AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

ATSO’DA Gündem Seyahat Acenteleri

ATSO’DA Gündem Seyahat Acenteleri

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti.

» Turizm | 22 Eylül 2020 Salı • Air News Times
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmede ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan da yer aldı.
 
Pandemi en çok turizmi etkilediSektörel konuların ve işbirliği imkanlarının konuşulduğu görüşmede seyahat acentelerinin pandemi döneminde yaşadığı olumsuzluklar öne çıktı. Sektörün yaşadığı zorluklar hakkında yakından bilgisi olduğunu ifade eden ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, “Sektörün yaşadığı sıkıntıları pandeminin başladığı ilk günden bu yana dile getiriyoruz” dedi.
 
Türkiye’nin en önemli turizm merkezinin Antalya olduğunu ve pandemiden en çok etkilenen sektörün de turizm olduğunu ifade eden Başkan Davut Çetin, verilen desteklerin sektörlere ve il bazında özel olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Şehirlere ve sektörlere özel destekler sağlanmalıPandemi döneminde özellikle turizm acentelerinin büyük zorluklar yaşadığını ifade eden Başkan Davut Çetin, “Bu süreçte ilk günden itibaren hava yolu taşımacılığı yapan firmalara ve seyahat acentelerine özel destekler sağlanması gerektiğini ifade ediyoruz.

Geldiğimiz süreçte de özellikle turizm sektörü için seyahat acentelerimizin ayakta kalması için destekler verilmeli. Büyük ölçekli acentelerimizin yanı sıra KOBİ sayılacak seyahat acentelerimizin de verilecek düşük faizli kredi ya da hibeler ile desteklenmesi gerekmekte” şeklinde konuştu.
 
Verilecek desteklerin acentelerin getirdiği döviz ya da turist sayısına göre sağlanabileceğini de ifade eden Davut Çetin, “Antalya’da turizm zarar gördüğü zaman kentteki sektörlerin tamamını etkiliyor. Turizm sektöründe yaşanan bir olumsuzluk bütün sektörlere yansımakta. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci hep birlikte ayakta kalarak atlatacağız” dedi.
 
Şehirleri en iyi kentin dinamikleri tanıtır

Antalya’nın yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu da ifade eden Başkan Davut Çetin, bu sürecin ardından yapılacak tanıtım çalışmasıyla pandemi sonrasına Antalya’nın çok iyi hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Antalya’nın özel olarak bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Davut Çetin, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde kurulan ve çalışmalarını yürüten Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın tanıtım için sağlanan bütçesinden kentlere belirli bir pay ayrılmalı. Bu payı da kentlerin dinamiklerinden oluşan bir kurul şehirlerinin tanıtımı için kullanmalı. Bir şehrin en iyi tanıtımını o şehrin dinamikleri sağlayabilir” diye konuştu.
 
Zenginleşmek için değil hayatta kalmak için destek istiyoruz

Başkan Davut Çetin’in ardından söz alan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya da Antalya’nın Türkiye’de turizmin en önemli merkezi olduğunu ifade etti. Pandemi döneminde en büyük olumsuzlukları yaşayan sektörlerden birinin seyahat acenteleri olduğunu da ifade eden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “Seyahat acenteleri olarak gerçekten çok zor günlerdengeçiyoruz. KOBİ sınıfındaki 10 bine yakın seyahat acentemizin ayakta kalmak için önemli desteklere ihtiyacı var.

Sektördeki binlerce seyahat acentesine hibe desteği verilmeli. Belli bir süreyi ayakta kalarak atlatmaları için yapılacak hibe desteğinde çok büyük bir yarar olacaktır. Ayrıca bunların yanında istihdamı da koruyacak SGK desteklerinin sektör mensuplarına verilmesi gerekiyor.

Bunlarla birlikte acentelerimizin teminat göstermeden krediye ulaşmalarının sağlanması konusunda desteklenmesini bekliyoruz. Seyahat acentelerine ve tur operatörlerine sektörel olarak bir pazarlama desteği sağlanmalı. Bizler bu talepleri zenginleşmek için değil hayatta kalmak için istiyoruz” dedi.
 
Acente zarar görürse tüm sektör olumsuz etkilenir

Seyahat acentelerinin turizm sektörü içerisindeki en önemli yapılardan biri olduğunu da vurgulayan Bağlıkaya, “Seyahat acenteleri olarak turizm adına üretilen ne varsa bu ürünlerin dağıtım ağıyız. Acentelerimiz ülkemizde yalnızca turistlerin bir yerden bir yere seyahat etmesini ya da yalnızca konaklamalarını sağlayan bir yapı değildir.

Bu yüzden 2021 ve daha sonrasında turizm hem ülkemizin döviz getirisini sağlayıp hem de cari açığımızı kapatmak için önemli bir yapı taşı olacaksa seyahat acentelerimizin muhakkak korunması ve ayakta tutulması gerekiyor.

Sektör için bugün seyahat acentelerinin zarar görmesi esnaftan, restorancıya, otelciden, müzelere kadar turizmden yararlanan her işletmeye zarar verecektir” şeklinde konuştu.
 
Acenteler için en önemli ayak tanıtım

Seyahat acentelerinin tanıtımla ilgili olarak da katkı paylarını ödediklerini belirten Başkan Firuz Bağlıkaya, “Ülkenin doğru tanıtılması acentelerin turistleri bir destinasyona çekmek için gereken en önemli ayaklardan biri.

Bu konuda da tanıtım için ayrılan fondan destinasyonlara ayrılacak pay ile nokta atış çalışmalar yapılabilir. Tanıtımın tek bir yerden yapılması destinasyonların ihtiyaçlarını tam olarakTanıtımın tek bir yerden yapılması destinasyonların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamayabilir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın başkanlığında çalışan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı da bu fona alınan gelirin bir kısmını gelirin sağlandığı kente aktararak yerelden yapılacak tanıtımları desteklemelidir” dedi.
 
Pandemi sonrasında da turizmin iyi bir geri dönüş yapmasını beklediklerini ifade eden Başkan Bağlıkaya, “Hem 2021 hem de daha sonraki yıllarda turizm sektörünü daha yukarılara taşımak ve ülkemizin kalkınmasında önemli roller almak için ATSO ile işbirliği içerisinde çalışmaya her zaman hazırız” ifadelerini kullandı.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
THY Ekim yaz tarifesi uçuş planını güncelledi
THY Ekim yaz tarifesi uçuş planını güncelledi
Türk Hava Yolları (THY), 24 Ekim tarihine kadar geçerli olacak 2020 yaz tar
SunExpress Bodrum'dan iki yeni hat açacak
SunExpress Bodrum'dan iki yeni hat açacak
Türk Hava Yolları ve Lufthansa ortaklığındaki SunExpress, 2021 yılında Bodr
TUSAŞ bir ürünü daha millileştirdi
TUSAŞ bir ürünü daha millileştirdi
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), savunma ve havacılık ekosisteminde
İstanbul Havalimanı 5 uluslararası sertifika aldı
İstanbul Havalimanı 5 uluslararası sertifika aldı
İstanbul Havalimanı, Kalite, Müşteri Memnuniyeti, Çevre, Bilgi Güvenliği ve
Pegasus Eylül ayı verilerini açıkladı
Pegasus Eylül ayı verilerini açıkladı
Pegasus, Eylül ayı trafik verilerini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya
Pegasus yurt içi uçuşlarda kampanya başlattı
Pegasus yurt içi uçuşlarda kampanya başlattı
Pegasus Hava Yolları, tüm yurt içi uçuşlarda yüzde 25 indirimli bilet kampa
Selçuk Bayraktar'dan Akıncı TİHA paylaşımı
Selçuk Bayraktar'dan Akıncı TİHA paylaşımı
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından heyecanla bek
TİHA'dan çok kritik başarı
TİHA'dan çok kritik başarı
Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde Baykar tarafından yerli ve milli im
Corendon Anadolu Efes Spor Kulübü İle Anlaştı
Corendon Anadolu Efes Spor Kulübü İle Anlaştı
Türkiye ve Avrupa'da havacılık sektörüne getirdiği yeniliklerle "İlklerin H
SunExpress, artık uçaklar için tasarım yapabilecek
SunExpress, artık uçaklar için tasarım yapabilecek
SunExpress'in havacılık tasarım ve sertifikasyon alanlarındaki mühendislik
TUSAŞ ihracat şampiyonu oldu
TUSAŞ ihracat şampiyonu oldu
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ihracat konusundaki başarısıyla Tür
Qatar Airways Öğrencilere Özel Kampanya Başlattı
Qatar Airways Öğrencilere Özel Kampanya Başlattı
Dünyanın en iyi havayollarından biriyle güvenli ve hijyenik bir uçuş deneyi
Cumburbaşkanı Erdoğan,TEKNOFEST'te konuşma yaptı
Cumburbaşkanı Erdoğan,TEKNOFEST'te konuşma yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST 2020'de yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin, h
Bayraktar:Sonraki hedefimizde akıllı uçan arabalar var
Bayraktar:Sonraki hedefimizde akıllı uçan arabalar var
Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar,
Gökbey helikopteri yerli motorla buluşuyor
Gökbey helikopteri yerli motorla buluşuyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli Gökbey
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Talip KISLAKÇI
   8 Mart 2020 Pazar
       Selman TENGÜZ
   7 Mayıs 2020 Perşembe
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times