8.6 C
İstanbul
Cumartesi, 28 Kasım 2020

Cezeri’nin uçuş denemesi için yeni talep

Haftanın Haberleri

Bakan Karaismailoğlu’ndan havacılık sektörüne mesaj

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Karaismailoğlu, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta kabul...

İstanbul Havalimanı’na Avrupa’nın en iyisi ödülü

İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından düzenlenen ‘16th ACI Europe Awards’ kapsamında, ‘Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı’ ödülüne layık görüldü. İGA İstanbul Havalimanı’na...

Türkiye, Rusya’dan Su-35 alırsa ne olur?

Türkiye'nin Rusya'dan Su-35 savaş uçağı alıp almayacağını gündeme taşıyan Yunanistan medyası, "Türkiye, Rusya'dan Su-35 savaş uçağı alırsa ne olur?" sorusuna yanıt arıyor. Star.com.tr'de yer alan...

GUHEM ziyaretçilerini uzayın derinliklerine götürüyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yapımı...
Türkiye’nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin uçuş denemesinin, dünyanın ilk robotlarını yapan ünlü İslam alimi El Cezeri’nin doğduğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde gerçekleştirilmesi talep edildi.
 
Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin ilk uçuş testleri geçen ay başarıyla tamamlanırken, ünlü İslam alimi El Cezeri’nin adı verilen uçan arabanın uçuş denemelerinin, Cezeri’nin doğduğu ve türbesinin bulunduğu Cizre ilçesinde yapılması önerildi.
İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri hakkında araştırmalar yapan tarihçi Abdullah Yaşın, AA muhabirine, ünlü İslam alimi El-Cezeri’nin 1153’te Cizre’de doğduğunu, Ulu Cami’deki eğitiminden sonra Bağdat’ta tahsilini sürdürdüğünü söyledi.
 
Cizre’ye dönen El Cezeri’nin burada icat işlerine başladığını ve makineler geliştirdiğini belirten Yaşın, şöyle konuştu:
 
"O zamanki Cizre beyi ona fazla vergi yüklediği ve burası bir savaş alanı olduğu için 1174’te Diyarbakır’a göç etti. Artuklu Sarayı’nda baş mühendis olarak görev aldı. Orada 25 yıl kaldı ve El-Camiu Beyne’l İlmu ve el-Amelu’n-Nafii fi’s-Sanaati’l Hiyel adlı kitabını yazdı. 25 yıldan sonra Cizre’ye döndü ve burada vefat etti. Ebu’l-İz Hazretleri icat ettiği 60 makine ile kendisini bütün dünyaya kanıtlamış birisi."
 
Cezeri’nin birli, ikili, dörtlü, on ikili robotlar, duvar, kum, maymunlu, madeni ve taş saatler ile ayrıca sağlık gereçleri ve duvardan fırlayıp saatin kaç olduğunu gösteren robotlar yaptığını anımsatan Yaşın, "Bunun dışında şifreli kilitler, şifreli çantalar ve kasalar yapmış. Çeşitli musluklar, tulumbalar, fıskiyeler yapmış. Yani siz nereye bakarsanız bakın Ebul-İz’i orada görürsünüz." dedi.
 
"Bu alet bizim göğümüzü kabartacak"


Ebul-İz’in mezarının Cizre’de Hazreti Nuh’un türbesinin bulunduğu caminin avlusunda olduğuna dikkati çeken Yaşın, şunları aktardı:
 
"Şimdi Ebu’l-İz’in Cizre’de doğması, Cizre’de vefat etmesi ve mübarek naaşının burada olması nedeniyle Sayın Selçuk Bayraktar’a bütün Cizreliler adına çağrımdır. Mutlaka Cezeri adını verdiği bu uçan aleti Cizre’de uçurmasını istiyoruz.

Ebu’l-İz Cizrelidir. ‘El Cezeri’ Cizreli demektir. Onun yapmış olduğu eserler şimdiki bilime bir yol göstermiştir. Bu yüzden Cezeri adı verilen ve Sayın Selçuk Bayraktar tarafından yaptırılan bu aletin Cizre’de uçurulmasını istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Çünkü Ebu’l-İz burada medfun. Yoksa onun kemikleri incinir. Bu alet bizim göğümüzü kabartacak, aynı zamanda onu hoşnut edecek."

 
İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’nin türbesinin bulunduğu Dağkapı Mahallesi Muhtarı Cafer Erbet de İsmail Ebu’l-İz’in dünyada ilk robotu icat eden kişi olduğunu vurgulayarak, "Çok sayıda makine ile ilgili icatları var.

Çok meşhur bir kişi. İsmail Ebu’l-İz, Diyarbakır’a gitmiş olabilir ama Cizrelidir. Türbesi de Cizre’dedir. Dünyada ilk robotu, saati, kaç tane makineyi icat eden kişidir. Uçan aracın Cizre’de uçurulmasını istiyoruz." dedi.

 
El Cezeri, dünyada ilk robotu icat eden kişi


Türbeyi ziyarete eden Selim Seylan da Şırnak merkezden geldiğini ifade ederek, şunları dile getirdi:
 
"Hazreti Nuh Aleyhisselamın türbesini ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’nin de türbesi burada. Bunlar bizim manevi değerlerimizdir. Zaman zaman buralara ziyarette bulunuyoruz. Zengin bir kültüre sahip özellikle bölgemiz. İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri, dünyada ilk robotu icat eden bir zat. Bölgemizin kalkınması, hak ettiği değeri kazanması için medyanın bunları tanıtmasını, uçan aracın burada tanıtılmasını, burada üretilmesini istiyoruz."
 
Vatandaşlardan Abdulaziz Bilge, Cizre’nin dünya medeniyetinin seyrini değiştiren şehirlerden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Biz ancak kendi kendimize yeteriz ve biz kendi buluşlarımızla ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla atılım göstereceğiz. Bu yapılan ilk uçan arabamızın Cizre’de uçurulmasını talep ediyoruz. Madem El-Cezeri Cizreli demek, istiyoruz ki, El-Cezeri kendi memleketi ile özdeşleşsin.

Eğer El-Cezeri burada yetişmişse, bu toprakların suyunu içmişse biz onun bu teknolojik hamlesini günümüzden asırlar sonra tekrar dirilişini biz bu şehirde görmek istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Selçuk Bayraktar’dan talebimiz budur."

 
"Resmi yazıyla başvuruda bulunduk"


Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (CTSO) Başkan Yardımcısı Cemal İşlek de sibernetik biliminin kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ustası bilim insanı İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’nin isminin Türkiye’nin ilk uçan arabasına verilmesinin gururunu yaşadıklarını belirtti.
 
Son dönemde dünyada uçan araba ile ilgili çalışmalar yapıldığını dile getiren İşlek, "Selçuk Bayraktar yapmış olduğu uçan arabanın ismine Cezeri ismini koydu. Cezeri ismi, Cizre’de 1200 yıl önce yaşamış olan, İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’den gelmektedir.

Biz bu konuda kendisinden yapılacak olan deneme çalışmalarının, deneme uçuşlarının Cizre’de yapılmasını talep etmekteyiz. Deneme uçuşlarının Cizre’de yapılması için resmi yazıyla başvuruda bulunduk." sözlerine yer verdi.

- TUSAŞ -

İlgili Haberler

- ISG -

Son Dakika

Yozgat Havalimanı’nda çalışmaların % 65’i tamamlandı

Altyapı çalışmalarında yüzde 65 gerçekleşme oranına ulaşılan Yozgat Havalimanı, tamamlandığında kentin dünyaya açılan kapısı olacak. Yozgat ve çevre illerin hava ulaşımı ihtiyacını karşılamak üzere 3...

Emirates Dünya Çapındaki Lounge Alanlarını Yeniden Açıyor

Emirates, Kahire Uluslararası Havalimanı'ndaki Emirates lounge alanı ile başlayarak dünya çapındaki lounge alanlarını yeniden açıyor. Önümüzdeki haftalarda, Emirates yolcuları, New York JFK Uluslararası Havalimanı ve...

İtalya ve ABD arasında koronavirüssüz uçuş

ABD ile İtalya arasında, karantina zorunluluğundan muaf olmayı sağlayacak "koronavirüssüz" uçuşlar başlatılacağı açıklandı. İtalyan Alitalia ile Amerikan Delta havayollarının yaptığı anlaşmayla, Amerika ve Avrupa arasındaki...

İstanbul Havalimanı Avrupa’nın zirvesine yerleşti

İstanbul Havalimanı, 18-26 Kasım'da, Amsterdam Schiphol, Frankfurt, Paris Charles de Gaulle ile Madrid'deki Barajas gibi Avrupa'nın önemli havalimanlarını geride bıraktı. İstanbul Havalimanı, 18-26 Kasım'da Avrupa'da...

Milas-Bodrum Havalimanı ACI pandemi sertifikasını aldı

Milas-Bodrum Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI World) tarafından oluşturulan ve pandemi önlemlerini belirleyen sertifikayı aldı. TAV Havalimanları tarafından işletilen Milas-Bodrum Havalimanı ilgili kriterleri karşılayarak, pandemi...

Salgında En Güvenli Uçak Koltuğu, Cam Kenarı

Arizona Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, salgın sürecinde uçakla yolculuk yapılacaksa cam kenarına oturmak gerekiyor. Önemli bir hususa da değinen uzmanlar, temel tedbirlere uyulmadığı durumda...

Çukurova Havalimanı İhalesi Onaylandı

Türkiye'nin tarım, ticaret ve sanayi merkezleri Adana ve Mersin'i dünyanın dört bir yanına bağlayacak olan Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesislerinin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması, Havalimanının...

SHGM’den 737 MAX açıklaması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Boeing 737 MAX uçaklarına ilişkin bir açıklama yayınladı. İşte detaylar… ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA), B737 MAX uçaklarının uçuşlara yeniden başlamasına...