AirNewsTimes Anasayfa Ödüller Künye İletişim Bilgileri

3.Havalimanı Apron Güvenliği Onlara Emanet

3.Havalimanı Apron Güvenliği Onlara Emanet

İstanbul Havalimanında uyuşturucu ve bomba tespiti konusunda eğitimli K9 köpekleri için dünyanın en büyük köpek terminali hizmete alındı.

» Havaalanları | 16 Mayıs 2019 Perşembe • Air News Times
İstanbul Havalimanında uyuşturucu ve bomba tespiti konusunda eğitimli K9 köpekleri için dünyanın en büyük köpek terminali hizmete alındı. Kargo ve apron güvenliğinde kilit rol oynayan toplam 70 köpeğin barınma ve eğitimi de bu terminalde sağlanıyor.
 
İstanbul Havalimanı'nda ilk etabının tam kapasiteyle devreye girmesiyle birlikte yolcu güvenliğinin yanı sıra kargolardaki güvenlik de önemli bir yer tutuyor. Açılışıyla birlikte bir çok ilke imza atan İstanbul Havalimanında yeni bir uygulamayı hayata geçirildi.

Bu kapsamda Havalimanlarında güvenlik hizmeti veren Gözen Güvenlik şirketi, İstanbul Havalimanında çoğunluğu K9'lardan oluşan köpekler için terminal binası yaptı.Köpek terminalinde
 
Başta bomba ve uyuşturucu tespiti konusunda eğitilen toplam 70 köpek, apronda görev alarak kargoların güvenliği noktasında kilit rol oynuyor. Her gün geçen çok sayıda kargoyu tek tek arayan köpekler, uluslararası sertifikaya sahip olup, güvenlik işlemlerinin çok hızlı ve doğru yapılmasına katkı sağlıyor. Öte yandan yapılan yeni terminal binasında köpeklerin bakım ve barınmasının yanı sıra çeşitli eğitimlerini de bu merkezde veriliyor.
 
Sadece köpekler değil idarecilerde eğitiliyor
 
İstanbul Havalimanında bulunan Gözen K9 köpek terminalinde köpeklerin yanı sıra onlarla beraber hizmet veren idarecileri de eğitiliyor. K9 köpeklerinin 14 haftalık bir eğitimin sonunda çalışabilir duruma geldiğini söyleyen K9 Baş Eğitmeni Dursun Kaya, "Köpeklerimizin almış oldukları eğitim süresi almış oldukları eğitim branşlarına göre değişkenlik gösteriyor.

Bizim yoğunluklu olarak patlayıcı madde tespit köpeklerine eğitim verdiğimiz için, 14 haftalık bir eğitimin sonucunda çalışabilir duruma geliyorlar. Bu 14 hafta sonunda patlayıcı maddeyi bulup, tespit edip, tepki şekli ile bize bildirmekteler. Pasif alarm tepkileri ile bize tepki vermekteler.

Pasif alarm tepkileri ayakta donarak kalma, oturarak bekleme ya da yatarak bekleme şekilleri olarak üçe ayrılıyor. 14 haftalık süreç içerisinde ilk 8 haftada ilk kendimiz eğitmen arkadaşlar vasıtasıyla eğitim veriyoruz.

Geri kalan 6 haftalık bölümde de idareci arkadaşlarla birlikte eğitimlere devam ediyoruz. İdareci arkadaşlarımız bu kursun sonunda köpeklerini idare etme, madde bulduğunda algılama, sağlık sorunlarını algılama, ödüllendirme ve benzeri yeteneklere kavuşturuluyorlar" dedi.
 
Köpeklerin her türlü konforu düşünüldü
 
Türkiye'de yedi farklı Havalimanı'nda köpekleriyle hava kargo tarama hizmeti verdiklerini söyleyen Gözen Güvenlik K9 Operasyon Müdürü Onur Zeyrek ise, "Daha önce Atatürk Havalimanı'nda 40 köpeklik bir barınağımız mevcuttu. Şimdi İstanbul Yeni Havalimanı'nda ise eş zamanlı 70 köpek barındırabildiğimiz bir barınağımız mevcut.

Bu barınakta arkada görebileceğiniz şekilde toplam 24 adette bizim koşu yolumuz bulunuyor. Bu koşu yoluna köpeklerimizi günde 3 defa hava almaları için çıkartıyoruz. Köpek refahı bizim için oldukça önemli. Köpek koşu yollarımızda bunun ana unsurlarından bir tanesi. Aynı zamanda haftada bir kez şirket veterinerimiz buraya geliyor.

Burada köpeklerimizin genel muayenesini yaparak, uygulanması gereken tedaviler var ise bunları uyguluyor. Biz köpeklerimizin refah standartını kurgularken mevzuatın üzerinde yaptık" diye konuştu.
 
Eğitmenler, K9 köpeklerinin her türlü sorununu bilmek zorunda
 
Gözen Güvenlik olarak iki branşta köpek eğittiklerini söyleyen Onur Zeyrek, "Toplamda iki ana ayrı branşta bizim köpeklerimiz var. Köpeklerimizin büyük çoğunluğu patlayıcı tespit köpeklerinden oluşmakta. Buna ilave olarak ta narkotik tespit köpeğimiz de var. Şu anda İstanbul Havalimanı'nda 22 ekibimizle biz hizmet veriyoruz.

20 köpeğimizde Atatürk Havalimanı'nda bulunuyor. Mevzuat gereği sadece köpeklerin patlayıcı madde kokularını tespit edip edemediği değil, aynı zamanda idareciyle uyumları, idarecinin yönlendirmelerine ne kadar yanıt verdiği'de değerlendiriliyor. Dolayısı ile hem köpek hem idareci hem de tim olarak sertifikasyon testinden geçmekle yükümlüler" şeklinde konuştu.
 
Dünyanın en büyük havalimanı K9 eğitimi terminali
 
Dünyada hiçbir havalimanı'nda bu kadar büyük bir K9 Eğitim terminalinin olmadığını söyleyen Onur Zeyrek," İstanbul Havalimanı'ndaki köpek barınağımız toplamda 70 köpek barındırma kapasitesine sahip ve Türkiye'de ki tüm havalimanıları içinde burası en büyük köpek barınağı olarak inşa edildi. Bu büyük barınak kapasitenin çok olması nedeniyle köpek refahına da çok önem verdik" dedi.
 
Kafeslerde köpekler için 24 saat sıcak su yatak ve kurutma odası bulunuyor
 
Gözen Güvenlik yetkililerinin İstanbul Havalimanı'nda yaptığı K9 Terminal binasında köpeklerin her türlü ihtiyacı düşünüldü. Köpeklerin hava alması dolaşması en ince ayrıntısına kadar düşünülürken, Köpeklerin hasta olmaması için kafesler özel paslanmaz çelikten yapıldı.

Köpekler özel şampuan ve sabunlarla yıkanırken, yıkanan köpekler için özel kurutma makinesi bile var. Köpeklerin haftada bir veteriner tarafından kontrol edildiğini söyleyen Onur Zeyrek, "Tüm köpeklerimizin barınabileceği içerisinde yatağının ve sürekli olarak suyunun bulunduğu kafesler mevcut.

Diğer taraftan toplamda 24 tane köpeklerimizin hava alması koşması ve diğer köpeklerimizle sosyalleşeceği koşu yolu mevcuttur. Burası bizim köpek yıkama odamız. Köpeklerimizi mevsime göre ve veteriner hekim tavsiyesi üzerine düzenli olarak yıkıyoruz. Köpeklerimiz bu merdivenden çıktıktan sonra idareci tarafından burada yıkanıyor.

Burada 24 saat sıcak su bulunuyor. Köpeklerin yıkanması bittikten sonra kuruma alanına alıyoruz. Banyo yaptırdığımız köpekleri kurutma makinesinin içine alıyoruz ve kurutuyoruz. Köpeklerimizle hava kargo aramasına ilaveten aynı zamanda araç arama konusunda da eğitim vermekteyiz" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Köpeğimi çok seviyorum, beni görünce mutlu oluyor"
 
Köpekleri çok sevdiğini söyleyen Eğitmen Gözde Pekdemir, "Daha öncede köpeklerle geçmişim vardı. Köpekleri de seviyordum. Gözen Güvenlikte işe başladıktan sonra K9 idarecisini görünce ben de olmak istedim. 10 ay boyunca orada çalıştım. Daha sonra Gözen K9'a başvuru yapmak istedim. Mülakatlara katıldım sınavlara girdim ve kazandım. Köpeğimi çok seviyorum. Beni görünce mutlu oluyor" ifadelerini kullandı.
 
Köpekler emekli olunca inzivaya çekiliyor
 
Gözen Güvenlik K9 Timinde görev yapan bomba ve uyuşturucu uzmanı köpekler, yaklaşık 12 ile 14 yıl hizmet verebiliyor. Koklama yetilerini kaybeden bomba uzmanı köpekler daha sonra Silivri de ki özel merkezi götürülerek burada emeklilik hayatı sürüyorlar. Ölene kadar burada tüm ihtiyaçları karşılanan K9 köpekleri ölünce eğitim merkezinde bulunan köpek mezarlığına gömülüyorlar.
 
Eğitimli bir köpek 8 veya 10 bin Euro'ya satılıyor
 
Eğittiği bomba ve uyuşturucu uzmanı köpekleri Türkiye'de bir çok sektörde kullanan Gözen Güvenlik, eğittiği köpekleri yurt içi ve yurt dışına satarak hatırı sayılır bir para da kazanıyor. Gözen güvenlik K9 eğitim birimi eğittiği köpekleri yurt içi ve ya yurt dışına 8 ile 10 bin Euro karşılığında satılıyor.
ETİKETLER:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Kullanıcı Adınızla Yorum Yapmak İçin Giriş Yapın.
Yorumunuzu Gönderin
Tüm Yorumları Okumak İçin tıklayın
100. SİHA üretim hattından çıktı
100. SİHA üretim hattından çıktı
Terörle mücadelede önemli rol oynayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava a
Emirates, Türkiye'deki Pilotlarını Arıyor
Emirates, Türkiye'deki Pilotlarını Arıyor
Emirates Havayolu, pilot işe alımı için 27-28 Mayıs 2019 tarihlerinde İstan
SunExpress İzmir-St. Petersburg uçuşları başlıyor
SunExpress İzmir-St. Petersburg uçuşları başlıyor
Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, 2019 yaz sezo
Tusaş Kapılarını Yurt Dışına Açtı
Tusaş Kapılarını Yurt Dışına Açtı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), savunma ve havacılık sanayisinde
THY'den yüzde 91'lik zamanında kalkış oranı
THY'den yüzde 91'lik zamanında kalkış oranı
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi,12 Mayıs'ta gerçekleştirdikleri 1
Emirates yılı 631 milyon dolar kar ile tamamladı
Emirates yılı 631 milyon dolar kar ile tamamladı
Emirates Grubu, 2018-2019 mali yılını üst üste 31'inci kez, kârla tamamladı
Hitit'e IATA'dan Küresel Sertifikasyon
Hitit'e IATA'dan Küresel Sertifikasyon
Havayolu bilişim sistemlerinin dünya çapında önde gelen isimlerinden Hitit,
THY 4 milyon kişiyi mobil ile uçurdu
THY 4 milyon kişiyi mobil ile uçurdu
Türk Hava Yolları (THY) yolcuları, 2018 yılında 4 milyonu aşkın bileti, mob
Sabiha Gökçen en iyi 30 havalimanı arasında
Sabiha Gökçen en iyi 30 havalimanı arasında
40'tan fazla ülkeden ve 40 binden fazla yolcunun katıldığı dev ankette Sabi
Corendon Köln'den Sezonun İlk Uçuşunu Yaptı
Corendon Köln'den Sezonun İlk Uçuşunu Yaptı
Almanya pazarındaki büyümesini artan bir ivmeyle sürdüren Corendon Airlines
Petrol Ofisi'nden TAV Passport'a Özel İndirim
Petrol Ofisi'nden TAV Passport'a Özel İndirim
Türkiye'nin iki lider markası Petrol Ofisi ve TAV işbirliği yaptı.TAV Passp
Pegasus'tan Hotels.com ve Airbnb iş birliği
Pegasus'tan Hotels.com ve Airbnb iş birliği
Türkiye'nin dijital havayolu Pegasus; flypgs.com internet sitesi ve Pegasus
Göksungur Türkiye'nin en hızlı İHA'sı olacak
Göksungur Türkiye'nin en hızlı İHA'sı olacak
Türkiye'nin milli insansız hava aracı (İHA) çözümlerinin sayısı artıyor. Ak
İstanbul Havalimanı e-ticaret üssü olacak
İstanbul Havalimanı e-ticaret üssü olacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kenya, Fildişi Cumhuriyeti, Güney
Türk Hava Yolları'nın 2019 hedefi büyük
Türk Hava Yolları'nın 2019 hedefi büyük
İGA, THY ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği iş birliğiyle Boğaziçi Ünivers
  • Kara Kutu

  • Çok Okunan

  • Yorumlanan

       Selman TENGÜZ
   9 Temmuz 2018 Pazartesi
AirNews'i Delicious'ta PaylaşınAirNews'i Stumbleupon'da Paylaşın!AirNews'i Twitter'da Takip Edin!AirNews Facebook Sayfasını Ziyaret EdinAirNews RSS
Türkiye | Dünya | Havacılık | Havayolları | Havaalanları | Gündem | Uzay | Teknoloji | Turizm | Foto | Video

Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.

Copyright © 2008 - 2014 airnewstimes.com

Tasarım / Yazılım: Air News Times