34.3 C
İstanbul
Perşembe, 29 Temmuz 2021

Alışveriş siteleri uçak bileti satamayacak

Haftanın Haberleri

Bakan Ersoy, özellikle N11, hepsiburada, trendyol gibi online alışveriş sitelerinin başka ürün satarken seyahat acenteciliği yapamayacağını belirterek “Acentelerin karşısında bu dev kuruluşların haksız rekabet yapmasına izin vermeyeceğiz. Şirketlerini kurarlar, acentelerini açarlar, bu şirket üzerinden kanuna uyar başka iş yapamazlar ve serbest piyasa şartlarında çalışabilirler” dedi.
 
ACENTELERİN MENFAATİNE OLANLARI YAPARIZ
 
Bakan Ersoy’un “Ben devletim!”, “Ayrım yapamam”, “Randevu isteyen tek kişi bile olsa görüşüyorum” şeklindeki sözlerini doğrulayan UBSAD Yönetimi Bakanlıklık ziyaretinde 6 maddeden oluşan taleplerini sundu.
 
Bakan Ersoy talepler arasında yer alan acentelerin sırtında pandemi döneminde büyük yük olan ve endişe yaratan "churning" uygulamasının kaldırılmasını sağladı. Bakan Ersoy, UBSAD’ın diğer taleplerine sıcak bakarak “Acentelerin menfaatine olan maddeleri hayata geçireceğiz” dedi.
 
ACENTELERE ZARAR VERECEKLER YAPILAMAZ
 
UBSAD’ın taleplerinde ilk sırada yer alan KGF ve turizm kredilerinin ana para ödemelerinin ertelenmesi maddesinin acentelere zarar vereceğini belirten Bakan Ersoy, “İsteyenlerin kredi talebinde bulunabileceğini” söyledi.
 
Bakan Ersoy, KÇÖ’nün turizm sektörü için en az 3 ay uzatılması talebine ise uzatmanın yapılacağını bildirdi.
 
BAKAN, UBSAD İLE THY ARASINDA MODERATÖR OLACAK
 
Türk Hava Yolları ile karşılıklı görüşmeler talebini ise “churning” uygulamasının kaldırılmasını sağlayarak başlatan Bakan Ersoy, THY’nin UBSAD ile birlikte diğer sorunları cözümü için yapılacak görüşmelerinde moderatör olarak yer alabileceğini belirtti.
 
Ürün iptali sırasında, hizmet bedellerinin düşülerek iade yapılması talebinin uygun olduğuna katılan Bakan Ersoy, bu konunun hayata geçirileceğini bildirdi.
 
ONLİNE SİTELER ACENTE AÇMAK ZORUNDALAR
 
Online satışın devlerini oluşturan N11, hepsiburada, trendyol gibi online alışveriş sitelerine seyahat acentesi belgesi verilmemesi konusuna ise “Bu kuruluşlar ‘sub’ domain kullanarak hazır sitelerin üzerinden satış yapamazlar. Haksız rekabet değil, serbest rekabet sistemine girmeleri için acente açmaları gerekiyor. Ayrıca kanunda belirtildiği gibi açacakları şirket üzerinden seyahat acenteciliği dışında başka iş yapamazlar. Türkiye’de haksız rekabet yaratmamaları için yasal seyahat acenteleri açmaları gerekiyor. Acentelere karşı haksız rekabet yapmalarına izin vermeyiz. Bu konuda gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.
- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika