AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

Boeing İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Boeing İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

737 MAX'ın yeniden hizmete girmesi için müşteriler ve dünya çapında düzenleyicilerle birlikte çalışıldı.

» Aviation | 25 Nisan 2019 Perşembe • Air News Times
Gelirler, 149 adet ticari teslimatın yanı sıra savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacim ile 22,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Faaliyet nakit akışı 2,8 milyar dolar oldu ve şirket 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi.5.600'den fazla ticari uçakla birlikte rezerv değeri 487 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
7,7 milyar dolarlık nakit ve satılabilir senetler güçlü bir likidite sağladı.
 
Daha önce açıklanan 2019 yılı beklentileri 737 MAX etkisini yansıtmamaktadır; yeni beklenti ileri bir tarihte açıklanacaktır.Boeing, azalan 737 teslimatları ile onu dengeleyen savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacmin yansıması olarak ilk çeyrek kazancını 22,9 milyar dolar olarak açıkladı.

GKGMİ hisse başı kazanç 3,75 dolar, GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet karı 3,16 dolar olarak gerçekleşti (Tablo 1). Boeing, 2,8 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı sağlayarak 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi.
 
Daha önce açıklanan 2019 yılı beklentileri 737 MAX etkilerini yansıtmamaktadır. 737 MAX filosunun yeniden hizmete dönüş zamanı ve koşullarının belirsizliği nedeniyle yeni tahmin daha ileri bir tarihte yayınlanacaktır. Boeing, 135'in üzerinde test ve üretim uçuşuyla birlikte, 737 MAX yazılım güncellemesinin nihai sertifikasyonunu alma yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydetmektedir.

Şirket, yazılımı kapsamlı bir şekilde test etmek ve sağlam bir eğitim ve eğitim kaynakları paketini tamamlamak amacıyla dünya çapında düzenleyiciler ve havayolu şirketleriyle yakın işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO'su Dennis Muilenburg, "Boeing ailesi olarak, 737 MAX'ın yeniden hizmete dönüşünü sağlamaya, müşterilerimizin, düzenleyicilerin ve havayolu yolcularının güvenini yeniden kazanmaya odaklanmış durumdayız.

Müşterilerimiz, hissedarlarımız ve şirketimiz için bu zor zamanda çalışmalarımızı sürdürürken, tüm dikkatimizi üstün kalite ve performansı devam ettirmeye, güçlü ve uzun vadeli temeller üzerinde sağlıklı, sürdürülebilir büyüyen bir şirket yönetimine vermekteyiz," açıklamasında bulundu.
 
Bu çeyreğin faaliyet başarısında, savunma tarafındaki önemli kazanımlar, güçlü geniş gövdeli ticari uçak performansı ve siparişleri, satış sonrası hizmetlerde süregelen sağlam büyüme ve stratejik ortaklık için Embraer hissedarlarının onayının alınması dikkati çekmektedir.
 
Bu çeyrekte faaliyet nakit akışı, özellikle azalan 737 teslimatlarının yanı sıra gelir ve giderlerin yansıması olarak 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu çeyrek boyunca şirket, geçen yılın aynı dönemine göre hisse başı kazançta yüzde 29 artışın yansıması olarak, 1,2 milyar dolar temettü ödemesi gerçekleştirmiştir. Şirket, tamamı Mart ayı ortasından önce olmak üzere, 6,1 milyon hisseyi 2,3 milyar dolara geri satın almıştır.

Çeyrek başında 8,6 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, çeyrek sonunda 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek başında 13,8 milyar dolar olan borç ise, yeni borçlanmayla birlikte 14,7 milyar dolara yükseldi.
 
Toplam şirket rezervi çeyrek sonunda gücünü korudu ve 487 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Ticari Uçaklar Birimi
 
Ticari Uçaklar Birimi ilk çeyrek gelirleri, azalan 737 teslimatlarının uygun satış karması ile kısmen dengelenmesinin yansıması olarak 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlk çeyrek faaliyet karı, azalan 737 teslimatlarının 787 programındaki yüksek marj ile dengelenmesiyle yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Bildirilen kâr marjı, güncel 737 üretim oranı düzenlemesi sonucu artan maliyetleri de yansıtmaktadır.
 
Bu çeyrekte, Ticari Uçakları Birimi, 149 uçak teslimatı gerçekleştirdi ve 787 üretim oranı ayda 14 uçağa yükseldi. Ticari Uçaklar Birimi, British Airways'in ana kuruluşu IAG'den 18 adet 777X, Lufthansa Havayolları'ndan 20 adet 787 ve Bamboo Airways'den 10 adet 787 olmak üzere birçok geniş gövdeli uçak siparişi aldı.

İlk 777x test uçuşu için fabrikadan çıktı. Program, bu yıl gerçekleşecek test uçuşları ve 2020'de gerçekleşecek ilk teslimatla birlikte planlandığı şekilde ilerlemektedir.
 
Ticari Uçaklar rezervi, 5.600 uçak ile gücünü koruyarak çeyrek sonunda 399 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi
 
Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi'nin ilk çeyrek geliri, azalan C-17 performansı ile kısmen dengelenen yüksek uydu, silah ve keşif uçakları hacmi ile 6,6 milyar dolara yükseldi. İlk çeyrek faaliyet karı, mülk satışından elde edilen gelirin uygun olmayan satış karmasıyla kısmen dengelenmesinin yansıması olarak yüzde 12,8'e yükseldi.
 
Bu çeyrek boyunca, Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi, Amerikan Donanması'na teslim edilmek üzere 78 adet F/A-18 Super Hornet için çok yıllı sözleşmenin yanı sıra Amerikan Donanması ile 5 adet Ekstra Geniş İnsansız Sualtı Aracı, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ile 5 adet E-7 AEW&C uçağı, Amerikan Donanması, Norveç Kraliyet Donanması ve İngiltere Kraliyet Donanması ile 19 adet P-8 Poseidon uçağı sözleşmeleri imzaladı.

Bu çeyreğin önemli dönüm noktaları arasında, iki önleyici uçak ile yapılan ilk Yer Tabanlı Uçuş Yolu Safhası Savunma testi, Ticari Kabin Ekibini taşıyacak uzay aracının başarılı ortam testi, SB>1 DEFIANT™ helikopterinin ilk uçuşu yer almaktadır. Ayrıca, Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ilk 7 KC-46 tankeri teslimatını gerçekleştirdi.

Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi, bu çeyrekte 12 milyar dolarlık sipariş aldı. Yüzde 31'ini ABD dışındaki müşterilerin siparişlerinin oluşturduğu Savunma, Uzay ve Güvenlik Birimi rezervi, 67 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Satış Sonrası Hizmetler Birimi
 
Satış Sonrası Hizmetler'in ilk çeyrekteki geliri, KLX'in satın alınması dahil olmak üzere portföydeki yüksek hacim ile 4,6 milyar dolara yükseldi. İlk çeyrek faaliyet karı ise, ürün ve hizmetler karması ve beklentilerin altında performansın yansıması olarak yüzde 14,1 olarak gerçekleşti.
 
Satış Sonrası Hizmetler, çeyrek boyunca, Amerikan Donanması ile V-22 için Performansa Dayalı Lojistik Hizmetler ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ile P-8A eğitimi sözleşmeleri imzaladı. Satış Sonrası Hizmetler, GECAS ile 10 adet 737-800 dönüştürülmüş kargo uçağı, Royal Air Maroc ile kabin operasyonları optimizasyonu sözleşmeleri imzaladı.

Ayrıca, Joramco'ya küresel donanım ve kimyasal ürünler dağıtımını genişletti. Ek olarak, Satış Sonrası Hizmetler, önde gelen inovatif mobil ve web tabanlı havacılık uygulamaları sağlayıcısı ForeFlight'ı satın alma işlemini tamamladı.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
İlker Aycı: Bayramda 2 milyon yolcu taşıyacağız
İlker Aycı: Bayramda 2 milyon yolcu taşıyacağız
TÜRK Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Kurban Bayramı t
Turkish Cargo'dan acentelere 10 dalda ödül
Turkish Cargo'dan acentelere 10 dalda ödül
Global hava kargo markası Turkish Cargo, 'Ankara Acente Ödül Töreni' kapsam
İGA'da Kurban Bayramı Heyecanı Başladı!
İGA'da Kurban Bayramı Heyecanı Başladı!
Bölgedeki en önemli hub olma özelliğinin yanı sıra Türkiye'nin dünyaya açıl
Pegasus'tan Bayramda 137 Ek Sefer
Pegasus'tan Bayramda 137 Ek Sefer
Bayram dolayısıyla 8-19 Ağustos tarihleri arasında toplam 6 bin 583 seferle
İGA'da danışma robotları hizmete başladı
İGA'da danışma robotları hizmete başladı
Türkiye'de ilk kez İstanbul Havalimanı'nda görev yapan danışma robotları, t
İSG'yi 7 ayda 20 milyon 80 bin yolcu kullandı
İSG'yi 7 ayda 20 milyon 80 bin yolcu kullandı
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nı, bu yılın ilk 7 ayında 20
TUSAŞ Stajyer Mühendis Alacak
TUSAŞ Stajyer Mühendis Alacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ülkemizin savunma sanayiinde dışa bağımlılı
Corendon Airlines Yükselmeye Devam Ediyor
Corendon Airlines Yükselmeye Devam Ediyor
Corendon Airlines, Capital 500 Türkiye listesindeki 365. sıradaki yerini 27
Bayraktar'dan Milli Uçan Araba Müjdesi
Bayraktar'dan Milli Uçan Araba Müjdesi
Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Baş
THY ve Aegean Airlines turizmi büyütüyor
THY ve Aegean Airlines turizmi büyütüyor
Avrupa Seyahat Komisyonu Türk Hava Yolları ve Aegean Airlines'ın, büyük nüf
THY yolcularını yeni imajıyla karşılayacak
THY yolcularını yeni imajıyla karşılayacak
Türk Hava Yolları, yeni üniformalarıyla yolcularını karşılamaya hazırlanıyo
Milli Muharip Uçağına F-35 füzesi
Milli Muharip Uçağına F-35 füzesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı için gelişti
IATA 2018'de 4.4 milyar yolcu uçtuğunu açıkladı
IATA 2018'de 4.4 milyar yolcu uçtuğunu açıkladı
IATA'nın açıkladığı verilere göre 2018 yılı toplamında dünya genelinde 4.4
Bakan Turhan'dan İstanbul Havalimanı İtirafı
Bakan Turhan'dan İstanbul Havalimanı İtirafı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan'dan İstanbul Havalimanı ile ilgili
THY ile Bangkok Hava Yolları arasında anlaşma
THY ile Bangkok Hava Yolları arasında anlaşma
İki hava yolu arasında 1 Ağustos'tan itibaren Tayland iç hatlarına ve Güney
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times