19.8 C
İstanbul
Salı, 15 Haziran 2021

Finnair yemeklerini markette satıyor

Haftanın Haberleri

Finlandiya’nın havayolu şirketi Finnair, korona virüs pandemisi nedeniyle ikram hizmetlerinde çalışan personelini işten çıkarmamak için, business class yemeklerini markette satmaya başladı.

Uçak yemekleri anında popüler hale geldi ve Finnair’in Helsinki-Vantaa Havaalanı’ndaki merkezinin yakınında bulunan süpermarketteki satışlar günler içinde 1,600’e ulaştı. Havayolu şirketi şimdi yemeklerini daha fazla noktada satmayı hedefliyor.

 
Finnair’in İkram Hizmetleri’nin Yöneticisi Marika Nieminen, “Finnair’de işten çıkarmalar sürüyordu ve yeni inovatif çözümler bulmak için elimizden geleni yaptık” dedi. Finnair, geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, 2021’in Mart ayı itibariyle 700 kişinin işine son verileceğini söyledi.
 
Finnair’ın mutfağının marketten alınabilen ilk menüsünün fiyatı 12,9 euro. Menüde ızgara yeşil soğanla servis edilen teriyaki ve turp soslu biftek ya da tütsülenmiş alp alabalığı ve mantarlı risotto var.
 
Havaalanındaki marketten alışveriş yapan Mika, Reuters’a yaptığı açıklamada “bu mutsuz edici uzaktan çalışma ortamında, normal hayattan bu küçük ve güzel tat mutlu etti” dedi.
 
2017 yılında Finnair, ikram hizmetleri için dış kaynak kullanmayı bırakarak, LSG Sky Chefs’i satın almıştı. Şirketin ismi Finnair Kitchen olarak değiştirildi. Bundan bir yıl sonra Finnair Kitchen, günde 12,000 adet yemek üretti ancak korona virüs pandemisi hava yolu taşımacılığını vurduğunda, sayılar azaldı.
 
Nieminen, Finnair’in süpermarkette satılacak menülere yeni yemekler eklemeyi planladığını söyledi. Markette çalışan Kimmo Sivonen, “müşterilerimizden oldukça fazla olumlu geri dönüş aldık ve bu ürün mağazamızdaki en çok satan ürünlerden biri oldu” dedi.

Finnair Kitchen’ın Ürün Geliştirme Müdürü Juha Stenolm, yemeklerin yüksek kalitesinin, paket yemeğe göre görece yüksek fiyatları telafi ettiğini ifade etti. Stenolm, “birimimiz business class yemekleri üzerine odaklanıyor, dolayısıyla birinci kalite malzeme kullanıyoruz” dedi.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

BLUESKY AWARDSspot_img

Son Dakika