam alanı çok geniş ve diğer sektörlere göre havacılık sektöründe ücret skalası biraz daha yüksek. Toplam 4 bin 300 öğrencimiz havacılık bölümlerimizden mezun oldu ve yüzde 78'i aktif olarak havacılık sektöründe çalışıyor" dedi.
 
Türkiye'de 2003 yılında sivil havacılık sektöründe 65 bin kişi istihdam edilirken bu sayı 2018 yılı sonunda 200 bini geçti.Sivil havacılık sektöründe 2003 yılında 3 milyar TL olan ciro da  110 milyar TL'ye ulaştı. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Pegasus Havayolları ve Onur Havayolları'nın hem filosundaki uçak sayısı hem de çalışan sayısı artıyor. İstanbul Havalimanı'nın açılması da havacılık sektöründeki istihdama önemli katkı sağlarken, havacılık sektöründeki işletmeler de ihtiyaçları olan personel alımına hız verdi.
 
 İSTANBUL HAVALİMANI'NIN AÇILMASI İSTİHDAMI ARTIRACAK
 
İstanbul Havalimanı başlangıçta 100 bin kişiye, tüm etapları tamamlandığında ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacak. THY'de bir süre önce bünyesinde 700 kadın kabin memuru alımıyla ilgili ilana çıkarken, havacılık sektöründen isimler gençlere "sektöre girin" çağrısı yaptı. ABD'li uçak üreticisi Boeing'in 2015 Pilot ve Teknisyen Tahmini raporuna göre, 2015-2034 yılları arasında dünya çapında 558 bin yeni ticari havayolu pilotuna ve 609 bin yeni ticari havayolu bakım teknisyenine ihtiyaç duyulacak. Havacılık sektörüne personel yetiştiren Nişantaşı Üniversitesi'nin Havacılık Kulübü de bu yıl Havacılık Zirvesi'nin 11'incisini düzenledi.
 
ZİRVEDE İSTİHDAM OLANAKLARI KONUŞULDU
 
Zirveye havacılık sektöründen isimler tecrübelerini havacılık bölümü öğrenciler ile paylaştı. Zirveye öğrenciler büyük ilgi gösterirken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk Sivil Havacılık Akademisi (TSHA) Sorumlusu Erdal Yeşilbaş, ULS Airlines Kargo Uçuş Operasyonu Direktörü Ersan Özütürk ile ULS'nin hareket memuru Hüseyin Uzun ve Türk Hava Yolları Load Master'ı Emrah Köylü konuşmacı olarak yer aldı. Zirvede önümüzdeki 10 yıl içerisinde havacılık sektöründe yaşanacak değişimler, büyümeler, istihdam olanakları, işe alım süreçleri ve işleyiş masaya yatırıldı.
 
"SEKTÖR BÜYÜYOR, HAVACILIĞA YÖNELİN"
 
Zirve sonrası Demirören Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk Sivil Havacılık Akademisi (TSHA) Sorumlusu Erdal Yeşilbaş, " Önümüzdeki 20 yıl için hem Boeing'in hem de Airbus'ın projeksiyonuna göre hem pilot sayısında hem de teknisyen sayısında toplam 600 bin civarında artış bekleniyor. 2030 yılında hava trafiği olarak şimdikinin yaklaşık 2 katına çıkması bekleniyor. 2 kat büyüme her alanda personel büyümesini şüphesiz gerekli kılacaktır. Havacılığın geleceği iyi diyebiliriz hem ülkemiz hem dünya açısından. Gençler yetkinliklerini artırıcı faaliyetlerde bulunmaları, çeşitli akademiler kendi okulları olsun çeşitli bilgi kaynaklarından kendilerini yetiştirecek faaliyetlerde bulunmaları lazım. Havacılık için İngilizce kaçınılmaz. Yanına başka diller de eklemeyi de gerektiriyor. Mesleğin gerektirdiği yetkinlikler, insani yetkinlikler, kendini ifade edebilme ve dil yetkinlikleri çok önemli. Bu alanlarda kendilerine gençlerimiz yatırım yapsınlar. Eğer bunları yaparlarsa kendilerini geliştirirlerse inanın iş bulmak sadece birilerinin sizi keşfetmesiyle alakalı" dedi.
 
"HEM KOLAY İŞ BULURLAR HEM DE DÜNYA VATANDAŞI OLURLAR"
 
Pilot ihtiyacının dünyada hiç bitmeyeceğine dikkat çeken Erdal Yeşilbaş, "Havacılık sektörü dünyaya entegre bir sektördür.Hem iş bulmak kolay yetkinseniz ve şartları sağlıyorsanız. Türkiye'de çalışan ve kendini belirli alanlarda lisanslandırmış pilot ve diğer sektördeki meslekler gidip başka ülkelerde çalışabiliyorlar. Dünyanın her yerinde kendilerine yer bulabiliyorlar. Böylece kendinizi tatmin edecek bir yer bulmuş oluyorsunuz ve dünya vatandaşı olma şansına erişiyorsunuz. Çeşitli yetkinlikleri sağlarsanız hem iş bulmak kolay hem de sizi dünya vatandaşı yapacak bir yer olarak görüyorum ve bu açıdan tavsiye ediyorum" diye konuştu.  
 
"MEZUNLARIMIZIN YÜZDE 78'İ AKTİF ÇALIŞIYOR"
 
2019 yılı itibariyle havacılık bölümlerinden mezun olan 4 bin 300 öğrencilerinden yüzde 78'inin aktif olarak havacılık sektöründe çalıştığına vurgu yapan  Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Tuncel Öz, "Yer hizmetleri, uçak bakım teknisyenleri, pilot, hava trafik kontrolörü gibi farklı alanlara personel yetiştirmekteyiz. Uzmanlaşmış personel çok önemlidir. Havayolu işletmeleri artık 'havacılık eğitimi dışında eğitim almış bir mezun lütfen bize göndermeyin' diyor. Bu nedenle biz üniversitemizde öğrencilerimize her bölüm için kurduğumuz atölyelerde akademisyen desteği ile beraber alanında ilgili sektörden kişileri buraya getirerek dersler verdirmekteyiz" şeklinde konuştu.
 
HAVACILIĞIN DİĞER SEKTÖRLERE GÖRE MAAŞ SKALASI YÜKSEK"
 
Havacılık sektöründe istihdam alanın çok geniş ve diğer sektörlere göre ücret skalasının yüksek olduğunu kaydeden Tuncel Öz şunları söyledi:   Öğrencilerimiz rekabette ön plana çıkabilmek için özellikle ikinci bir yabancı dil ve uygulamalı derslere ağırlık vermesi gerekiyor. Buz burada uygulamalı dersler konusunda haftalık 20 saat öğrencilerimizi teorik dersler dışında uygulamalı dersler vermekteyiz. Havacılık sektöründe herhangi bir bölümde sivil hava ulaştırma işletmeciliği ön lisans da diyebilirim yeni başlayan mezun ortalama 3 bin 500 TL ile işe başlıyor" 
 
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
TAV kurumsal yönetimde zirvede
TAV kurumsal yönetimde zirvede
TAV, ödüllerin verilmeye başlandığı günden bu yana her yıl en yüksek nota s
İGA 150-200 milyon yolcu hedefinden vazgeçmedi!
İGA 150-200 milyon yolcu hedefinden vazgeçmedi!
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu
Sabiha Gökçen'den bir günde 15 bin yolcu uçtu
Sabiha Gökçen'den bir günde 15 bin yolcu uçtu
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan dün gerçekleşen iç hat seferlerinde
THY, bir günde 25 bin kişiyi uçurdu
THY, bir günde 25 bin kişiyi uçurdu
Türk Hava Yolları (THY), yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri sonrası
İGA: 1300 uçağı almaya hazırız
İGA: 1300 uçağı almaya hazırız
'Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı' belgeselini anlatan İGA İcra Kurulu
Pegasus'la yurt içi seyahat başlıyor
Pegasus'la yurt içi seyahat başlıyor
Pegasus Hava Yolları, 1 Haziran tarihinden itibaren yurt içi uçuşlara başla
İstanbul Havalimanı belgeseli izleyiciyle buluşuyor
İstanbul Havalimanı belgeseli izleyiciyle buluşuyor
İstanbul Havalimanı'nın planlamadan inşaat ve operasyon süreçlerine geçişin
TAV havalimanlarında hazırlıklar tamamladı
TAV havalimanlarında hazırlıklar tamamladı
Koronavirüse karşı alınan önlemleri tamamlayan TAV Havalimanları, Türkiye'd
THY: İç hatlardan ikramları kaldırıyoruz
THY: İç hatlardan ikramları kaldırıyoruz
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yeni tip Koronavirü
Akıncı TİHA'nın Belgeseli Yayınlandı
Akıncı TİHA'nın Belgeseli Yayınlandı
Bayraktar AKINCI TİHA'nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) geliştirme çabalar
Onur Air, Amerika'ya kargo taşıyor
Onur Air, Amerika'ya kargo taşıyor
Onur Air, bu uçuşlar ile birlikte yolcu taşımacılığı yapan hava yolları ara
Türk Hava Yolları 87 yaşında
Türk Hava Yolları 87 yaşında
Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi THY, bugün 360 uçaklık modern
Pegasus Hava Yolları bu sefer 3 Haziran dedi
Pegasus Hava Yolları bu sefer 3 Haziran dedi
Pegasus Hava Yolları daha önce 28 Mayıs tarihine kadar iptal ettiği iç hat
Korona güvenliğinde en iddialı havalimanıyız
Korona güvenliğinde en iddialı havalimanıyız
Türkiye dahil koronavirüs salgınını kontrol altına alabilen birçok ülke nih
Mehmet Nane:Uçakta sosyal mesafe olmaz
Mehmet Nane:Uçakta sosyal mesafe olmaz
Yolcularımızı ve çalışanlarımızı korumak için hijyen zinciri oluşturacağız.
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times