AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Boeing İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Boeing İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

737 MAX'ın yeniden hizmete girmesi için müşteriler ve dünya çapında düzenleyicilerle birlikte çalışıldı.

» Aviation | 25 Nisan 2019 Perşembe • Air News Times
Gelirler, 149 adet ticari teslimatın yanı sıra savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacim ile 22,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Faaliyet nakit akışı 2,8 milyar dolar oldu ve şirket 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi.5.600'den fazla ticari uçakla birlikte rezerv değeri 487 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
7,7 milyar dolarlık nakit ve satılabilir senetler güçlü bir likidite sağladı.
 
Daha önce açıklanan 2019 yılı beklentileri 737 MAX etkisini yansıtmamaktadır; yeni beklenti ileri bir tarihte açıklanacaktır.Boeing, azalan 737 teslimatları ile onu dengeleyen savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacmin yansıması olarak ilk çeyrek kazancını 22,9 milyar dolar olarak açıkladı.

GKGMİ hisse başı kazanç 3,75 dolar, GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet karı 3,16 dolar olarak gerçekleşti (Tablo 1). Boeing, 2,8 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı sağlayarak 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi.
 
Daha önce açıklanan 2019 yılı beklentileri 737 MAX etkilerini yansıtmamaktadır. 737 MAX filosunun yeniden hizmete dönüş zamanı ve koşullarının belirsizliği nedeniyle yeni tahmin daha ileri bir tarihte yayınlanacaktır. Boeing, 135'in üzerinde test ve üretim uçuşuyla birlikte, 737 MAX yazılım güncellemesinin nihai sertifikasyonunu alma yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydetmektedir.

Şirket, yazılımı kapsamlı bir şekilde test etmek ve sağlam bir eğitim ve eğitim kaynakları paketini tamamlamak amacıyla dünya çapında düzenleyiciler ve havayolu şirketleriyle yakın işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO'su Dennis Muilenburg, "Boeing ailesi olarak, 737 MAX'ın yeniden hizmete dönüşünü sağlamaya, müşterilerimizin, düzenleyicilerin ve havayolu yolcularının güvenini yeniden kazanmaya odaklanmış durumdayız.

Müşterilerimiz, hissedarlarımız ve şirketimiz için bu zor zamanda çalışmalarımızı sürdürürken, tüm dikkatimizi üstün kalite ve performansı devam ettirmeye, güçlü ve uzun vadeli temeller üzerinde sağlıklı, sürdürülebilir büyüyen bir şirket yönetimine vermekteyiz," açıklamasında bulundu.
 
Bu çeyreğin faaliyet başarısında, savunma tarafındaki önemli kazanımlar, güçlü geniş gövdeli ticari uçak performansı ve siparişleri, satış sonrası hizmetlerde süregelen sağlam büyüme ve stratejik ortaklık için Embraer hissedarlarının onayının alınması dikkati çekmektedir.
 
Bu çeyrekte faaliyet nakit akışı, özellikle azalan 737 teslimatlarının yanı sıra gelir ve giderlerin yansıması olarak 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu çeyrek boyunca şirket, geçen yılın aynı dönemine göre hisse başı kazançta yüzde 29 artışın yansıması olarak, 1,2 milyar dolar temettü ödemesi gerçekleştirmiştir. Şirket, tamamı Mart ayı ortasından önce olmak üzere, 6,1 milyon hisseyi 2,3 milyar dolara geri satın almıştır.

Çeyrek başında 8,6 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, çeyrek sonunda 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek başında 13,8 milyar dolar olan borç ise, yeni borçlanmayla birlikte 14,7 milyar dolara yükseldi.
 
Toplam şirket rezervi çeyrek sonunda gücünü korudu ve 487 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Ticari Uçaklar Birimi
 
Ticari Uçaklar Birimi ilk çeyrek gelirleri, azalan 737 teslimatlarının uygun satış karması ile kısmen dengelenmesinin yansıması olarak 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlk çeyrek faaliyet karı, azalan 737 teslimatlarının 787 programındaki yüksek marj ile dengelenmesiyle yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Bildirilen kâr marjı, güncel 737 üretim oranı düzenlemesi sonucu artan maliyetleri de yansıtmaktadır.
 
Bu çeyrekte, Ticari Uçakları Birimi, 149 uçak teslimatı gerçekleştirdi ve 787 üretim oranı ayda 14 uçağa yükseldi. Ticari Uçaklar Birimi, British Airways'in ana kuruluşu IAG'den 18 adet 777X, Lufthansa Havayolları'ndan 20 adet 787 ve Bamboo Airways'den 10 adet 787 olmak üzere birçok geniş gövdeli uçak siparişi aldı.

İlk 777x test uçuşu için fabrikadan çıktı. Program, bu yıl gerçekleşecek test uçuşları ve 2020'de gerçekleşecek ilk teslimatla birlikte planlandığı şekilde ilerlemektedir.
 
Ticari Uçaklar rezervi, 5.600 uçak ile gücünü koruyarak çeyrek sonunda 399 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi
 
Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi'nin ilk çeyrek geliri, azalan C-17 performansı ile kısmen dengelenen yüksek uydu, silah ve keşif uçakları hacmi ile 6,6 milyar dolara yükseldi. İlk çeyrek faaliyet karı, mülk satışından elde edilen gelirin uygun olmayan satış karmasıyla kısmen dengelenmesinin yansıması olarak yüzde 12,8'e yükseldi.
 
Bu çeyrek boyunca, Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi, Amerikan Donanması'na teslim edilmek üzere 78 adet F/A-18 Super Hornet için çok yıllı sözleşmenin yanı sıra Amerikan Donanması ile 5 adet Ekstra Geniş İnsansız Sualtı Aracı, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ile 5 adet E-7 AEW&C uçağı, Amerikan Donanması, Norveç Kraliyet Donanması ve İngiltere Kraliyet Donanması ile 19 adet P-8 Poseidon uçağı sözleşmeleri imzaladı.

Bu çeyreğin önemli dönüm noktaları arasında, iki önleyici uçak ile yapılan ilk Yer Tabanlı Uçuş Yolu Safhası Savunma testi, Ticari Kabin Ekibini taşıyacak uzay aracının başarılı ortam testi, SB>1 DEFIANT™ helikopterinin ilk uçuşu yer almaktadır. Ayrıca, Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ilk 7 KC-46 tankeri teslimatını gerçekleştirdi.

Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi, bu çeyrekte 12 milyar dolarlık sipariş aldı. Yüzde 31'ini ABD dışındaki müşterilerin siparişlerinin oluşturduğu Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi rezervi, 67 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Satış Sonrası Hizmetler Birimi
 
Satış Sonrası Hizmetler'in ilk çeyrekteki geliri, KLX'in satın alınması dahil olmak üzere portföydeki yüksek hacim ile 4,6 milyar dolara yükseldi. İlk çeyrek faaliyet karı ise, ürün ve hizmetler karması ve beklentilerin altında performansın yansıması olarak yüzde 14,1 olarak gerçekleşti.
 
Satış Sonrası Hizmetler, çeyrek boyunca, Amerikan Donanması ile V-22 için Performansa Dayalı Lojistik Hizmetler ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ile P-8A eğitimi sözleşmeleri imzaladı. Satış Sonrası Hizmetler, GECAS ile 10 adet 737-800 dönüştürülmüş kargo uçağı, Royal Air Maroc ile kabin operasyonları optimizasyonu sözleşmeleri imzaladı.

Ayrıca, Joramco'ya küresel donanım ve kimyasal ürünler dağıtımını genişletti. Ek olarak, Satış Sonrası Hizmetler, önde gelen inovatif mobil ve web tabanlı havacılık uygulamaları sağlayıcısı ForeFlight'ı satın alma işlemini tamamladı.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
100. SİHA üretim hattından çıktı
100. SİHA üretim hattından çıktı
Terörle mücadelede önemli rol oynayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava a
Emirates, Türkiye'deki Pilotlarını Arıyor
Emirates, Türkiye'deki Pilotlarını Arıyor
Emirates Havayolu, pilot işe alımı için 27-28 Mayıs 2019 tarihlerinde İstan
SunExpress İzmir-St. Petersburg uçuşları başlıyor
SunExpress İzmir-St. Petersburg uçuşları başlıyor
Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, 2019 yaz sezo
Tusaş Kapılarını Yurt Dışına Açtı
Tusaş Kapılarını Yurt Dışına Açtı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), savunma ve havacılık sanayisinde
THY'den yüzde 91'lik zamanında kalkış oranı
THY'den yüzde 91'lik zamanında kalkış oranı
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi,12 Mayıs'ta gerçekleştirdikleri 1
Emirates yılı 631 milyon dolar kar ile tamamladı
Emirates yılı 631 milyon dolar kar ile tamamladı
Emirates Grubu, 2018-2019 mali yılını üst üste 31'inci kez, kârla tamamladı
Hitit'e IATA'dan Küresel Sertifikasyon
Hitit'e IATA'dan Küresel Sertifikasyon
Havayolu bilişim sistemlerinin dünya çapında önde gelen isimlerinden Hitit,
THY 4 milyon kişiyi mobil ile uçurdu
THY 4 milyon kişiyi mobil ile uçurdu
Türk Hava Yolları (THY) yolcuları, 2018 yılında 4 milyonu aşkın bileti, mob
Sabiha Gökçen en iyi 30 havalimanı arasında
Sabiha Gökçen en iyi 30 havalimanı arasında
40'tan fazla ülkeden ve 40 binden fazla yolcunun katıldığı dev ankette Sabi
Corendon Köln'den Sezonun İlk Uçuşunu Yaptı
Corendon Köln'den Sezonun İlk Uçuşunu Yaptı
Almanya pazarındaki büyümesini artan bir ivmeyle sürdüren Corendon Airlines
Petrol Ofisi'nden TAV Passport'a Özel İndirim
Petrol Ofisi'nden TAV Passport'a Özel İndirim
Türkiye'nin iki lider markası Petrol Ofisi ve TAV işbirliği yaptı.TAV Passp
Pegasus'tan Hotels.com ve Airbnb iş birliği
Pegasus'tan Hotels.com ve Airbnb iş birliği
Türkiye'nin dijital havayolu Pegasus; flypgs.com internet sitesi ve Pegasus
Göksungur Türkiye'nin en hızlı İHA'sı olacak
Göksungur Türkiye'nin en hızlı İHA'sı olacak
Türkiye'nin milli insansız hava aracı (İHA) çözümlerinin sayısı artıyor. Ak
İstanbul Havalimanı e-ticaret üssü olacak
İstanbul Havalimanı e-ticaret üssü olacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kenya, Fildişi Cumhuriyeti, Güney
Türk Hava Yolları'nın 2019 hedefi büyük
Türk Hava Yolları'nın 2019 hedefi büyük
İGA, THY ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği iş birliğiyle Boğaziçi Ünivers
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times